בסקירה האחרונה ההערכה הייתה כי התיקון טרם הגיע לת"א, ואף לא יגיע במהלך השבוע. ההערכות התממשו במלואן כאשר בסיכום השבועי מדד המעוף מציג פעם נוספת שורה תחתונה כואבת, גם אם לשם שינוי חד-ספרתית. נקודה נוספת שציינתי היא כי לא אלו כרישי המעוף המחזיקים את השוק, ואכן לאחר הפקיעה, לא ניתר השוק כפי שרבים מהמשקיעים חזו, אלא נשאר ברמות הפתיחה. להפתעת רבים, הפקיעה הייתה דווקא חיובית ביותר. הדבר יכול להעיד, כי בשבוע הפקיעה, לפחות בחלקו הגדול, השחקנים לא החזיקו את המדד מלעלות אלא אולי דווקא מלרדת...
הימים האחרונים עומדים בסימן סגירת הפער הרחב שנפתח בין ישראל לעולם. בפרק זמן קצרצר המדדים מסביב לגלובוס סגרו פער דו-ספרתי, כשת"א נותרת הרחק מאחור. העליות במדדים הגיעו תוך התעלמות מופגנת משלל נתוני מאקרו שליליים, שלימדו כי הכלכלה מצויה במצוקה אמיתית.
וכך, מיותר לציין שעיקר תשומת הלב הופנתה לכותרת . בניתוח קר של מספרים אכן אירופה, אסיה, וארה"ב יצאו לדרך ירוקה. לא ניתן להתווכח, והראייה היא כי זהו השבוע הראשון מזה זמן רב בו הסיכום הינו חיובי, ובצורה בולטת. עם זאת, ישראל לא רק שלא הצטרפה אלא פעמים רבות אף נסחרה בניגוד למגמה, מה שמלמד על חולשת השוק. לא אמנה שוב על כל הסיבות לחולשה זו, אך מספיק שנזכיר כי הזרים מדירים כרגע רגליהם מהשוק, הפדיונות בקופות ובקרנות נמשכים, ועוד שלל פרמטרים המובילים את השוק להיותו פגיע יותר אל מול העמיתים מעבר לים.

אז מה התשובה לשאלה, ואיך כדאי לפעול?
שינוי מגמה – אין שום סיבה לדעתי לראות כרגע במצב שנוצר שינוי מגמה. לא פעם כתבתי כאן, כי מדובר בתהליך ארוך,איטי, ומובנה אבל לפני הכל, על מנת שיתקיים תהליך כזה צריך להתרחש שינוי מהותי. כפי שציינתי לעיל, לא התרחש שום שינוי בנתונים הקריטיים. המצב עודנו קשה, נתוני המאקרו חלשים מאוד, ואם עלינו להעריך קדימה הרי שאחוז האבטלה עוד יעלה, הצריכה תיקטן וכן הלאה. בהיעדר מה מהנתונים הללו, אין כל סיבה להאמין שהשוק שינה כיוון והותיר את המשבר מאחריו.
נותרנו עם השאלה אם מדובר במלכודת דובים או בתיקון טכני.
כאן התשובה מעניינת: יתכן כי בעולם מדובר על תיקון אך בישראל תיתכן מלכודת דבים.אני לא שותף לדעה כי לפנינו תיקון אלים, ארוך ומשמעותי אלא לכל היותר תיקון טכני נקודתי. אם ההערכה היא כי העולם יצא לתיקון הרי שאנו צפויים לראות קפיצה של 20%-30% במדדים. התיקון הוא כמובן תיקון טכני ולא מעבר לכך, אך ישראל לא נהנתה מהבריף הראשוני, ולכן מפגרת משמעותית מאחרי שאר המדדים. מכיוון שכך, הרי שגם אם נקבל את התיקון כהגדרתו, הרי שאסיה גמעה כבר למעלה ממחצית מהדרך ואירופה וארה"ב בערך חצי, בעוד ישראל משתרכת מאחור. מכיוון שאל לנו לצפות כי ישראל תמשיך את התיקון מעבר למדדי ארה"ב, הרי ברגע שניויורק תהפך שלילית פעם נוספת, התיקון שלכאורה אמור לצאת לדרך יפסק במיידית בת"א.

