x

מציג תוצאות 1 עד 7 מתוך 7

נושא: שאלה על אגחים

שאלה על אגחים

בשעה טובה הבנתי את המושג אג"ח !
    עכשיו אשמח להבין כיצד יש רווח "נוסף" מקניית אגח ממישהו שרוצה למכור. האם יש מקרים בהם יש תשלום ריבית (לפי התשקיף) בתאריך : 7/7/2011 ומישהו ינסה למכור את האג"ח שלו ב1/7/2011 או 15/6 למשל ?? ואז אני קונה ממנו חודש או פחות לפני תשלום הריבית ובעצם אני מקבל את הריבית ? או ש "אין" דברים כאלו.

האם הרווח ה "נוסף" באגח"ים - דומה בעצם למניות ובעצם קשור בפארי של האג"ח כלומר אם קניתי שירד מ100 ל97 אז הרווחתי קצת ?

כמו כן מתי ואיך כדאי למכור אג"ח שהבנק קנה לי ל10 שנים ???

שוב תודה רבה רבה !!

Re: שאלה על אגחים

היי demo20
    דבר ראשון אם יש לכך שאלות לגבי אגחים ישנו פורום אגחים המיועד לכך (שומר על סדר ושם סיכוי גדול יותר שתקבל תשובה עיניינית).
    דבר שני השאלה שלך קצת מבולבלת ואני לא בטוח שהבנתי אותה לחלוטין אך על מה שהבנתי אנסה לענות.
    מבחינת תשלומי ריבית באגח ישנם שני מושגים שאתה צריך להכיר:
    יום הקום - נקרא גם היום הקובע. היום האחרון בו נסחרת המניה עם הזכות לקבלת הטבה מסוימת כגון דיבידנד או קבלת מניות הטבה (במקרה שלנו תשלום ריבית).
    יום ה X - מיום זה ואילך המניה נסחרת ללא הטבות הנלוות לה כמו דיבידנד, זכויות ומניות הטבה. ביום זה מתקנת הבורסה את שערי ניירות הערך.
    כל עוד קנית את האגח עד לנקודת סיום המסחר של יום הקום תהיה זכאי לקבלת הריבית, קנייה לאחר מכן תהיה ללא זכאות (כמובן שיהיה עידכון שער וכך הקניה שלך תהיה זולה יותר).
    מבחינת הרווח הנוסף אני מניח שאתה מתכוון לרווח הון שנוצר בקניית אגח שנסחר מתחת לפארי שלו. כלומר אם תקנה אגח שנסחר מתחת לפארי בפדיון תקבל מעבר לרווח של ריבית האגח גם רווח הון שיווצר מאותו מרווח שבין מחיר האגח למחיר הפארי בזמן הקניה. כמובן שמחירו של אגח נקבע כמו מניה (היצע/ביקוש) ולכן אפשרי שתקנה אגח ב 97 ושבוע לאחר מכן מחירו יעלה ל 100 ותוכל למכור אותו ברווח.
    לגבי השאלה האחרונה אין לי מספיק פרטים בשביל לענות לך תשובה טובה. תלוי באיזה אגח מדובר (גילון, גליל, שחר), מה המטרה שלך (לשמור על ערך הכסף, יצירת רווח הון), האם הכוונה היא אחזקה עד הפדיון ושאלות נוספות. בלי קשר לכל אלא ברגע שאגח מסויים מציג תשואה, שבתשואה זו לא הייתה קונה את אותו אגח כנראה שזה הזמן למכורו.
    מקווה שעזרתי
    "כשמשחקים פוקר אתה אמור לדעת תוך 15 דק' מי יספק את הרווחים , אם אתה לא יודע כנראה שזה אתה."

תודה על התגובה : אחזור על השאלה, מקווה שתהיה ברורה יותר.

אג"ח נכסים ובנין ה' למשל : משלם פעמיים רבית של 2.85 (סה"כ שנתי 5.70 ריבית)

סוף חיי האג"ח 11/2014 כלומר עד סופו יש 6 תשלומי ריבית לפחות.

כיצד סוחרים מרוויחים רווח נוסף על אגחים פרט ל 5.70% השנתי, האם מנסים להרוויח רווח הון על אג"חים בדומה למניות ??? האם זה דומה למניות בדרך כלשהי ?? האם כדאי/לא כדאי לקנות יום / שבוע לפני תשלום הריבית של האג"ח או אולי אחרי תשלום הריבית שאז השער של האג"ח יורד ??

בקיצור -- איך מרוויחים מאג"ח יותר מ5.70 % ריבית ?? במה זה שונה ממניות ?? האם כדאי/לא כדאי ללמוד נושא זה ולהתעסק איתו <??

תודה רבה !!

