הצטרפת לחדר
(20:03) אלון פיאדה:ושלום לכולם וערב טוב
(20:03) אלון פיאדה:ומייד נתחיל בצאט בנושא אגח
(20:03) אלון פיאדה:ומוזמנים להעלות שאלות בנושא
(20:05) גרוס:ושלום אלון, מה שלומך? איך עברו החגים?
(20:06) אורי1972:והיי אלון, מה המצב?
(20:06) אלון פיאדה:ומצויין
(20:06) אורי1972:והאם שנית את דעתך לגבי אגח קוקו?
(20:08) שני:ואיך אתה רואה כרגע את השוק הקונצרני
(20:08) Sharon209:והיי אלון
(20:08) Sharon209:ומה אומר על הנפקה שח חברת החשמל?
(20:10) דוידיק:ואחרי ההודעה של דרגי שלא ישתנה כלום עד סוף שנה הבאה יש מה לחפש באגח קונצרני?
(20:10) אלון פיאדה:ולגבי אגח קוקו - מה יש לשנות?!? דעות משתנות לעיתים רחוקות מאוד ורק לאחר שינוי גדול מצד אחד, או משבר גדול מהצד השני. לא חל שינוי עמוק ביסודות של אגח קוקו... אז התשובה ברורה.
(20:13) אלון פיאדה:ולגבי השוק הקונצרני - כפי שבוודאי אתם יודעים, וכפי שאני כותב פה בצאט כבר זמן מה, אני מאמין כי שוק האגח נמצא במחירים גבוהים מדי, זו אולי לא בועה, אך בסופו של דבר, בניגוד אולי לשוק המניות, לאגחים אכן יש גבול עליון ותקרת בטון. שגם אם לעיתים נראה כי המשקיעים מקופפים אותה או מכרסמים בה גומחות - היא לא יכולה להישבר - שכן בשביל שתמשיך לעלות התשואה על הניירות צריכה להיות שלילית - ולמה שמישהו יקנה בתשואה שלילית אם לחלופין יכול לשבת על הגדר ולשמור (גם אם בצורה חלקית) את ערך הכסף.
(20:14) גרוס:ומה זה אומר? שעדיין לא רואה בקוקו כלי להשקעה?
(20:15) אלון פיאדה:ולגבי חברת חשמל, ולמרות שכבר גדולים מימנו אמרו בעבר על חברות שהן גדולות מדי בשביל ליפול, אני לא רואה מצב בו מדינת ישראל מפקירה את שוק החשמל וזונחת את ההתחייבות שלה כלפי חובות החברה
(20:15) אלון פיאדה:והתחייבות שניתנה בכתב ופורסמה ברבים (לא רק בדיבורים)
(20:16) אלון פיאדה:ואם המדינה תחזור בה (דבר שנראה לא רק בלתי אפשרי מבחינה עסקית אלא גם מבחינה בטחונית) אז הצרות של המשקיעים יהיו גדולות יותר
(20:17) אלון פיאדה:ווערך הכסף שלנו (השקל) יפגע מעבר לכל פגיעה שיכולה להיות מאי שירות החוב
(20:17) אלון פיאדה:וולכן באופן כללי - אגח חברת חשמל מקביל לאגח מדינת ישראל - כמעט בכל דבר ועניין
(20:18) אלון פיאדה:ולגבי הקוקו - ברור שהוא כלי השקעה שאף (על מול המצב הנוכחי בשוק של חוסר הזדמנויות) יכול לשמש את המשקיעים
(20:18) אלון פיאדה:ואך חסרונותיו רבים ודנו בהם בהרחבה בצאט שערכנו בנושא ערב הנפקתם הראשונה בשוק הישראלי
(20:19) אלון פיאדה:ואינני רואה פשוט יתרונות בהם על מול השקעה ישירה לדוגמה בבנקים עצמם.
(20:20) אלון פיאדה:ואומנם מדובר בתרחיש רחוק, אך במידה ולא יעמדו ביחסים הפיננסיים שלהם - הבנקים יכולים למחוק חוב זה
(20:22) אלון פיאדה:ולא רק שאני 'לא מבין' למה הדבר ניתן להם - אני יכול לחשוב על תהליך מודע (גם אם לא ערכי או אתי) שבו בגלל הרעה כזו או אחרת בשוק היחסים הפיננסיים של הבנקים נפגעים - מה שעלול לגרור ניצול ציני של החוק לשם מחיקת חובות (שלא לומר שניתן ליזום או לעודד תהליך כזה במקרה של פגיעה עמוקה)
(20:23) נוקוטו:ואלון מה אומר על סקלום? או תקשורת בכלל
(20:23) אלון פיאדה:וכלומר בתרחיש בו מתחולל משבר והיחסים הפיננסיים נפגעים, האם לא בלתי אפשרי שיקום אזה חכמולוג ישראלי ויראה את פוטנציאל הרווח מאי שיפור או המשך פגיעה זמנית ביחסים הפיננסיים לשם מחיקת החוב לפני ביצוע תיקון בדבר
(20:24) אלון פיאדה:ווזכרו - לעולם אל תומרו לעולם לא...