למה לשים לב?
מכיוון שהתיקון, אם יתרחש, הוא תיקון טכני הרי שנשתמש בכלים הטכנים הבסיסיים על מנת להעריך האם אכן הוא כזה.
בזמן כתיבת שורות אלה הארביטראז’ של מניות המעוף (לא הארביטראז' הכללי) עומד על כ 6%. כיל והחברה אמורות להיתמך בעקבות מניות המגזר, והמומנטום הוא חיובי. ואע"פ כן, חשוב לשים לב לתקרה שנוצרה (שהרי אנו מנתחים עפ"י הניתוח הטכני) באיזור 750 (747 ליתר דיוק) . אמנם המדד אמור לקפץ ביום המחר (ראשון) בקלילות מעל לנקודה זו, אך במידה ולא כך יהיו פני הדברים (אני מעריך, למרות שבזמן כתיבת שורות אלה נראה מעט הזוי, שהדבר אפשרי) הרי שהדבר יעיד כי המדד עודנו חלש. כמובן שעליה מעבר לנקודה זו צריכה להיות חד-משמעית ויציבה, ולא זמנית ו/או סמלית.

נקודה נוספת: אחד החוקים הבסיסיים של הניתוח הטכני הוא שמחזורי המסחר תמיד יתמכו במגמה, ולכן אנו נחפש לראות תמיכה בכך שהעליות אינן במחזורים נמוכים אלא באמת במחזורים מרשימים.

אז מה עושים?
מ מ ת י נ י ם

מכיוון שאני סבור שלא מדובר בשינוי מגמה ותיקון אם יהיה הוא נקודתי בלבד הרי שעדיין מוקדם לקנות מניות ! הסיבה היתה ונותרה –תזמון קניה ומכירה. אם אכן יצאנו לתיקון כהלכתו הרי שהוא צפוי להימשך עמוק לכיוון ה 900 נקודות (קשה לי לראות מצב מעין זה), ולכן יהיה מספיק זמן להצטרף.
לשורטיסטים – עדיין לא הייתי משנה את הפוזיציה. אם אתם משקיעים לטווח הארוך, הרי שלא מעניין אתכם תיקון נקודתי זה או אחר כי המגמה לא השתנתה. לשורטיסטים לטווח הקצר – מכיוון שנכנסנו לעמדת המתנה ובמלים אחרות ישיבה על הגדר, הייתי נשאר עם שורטים אך לא ממונפים בשלב זה.

בחירות – השבוע שבוע בחירות ולא מעט שאלות הופנו בנוגע לכך. כיצד הדבר ישפיע? מי "עדיף" לבורסה? ואילו רפורמות הנשיא החדש ינהיג? אפשר לענות על כל השאלות הקשורות לבחירות כדברי שלמה המלך החכם באדם "מה שהיה הוא שיהיה". המומנטום אם עודנו יהיה קיים ימשך, ולא בשל הבחירות. מעבר לכך, לכאורה כל תוצאה טובה שכן רפובליקני הוא שוק פתוח וכלכלה חופשית, ודמוקרטי עפ"י ההיסטוריה מוביל לגליות בבורסה, אך בשורה התחתונה אף אחד מהמועמדים לא הציג תכנית הבראה אמיתית אלא סיסמאות נבובות בלבד. מכיוון שכך, השוק אינו נוטה בצורה חדה לכיוון זה או אחר בצורה גורפת.

הורדת תחזית הדירוג של ישראל. בניגוד לזלזול של רבים מהאנליסטים, אל לנו להקל ראש בכך. אמנם ישראל איננה היחידה אך בעיתות כאלה בהן המשקיעים הגדולים (ובמקרה שלנו – הזרים) רגישים לכל פיסת מידע זהו נתון נוסף שלא יגרום להם להחזיר את הכסף. המשבר פוגע בכולם אך לא ראינו הורדה גורפת, ולכן כנראה שיש דברים בגו.