שערו של אגח נקבע ע"פ היצע וביקוש ומחירו משתנה בהתאם בדיוק כמו מניות. אם נסתכל על האגח שציינת בעל תשואה שנתית של 5.7% (חשוב להסתכל על התשואה השנתית ולא על הריבית הנקובה למרות שבאגח זה הן אותו דבר), מח"מ 2.17, כלומר אדם שיקנה היום את האגח ויחזיק אותו עד הפדיון יצא בפירעון הסופי של האגח בעוד 3.3 שנים עם רווח של 13% בקירוב. אין זה אומר שאותם 13% יתחלקו בצורה שווה על פני התקופה. סוחר יכול לרכוש את האגח ולאחר שנה האגח יעלה בכ 8% והשאר יתחלק ב 2.2 שנים שנשארו. סוחר שימכור את אותו אגח כעבור שנה ירוויח רווח שמעבר לאותם 5.7%.
    עדיף לא לקנות אגח לפני תשלום ריבית משום שאז אתה מקבל חזרה חלק מסכום ההשקעה הראשונה שלך כריבית (אין בפעולה זו רווח משום ששער האגח מתעדכן בהתאם) ועל אותו תשלום ריבית אתה משלם מס (מקרה שונה הוא באגח שפורע חלק מהקרן ומחירו נמוך מהפארי. בפעולה זו מתקבל רווח הון מפדיון הקרן ואז לפעמים כדאי לקנות לפני תשלום הקופון).
    בקשר לשאלה האחרונה שלך לפני דעתי בהחלט שווה ללמוד ולהבין את עולם האגחים.
    "כשמשחקים פוקר אתה אמור לדעת תוך 15 דק' מי יספק את הרווחים , אם אתה לא יודע כנראה שזה אתה."

גימאני -- תודה על התשובה, עכשיו הבנתי יותר !!!

נקודה נוספת לחידוד ברשותך : אם אני משווה השקעה באג"ח לעומת השקעה במניה.

אג"ח(נגיד והושקע בו 20000) כמו שציינת יכול לעלות אחרי שנה 8% ואז אני מוכר ברווח הון (כלשהו) . ואם הוא לא עולה או אפילו יורד -- אני תמיד יכול לחכות עד לפירעון הסופי - ואז בכל מקרה להרוויח 13%

במניה שהשקעתי 20000 ש"ח אני יכול "להרוויח" יותר במידה ותעלה אבל אני גם יכול למצוא עצמי בהפסד כעבור 3 שנים -- שלא כמו באג"ח.

כלומר השקעה באג"ח היא יותר "סולידית ובטוחה" , וניתן גם להרוויח מעט "רווח הון" אם עוקבים אחרי האג"ח יום יום ורואים עליה של 1% 2% פתאום. במיקרה של ירידה אפשר לחכות לפידיון
    ואז אני לפחות לא מפסיד.

זה נכון ? לפחות חלקית ??

שוב תודה רבה רבה

ציטוט פורסם במקור על ידי demo20
    אג"ח(נגיד והושקע בו 20000) כמו שציינת יכול לעלות אחרי שנה 8% ואז אני מוכר ברווח הון (כלשהו) . ואם הוא לא עולה או אפילו יורד -- אני תמיד יכול לחכות עד לפירעון הסופי - ואז בכל מקרה להרוויח 13%
    נכון
    במניה שהשקעתי 20000 ש"ח אני יכול "להרוויח" יותר במידה ותעלה אבל אני גם יכול למצוא עצמי בהפסד כעבור 3 שנים -- שלא כמו באג"ח.
    אם מדובר באגח שהפדיון הסופי שלו הוא כעבור 3 שנים אז בהנחה שלא תהיה חדלות פירעון תצא עם רווח בטוח בניגוד למניה שהרווח בה אינה בטוח. למרות שבפירעון הרווח בטוח (שוב תחת ההנחה שלא יהיה מצב של חדלות פירעון) בזמן שעד אותו פירעון האגח יכול לרדת ולהציג הפסד במקרה של מכירה לפני הפידיון הסופי.
    כלומר השקעה באג"ח היא יותר "סולידית ובטוחה"
    באופן עקרוני כן אבל כמו מניות גם באגחים יש סולידים יותר/פחות. אגח של חברה ענקית סטייל שטראוס יהיה סולידי יותר מאגח של חברת נדלן קטנה ואגח שנותן בטחונות הוא סולידי מאגח ללא בטחונות. ישנם אגחי "זבל" ואגחים במצב של הסדר שיכולים להציג תנודתיות של עשרות אחוזים ביום אך בסופו של דבר גם אם החברה פושטת רגל עדיין עדיף להיות בעל אגח ולא בעל מניה.

יופי אני ממש מתחיל להבין את העניין !!

אשמח ללמוד עוד על אגח"ים -- מכיר ספר טוב ומפורט בנושא ??
    האם יש אתר טוב ללימוד הנושא ??

שוב תודה על העזרה !!

הרשאות

• אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים
  • אתה לא יכול לפרסם תגובות
  • אתה לא יכול לצרף קבצים להודעותיך
  • אתה לא יכול לערוך את הודעותיך
  •  
מידע ונתוני מסחר -למשתמשים מחוברים בלבד. הרשמה/התחברות