x

מציג תוצאות 1 עד 5 מתוך 5

נושא: מאמר: הפנסיות שלכם ...

אם אני מבין אותך נכון, אתה רוצה שהמדינה תנפיק אג"ח עם תשואה ריאלית של 6% בשנה.
    אומרים שהשוק הפנסיוני הוא כ 500 מיליארד ש"ח, כלומר אתה רוצה שהמדינה תוציא כיום בנוסף עוד כ 20 מיליארד ש"ח (4% תוספת תשואה מעבר לשוק).
    ובכל שנה זה ילך ויגדל.

אתה מבין את המשמעות של זה?

אני לא יודע מה הפתרון, אבל מה שבטוח זה לא יכול להימשך כך.

הדוגמא הפרטית שלי היא: בביטוח מנהלים שיש לי במשך עשור בדיוק (מספיק זמן כדי להבין לאן הרוח נושבת...)
    בחישוב די מדוייק (פלוס מינוס אחוז), יצא שהפסדתי נומינלית בערך 3% מערך ההפרשות שלי לאחר 10 שנים !?!
    אני אפילו לא רוצה לחשב את התשואה הריאלית (בניכוי מדד של העשור האחרון - לפחות משהו כמו 20%), כדי לא להתעצבן...

אני לא בטוח איך הגעתי למצב שבדיעבד היה יותר שווה לחסוך בפק"מ בלטה מאשר בביטוח מנהלים.
    ברור לי שזה שילוב של תשואות מגוחכות, סיכונים לא מושכלים שהמוסדיים לקחו על חשבון הפנסיה שלי ודמי ניהול חזיריים שכלכלו הרבה בכירים.
    מה שאני כן בטוח שאם זה יימשך ככה, לא תהיה לי פנסיה המסוגלת לכלכל אותי ואת התלויים בי.

ד"א, מצבי היה הרבה יותר טוב אם המדינה הייתה מאפשרת לנהל את הפנסיה שלי בעצמי, או לפחות לחסוך באפיק של אג"ח מדינה צמוד מדד רגיל, בדמי ניהול מינימליים.

נוצרו כאן כמה בעיות שאינם באשמת המדינה.
    כשנקבעה הפנסיה היא היתה עבור מחיה צפויה עד לגיל 70-72, כלומר לפרישה לכ 7 שנים ואילו כיום חיים בממוצע 82 ואילו גיל הפרישה הועלה ל 67, כלומר אותו סכום כסף כעת אמור להספיק ל 15 שנים (פי 2 ) או ל 17 שנים (אם לא היו מעלים ל67). אצל הנשים המצב "גרוע" יותר, הן חיות יותר ופורשות 5 שנים לפני הגברים.
    בכלל צופים שהדור הבא יחיה עד גיל 100, כלומר אותו סכום כסף אמור יהיה להספיק ל 33 שנים!!! (בהנחה שאין שינוי).
    דבר נוסף, סביבת הריביות ירדה בעשור האחרון, כלומר הצפי לתשואה ממוצעת עתידית של כ 3.7% ריאלית (כפי שדורש המפקח לחשב ) לא בטוח שהיא כבר ריאלית.

לגבי הדוגמא הפרטית, אני לא יודע איך הגעת למצב של הפסד נומינלי של 3% מההפקדות, את זה אתה באמת צריך לנתח.

כי רק בשנה מתוך ה 10, היתה תשואה נומינלית שלילית (שנת 200, היו עוד שנים עם תשואות אפסיות, אך השאר חיוביות.

בנוסף תוכל לראות למטה שהתשואות הממוצעות ל 10 שנים (כפי שחישבת) הן לביטוחים והן לקרנות הפנסיה היו כ 100% (המניתיות הגיעו גם ל 300%).

