x

מציג תוצאות 1 עד 10 מתוך 10

נושא: מה משמעות תשואה לפדיון נטו

מה משמעות תשואה לפדיון נטו

אשמח לקבל הסבר באמצעות חישוב והשוואה בין שני האג"חים הבאים:

גליל 5427: תשואה לפדיון ברוטו 0.04% / נטו 2.11%-. קישור
    גליל 5481: תשואה לפדיון ברוטו 0.05% / נטו 0.61%-. קישור

את הברוטו אני מבין.
    את הנטו חשבתי שאני מבין אבל בהשוואה בין שני האג"חים הללו הנותנים קופון דומה ובעלי מח"מ דומה אני מבולבל.
    לא ברור לי איך התשואה נטו כ"כ שונה?
    ועוד שאלה, למה יש הבדל כה גדול בין מחזורי המסחר של הניירות הלכאורה דומים?

Re: מה משמעות תשואה לפדיון נטו

שלום אחנתון
    בעיקרון ההבדל בין התשואה ברוטו לנטו הוא תשלום המיסים. הבדלים כאלו בין הברוטו לנטו נוצרים כאשר האגח הונפק בנכיון. כאשר אגח כלשהו מונפק בנכיון, בפירעון כל מי שמחזיק באגח יאלץ לשלם מס נוסף על רווח ההון שנוצר עקב אותו נכיון בהנפקה (גם אם לא קנה בהנפקה). תשלום מס נוסף זה יכול לגרום להבדלים גבוהים בין הברוטו לנטו (מעבר ל 20% מס הרגילים).
    סביר להניח שזו גם הסיבה להבדלים במחזורים. המחמ בשניהם קצר, זמן הפירעון מתקרב והמס על הנכיון הופך את גליל 5427 לפחות אטרקטיבי.
    "כשמשחקים פוקר אתה אמור לדעת תוך 15 דק' מי יספק את הרווחים , אם אתה לא יודע כנראה שזה אתה."

מזה אומר שהונפק בניכיון?
    איפה זה רשום? איך אפשר לדעת?

תודה מראש
    רפי

כל אגח כלשהו מונפק בערך של 100 אג'. אם אגח הונפק בנכיון נגיד של 10% אז מי שיקנה בהנפקה ישלם 90 אג' על אגח שערכו 100 אג'.
    פרטים על ההנפקה אפשר למצוא בתשקיף.
    "כשמשחקים פוקר אתה אמור לדעת תוך 15 דק' מי יספק את הרווחים , אם אתה לא יודע כנראה שזה אתה."

ציטוט פורסם במקור על ידי gimani
    שלום אחנתון
    בעיקרון ההבדל בין התשואה ברוטו לנטו הוא תשלום המיסים. הבדלים כאלו בין הברוטו לנטו נוצרים כאשר האגח הונפק בנכיון. כאשר אגח כלשהו מונפק בנכיון, בפירעון כל מי שמחזיק באגח יאלץ לשלם מס נוסף על רווח ההון שנוצר עקב אותו נכיון בהנפקה (גם אם לא קנה בהנפקה). תשלום מס נוסף זה יכול לגרום להבדלים גבוהים בין הברוטו לנטו (מעבר ל 20% מס הרגילים).
    סביר להניח שזו גם הסיבה להבדלים במחזורים. המחמ בשניהם קצר, זמן הפירעון מתקרב והמס על הנכיון הופך את גליל 5427 לפחות אטרקטיבי.
    תודה על התשובה gimani.
    לפי הגיון זה הייתי מצפה ששני אג"חים אלו, הדומים מאוד בפרמטרים שלהם, ייסחרו בתשואה לפדיון נטו דומה. למה, אם כן, דווקא הברוטו זהה?

תשואה נטו שווה זה ללכת רחוק מידי אבל מסכים עם הטענה שהיה סביר להניח שהתשואה ברוטו תהיה שונה (נמוכה יותר בגליל 5481 כמובן). סיבה הגיונית שעולה בראשי מדוע אין זה קורה היא המצב הנוכחי בשוק אגח הסולידי. סביבת הריבית הנמוכה והאינפלציה הגואה הביא להתנפלות על כל הגלילים והורידו את התשואה לשפל. אפשר לראות ששני האגחים מציגים בעצם תשואה (ברוטו) אפסית ובהיעדר אלטרנטיבות אנשים מוכנים לקנות מכל הבא ליד גם ללא פוטנציאל רווח על מנת לשמור על ערכו של הכסף.