מניות ומגזרים:
נדל"ן - אע"פ שתחום זה אמור להיות המתקן המשמעותי, בשום פנים ואופן לא הייתי קונה מניות אלו. עדיין נראה באופק דיפולט מחברה זו או אחרת, מה שיוביל את שאר אחיותיה לירידות משמעותיות.
בנקים – המצב לא השתנה, ולכן הם צפויים להמשיך לסבול מהסנטימנט השלילי.
כיל והחברה לישראל – מעבר לסיבות שכבר הוזכרו בנוגע לשתי המניות הללו, להערכתי יציגו בצועי חסר אל מול המדד, ולכן גם אם מדובר על תיקון הרי שנעדיף מניות אחרות.
טאואר – מכל עבר שאלה אחת אני שומע: אין תחתית למניה??? התשובה כאן ברורה. המשקיעים מחכים שמשפחת עופר תבצע מהלך, כל מהלך, שיצביע כי החברה הסימפטית הזו עדיין בראש מעייניהם. מכיוון שדבר מעין זה לא קורה, הרי שהמשקיעים לא מוצאים סיבה להישאר גם ברמות המחיר האטרקטיביות הללו.

ומניה אחת שכן – אלביט מערכות. לטווח קצר מנייה שבמידה ואכן הגיע התיקון, תציג בצועים מצויינים, ואם לטווח ארוך הרי שלדעתי, גם אם הירידות ימשכו, הרי שתציג בצועים עדיפים. מעבר לכך, בעלת פוטנציאל לא מבוטל להיהפך ל"מניית העם" הבאה, מחזיקה בצבר הזמנות מרשים ומבטיח מזומנים, יציבה לאורך זמן ואף משויכת למגזר דפנסיבי. אך אליה וקוץ בה ! באמרי כן אני מתייחס למנייה הנסחרת בארה"ב, וזאת בשל פערי שער החליפין. ירידה של הדולר יכולה להוביל לשחיקה עד היעלמות הרווח, ולכן מי שנכנס למניה לא מספיק שיאמין בה אלא אף צריך להאמין בכך שהדולר לא עומד לשוב לכיוון השלושה שקלים.

אופציות
ההערכות באסטרטגיה המוצעת היא שהתנודתיות תימשך, המגמה איננה חד-משמעית, וסטיות התקן לא ירדו משמעותית, דבר שיוביל לשחיקה גדולה של מחיר האופציות. האסטרטגיה הזו דורשת רמה של מקצועיות והבנה, ולכן לא מומלצת לכל אחד. אנו מבצעים אסטרטגיה זו, מכיוון שאנו מאוד רחוקים מהפקיעה, ולכן גם סטייה מהמתוכנן לא תוביל לנזק משמעותי, ובפרט נזק שנוכל לתקן.
הרעיון הוא משחק על מרווחים עולים ויורדים לחילופין על בסיס סקוויז לכיוון הסטרייק.
עפ"י המדד בזמן הכתיבה (וכמובן יש לבצע התאמה לפי שערי הפתיחה): 720 נקודות.
קנייה של פוט 620 ומכירה של פוט 610.
קנייה של קול 820 ומכירה של קול 810.

צמצום כנגד כל 3 אחוז כנגד המגמה. לצורך ההבנה אם המדד עלה ב 3% , נמכור את הקולים ונרד בערך של 10 נקודות מדד (שוב, ההנחה היא שהתיקון לא יהיה אלים ורציף). כנ"ל מצב הפוך, ירידה של 3% מדד תוביל ל"קירוב" הפוטים למדד (לכאורה עלינו לבצע את ההיפך). ימים של שוק יציב אלו כמובן הימים הרווחיים ביותר.
הסיבה ל 3%, משום שבמרחק כה רב מהפקיעה, עם סטיות תקן הנוגעות ב 50, שינוי של אחוז וחצי אינם משפיעים כמעט על מחיר האופצייה.
כרגיל, אין צורך להיות גרידיים, ולכן מימוש ומכירה לאחר 10% רווח.
שימו לב למרחק האדיר מהסטרייק שכן סטיות התקן מאפשרות זאת.
שוב – לא לסטות מהתכנית ולא להיות גרידיים !

שבוע טוב ומוצלח לכולם !
[/b]