(20:24) גרוס:וזה נכון
(20:24) גרוס:ושואל בשביל אלה - חלל תקשורת יז?
(20:25) אלון פיאדה:ואם תחום התקשורת יש בעיתיות מסויימת שכן הם צריכים להמציא את עצמם מחדש בשביל לשרוד. כולם כבר מכירים בכך שהמודל הישן של חברות הסלולר אינו עובד עוד
(20:26) אורי1972:ונכון, ממציאים את התקשורת כל פעם מחדש
(20:26) אורי1972:ועכשיו יש את TV לכל החברות, ועדיין התחרות חונקת אותן
(20:26) אלון פיאדה:והיתה תקווה מסויימת בקרב חלק מהמשקיעים כי לאחר תקופת ההתחייבות של המפעילות החדשות (ובראשן גולן טלקום) למחירים החדשים - המחירים בענף יחזרו ויעלו (גם אם לא לערכים שהיו קודם לכן)
(20:27) אלון פיאדה:ובעוד תהליכים אלו עדיין יכולים להתרחש - הסיכוי להם, לדעתי לפחות, נמוכים מאוד, שכן מדובר במגמה עולמית שעוד ייתכן ועתידה להעמיק
(20:27) אלון פיאדה:והכניסה ל-TV אכן היא הגל הבא בתחום ואנו רואים כי מרבית חברות התקשורת (הן בסלולר והן בכלל) פונות אליו
(20:28) אלון פיאדה:ואך מדובר בהרפתקאה שעתידה לא ברור - וכמעט וודאי שלא כולם יצלחו אותה באופן מוצלח
(20:28) אלון פיאדה:ווכאן נעוצה הבעיה
(20:29) אלון פיאדה:ואני לא יכול לדעת / לחזות מי ינסוק ומי ייפול (אם בכלל לשני הכיוונים)
(20:29) אלון פיאדה:וולכן מדובר בסיכון גבוה מבחינתי
(20:30) אלון פיאדה:ואותו התהליך קורה כעת הטלויזיה, אם פיצולם של הערוצים והוספת התחרות מכיוונים חדשים
(20:30) אלון פיאדה:ובהחלט ייתכן שלא כולם ישרדו תהליכים אלו, ובכל מקרה מדובר על הוצאות גבוהות מאוד שיפגעו בשורה התחתונה בשנים הקרובות
(20:31) אלון פיאדה:וומעבר לכך, בנימה אישית יותר, ולדעתי בלבד: ייתכן כי כל המהלך נידון לכישלון.
(20:32) אלון פיאדה:ואני אישית לא רואה יתרון אמיתי בשירותי הטלויזיה של חברות הסלולר על מול החלופות הקיימות כבר היום שלא לדבר על מול המפעילות והשירותים הבינלאומיים שבסופו של דבר יחדרו גם לארץ.
(20:33) אלון פיאדה:ונכון שהם מביאים לנו את תכני HBO, אך אין בכך חידוש מעשי, ותכנים אלו זמינים במרבית הפלטפורמות.
(20:34) אלון פיאדה:ולעומת זאת למה אני כצרכן צריך את הקישור של חברות אלו (שכמובן גוזרות קופון) על שירותים כמו נטפליקס?
(20:35) אלון פיאדה:וומי שמעורה בשוק יודע כי דיסני הודיעו כי יפתחו שירות דומה לנטפליקס, מה שאומר שהתכנים שלהם ככל הנראה לא ינתנו יותר להפצה דרך שירותים נוספים (והם כבר משכו אותם מנטפליקס עצמה - אז למה שיתנו אותם לסלקום או פלאפון).