תשואות קרנות פנסיה:
    http://pensyanet.mof.gov.il/Pensya/P...dafMakdim.aspx
    לפני שתלחץ על משהו תראה תשואות שנתיות לאחור עד 2006.
    לחץ "חיפוש פשוט" בסעיף 1 בחר סוג הקרן (חדשות לדוגמא) ואז לחץ על חץ שמאלה, בסעיף 2 את התקופה לחישוב (ממאי 2002 עד אפריל 2012 לדוגמא) ולחץ "הצג דוח".
    יופיעו לך כל הקרנות והתשואה שלהן ועוד כל מיני פרמטרים ובסוף ממוצע כללי.

תשואות ביטוח:
    http://bituachnet.mof.gov.il/bituach...chTsuotUI.aspx
    אותו דבר כמו למעלה. בחרתי פוליסות שהונפקו ב 92 עד 2003, תקופה ממאי 2002 עד אפריל 2012.

לגבי דברך
    "ד"א, מצבי היה הרבה יותר טוב אם המדינה הייתה מאפשרת לנהל את הפנסיה שלי בעצמי, או לפחות לחסוך באפיק של אג"ח מדינה צמוד מדד רגיל, בדמי ניהול מינימליים."
    גם בקרנות הפנסיה וגם בביטוחים, ישנם מסלולי אג"ח בלבד (כמו שאמרת שאתה מעדיף), אך איני יודע מה דמי הניהול.

לגבי הפתרון הריאלי, כנראה כולם לרעתנו: או לעלות את גיל הפרישה, או לעלות את ההפרשות לפנסיה, או לקבוע מודל (צ'יליאני) שעד לגיל 50 כל הכסף במניות ומאז מעבירים לאג"ח, אבל מה שהיה נכון היסטורית לגבי המניות לא מבטיח לגבי העתיד, או כפי שהציעו שהמדינה תבטיח/תממן תשואות .

נקווה שיהיה טוב. זה מה שנשאר לנו.

אני מסכים איתך שהמדינה לא אשמה בעליה בתוחלת החיים, אבל לגבי הריבית זה משהו אחר.

הריביות הנמוכות בשנים האחרונות גרמו לאינפלציה "אמיתית" גבוהה מאוד. המדינה (בנק ישראל והלמ"ס) שאחראית על קביעת הריבית ועל חישוב מדד המחירים, בעצם "נהנתה" ממס אינפלציה סמוי, שהרי כל ילד יודע שריאלית המחירים עולים הרבה יותר מהמדד, זה היה שקוף במיוחד בתקופות שהמדד היה שלילי עד אפסי (המחירים המשיכו לטפס כמו בכל תקופה אחרת והערך של הכסף נשחק כרגיל).

לגבי המקרה הפרטי שלי, הצצתי באתר האוצר והבנתי פחות או יותר מה קרה. בתחילת העשור היו תשואות סבירות, אך לא הייתה לי עדיין צבירה משמעותית ולכן לא "נהנתי" משמעותית בתקופה זו. מרגע שהשקיעו את הפנסיות בשוק ההון, התשואות בטווח הארוך צנחו. לפי האתר ב-5 שנים האחרונות התשואה הממוצעת לשנה הייתה 1.2% (ברוטו). תוריד מזה דמי ניהול והנה אנחנו במחוזות התשואה השלילית...

ד"א, לא רק שנת 2008 הייתה שלילית, גם בשנה האחרונה לדוגמא (2011), התשואה האישית שלי הייתה מינוס 8.2% (כולל דמי ניהול), מה שמחק לי את כל מה שהפרשתי לפנסיה בשנה האחרונה (וזה במסלול פנסיה כללי שאמור להיות סולידי יחסית).

לא נותר לי אלא להצטרף לברכתך ולאחל לנו שיהיה טוב!

הרשאות

• אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים
  • אתה לא יכול לפרסם תגובות
  • אתה לא יכול לצרף קבצים להודעותיך
  • אתה לא יכול לערוך את הודעותיך
  •  
מידע ונתוני מסחר -למשתמשים מחוברים בלבד. הרשמה/התחברות