(20:35) שני:ובדיוק! לקחתי סטרימר - 4 טלוויזיות בבית מסודרות ב $11 בחודש�
(20:36) נוקוטו:ולדעתי בסוף רק בזק תשאר וגם רק בגלל שהיא מונופול (עדיין)
(20:37) אלון פיאדה:וומי אמר שיצרנים אחרים (כמו HBO) לא ילכו אחרי דיסני ובעתיד ימשכו את התכנים שלהם גם משירותים שונים ויספקו אותם ישירות
(20:38) אלון פיאדה:ולגבי בזק, הם יושבים על תשתיות ולכן חוזקם ושרידותם - אך גם כאן ניתן לומר כי העתיד הרחוק לוט בערפל, אך לא ניכנס לתחום זה כאן כעת - שכן זה לא נושא הצאט
(20:38) אלון פיאדה:ולגבי חלל תקשורת
(20:39) אלון פיאדה:ויש פה עניין מסובך בשביל לתת ניתוח אמיתי עמוק מספיק - ולכן הדברים שאני אומר כעת אינם מלאים ובכל מקרה אין להתייחס לאף אחת מהאמירות פה כהמלצה או הפנייה להשקעה בכל מקרה
(20:41) אלון פיאדה:ויחד עם זאת לסיכום על רגל אחת ניתן לומר כי בעוד המקרים הבודדים מבוטחים, ובזהירות הנדרשת ייתכן כי פוטנציאל רווח ההון קיים, בטווח הארוך החברה בבעיה שכן מעשית היא לא יכולה לתת שירות ולפיכך תאבד לקוחות - מה שמעמיד את עתידה בסכנה
(20:41) גרוס:ו�
(20:41) גרוס:ובע"מ��
(20:41) אלון פיאדה:ואם נוסיף לזה את ההתפתחויות האחרונות בנושא אלוביץ
(20:42) אלון פיאדה:וונטיל (באלף אלפי הבדלות) את אופן החקירה של פרשיות ראש הממשלה על אופן ההתנהלות של חקירות מסוג זה
(20:42) אלון פיאדה:ונוכל לומר כי היום מדברים על עסקת בעלי עניין של בזק עם יס
(20:42) אלון פיאדה:ואך מחר ייתכן כי ידברו על עסקת בעלי עניין בזק - חלל תקשורת
(20:43) אלון פיאדה:וובכל מקרה לחקירות אלו (ולהרחקתם של מנהלים מהארגון) השפעה ישירה על אופן ניהול החברות הנ"ל בכלל
(20:43) אלון פיאדה:וולכן אם בעבר דיברנו כאן והסברנו כי הביטוח עצמו מכסה את הנזק שנגרם לחברה מאיבוד הלוויין הראשון
(20:44) אלון פיאדה:ומאז קרו עוד שני התרחשויות (כולל איבוד לווין נוסף)
(20:44) אלון פיאדה:ו(במידה וזכרוני אינו מטעה אותי)
(20:45) אלון פיאדה:וואז נוכל לומר כי למרות הכיסוי הביטוחי, לאורך זמן, ובמידה והחוב לא יפרה מוקדם (ואין סיבה שהחברה תתנדב לעשות כן)
(20:45) אלון פיאדה:והכסף עצמו יכול להיבלע בשוטף של החברה, ולכן בעתיד (גם אם לא הקרוב) יהיה לה בעיה לשרת את החוב
(20:46) אלון פיאדה:ווזאת עוד לפני שאנו נכנסים לתחום האפור של סחיטת לימון החברה, בדומה למה שנעשה במגה - שגם אם הוא חוקי, מדיף ריח לא טוב.
(20:47) אלון פיאדה:וותהליכים מסוג זה קורים כאשר חברה נקלעת למשבר, והבעלים רואים כי לא ניתן עוד להציל אותה
(20:47) אלון פיאדה:ואז אני לא אומר שכך המצב בחברה כיום (רחוק מזה - הפעילויות שמתוקשרות החוצה מהחברה יכולות להעיד על הכיוון ההפוך [והחיובי])
(20:49) אלון פיאדה:ואך, שוב, אין בידנו את כל המידע - כך שגם פה מדובר בסיכון שלא בטוח שהתשואות הנוכחיות מצדיקות אותו (גם אם ישנה סבירות טובה לרווח הוני לא מבוטל).
(20:49) אלון פיאדה:ושאלה לסיום?
(20:50) גרוס:ותודה רבה:)
(20:50) שני:ולי לא רק להגיד תו
(20:50) שני:ודה החכמת אותנו
(20:51) אלון פיאדה:ואם אין שאלות נוספות, נסיים פה
(20:51) אלון פיאדה:ושמח לשמוע
(20:51) אורי1972:ואלון, רוצה להגיד שההרצאות שלך מאוד מענינות ותורמות לנו רבות לא רק לידע בתחום האגח אלא גם לידע הכללי��
(20:51) אורי1972:ומאוד מוערך�
(20:52) אלון פיאדה:וומקווה כי מהדברים ניתן ללמוד על הלך הרוח והמחשבה שעומדים בשיטה ושאותם ניתן ליישם על כל תחום ועבור כל נייר
(20:52) אלון פיאדה:ושכן מה שחשוב זה ללמוד כיצד להגיע - לקרוא - ולנתח את הנתונים, ולא מה נאמר על נייר זה או אחר
(20:52) אלון פיאדה:ואז עד לפעם הבאה
(20:53) אלון פיאדה:ושיהיה לכולם שבוע טוב ומסחר רווחי
(20:53) אלון פיאדה:ותמליל הצאט יעלה לפורום למי שחפץ לחזור ולעיין בו.
(20:53) Sharon209:ותודה רבה אלון ושבוע טוב
(20:53) אלון פיאדה:ואשמח אם תמליצו לחברים להשתתף בפעמים הבאות
(20:53) נוקוטו:ו����
(20:53) אלון פיאדה:ואז עד לפעם הבאה
(20:54) אלון פיאדה:ונשתמע...
(20:54) אלון פיאדה:וולהתראות.