לפי מיטב הבנתי, את המוסדיים מעניינת התשואה ברוטו (ללא תשלום המס), לכן אין להם העדפה בין שני האג"חים.
    אם חלק נכבד מהכסף המושקע הוא דרך מוסדיים (מה שסביר להניח), זה יכול להסביר את הדמיון בתשואה ברוטו ולא בתשואה נטו.

יובל

אני נוטה להסכים עם התשובה של yoovals שאת המוסדיים כנראה מעניינת תשואת הברוטו, שהרי הם אלה שקובעים את מחירי הגלילים ולא הציבור ש"קונה מכל הבא ליד" שהגלילים בד"כ פחות נגישים לו.

בכל זאת, אני מנסה להבין מה מעניין אותי. (1) האם אני צריך להסתכל על הנטו? ושוב, (2) למה יש הבדל גדול כ"כ בנטו בין שני האג"חים?

(סימנתי את השאלות במספרים כדי שלא ילכו לאיבוד)

אולי המקור להבדלים הוא במיסוי? (3) מדוע "% מס ליחידים" הוא 35% ו-15% ב-5427 ו-5481, בהתאמה? האם פה מקור השוני?

קראתי איפשהו שהמס שיורד מהקופון לא יכול להתקזז עם המס שמקורו בהפסד כתוצאה מקנייה במחיר מעל הפארי. לדוגמא, בואו ננטרל את ההצמדה למדד ונניח שאני קונה אג"ח שמועד הפדיון שלו בעוד שלושה חודשים ואמור לתת קופון אחרון של 4%. אני קונה אותו ב-103 אג'. לאחר שלושה חודשים אני מקבל 4 אג' קופון ו-100 אג' קרן. לכאורה רווח של 1 אג'. (4) מישהו יכול להגיד לי מה המס שאשלם?

מישהו יודע תשובה ל(חלק מ)שאלותיי? אלון?

הדבר הוסבר בעבר ממליץ לחזור ולקרוא...

ישנם קרנות (כמו קרנות הפנסייה וגמול ההשתלמות) בהם לא משולם מס על רווח ע"י הקופות עצמם בעת המסחר.

כך שמה שמעניין אותם זה התשואה נטו בלבד ולכן אתה רואה את הדמיון שם ולא בברוטו.

ולתשובות:

(1) אתה צריך להסתכל על הנטו

(2) ההבדל בנטו, סביר להניח, נובע מהסיבה שניתנה לך, מס בניכיון. ישנם אפשרויות נוספות, אך סביר כי אכן התשובה לשאלה היא זו (לא בדקתי מעשית). ניתן למצוא את מחיר ההנפקה בפועל המאיה ומישם לחשב את הניכיון בפועל.

(3) הבדל מס יכולים להיות אחת הסיבות האפשריות (שכן הם באים לידי ביטוי בחישוב) אך לא במקרה זה שכן מחיר הקנייה אינו מייצג רווח הון ראלי בפדיון!

(4) פה אנו צריכים להפריד בין פדיון מלא לפדיון חלקי.

נתחיל מהמקרה הקל - פדיון מלא: כאשר כל האגח נפדה החישוב שלך נכון שכן אתה מקבל סך של 104 עבור 103 ולכן אתה משלם מס על אגורה אחת עבור כל אגח שהחזקתה.

בפדיון חלקי לעומת זאת: אתה משלם מס לפי מימוש. כלומר נניח שאנו מדברים על פדיון של 10% בלבד. אתה משלם 103 כפול 10 ומקבל 10 פעמים ריבית של 4 ופדיון של נייר בודד מתוך העשר שקנית בסכום של 100. על הפדיון נרשם לך הפסד של 3 אגורות, על הריבית - שהיא כולה רווח הוני נרשם לך רווח של 40 אגורות. ולכן אתה משלם מס לפי רווח של 36 אגורות על כל 10 אגחים, או מקביל מס של 3.6 אגורות לכל אגח שקנית (בניגוד לאגורה שאליה שילמת קודם).

נשמה לא פייר, אך כך זה עובד.

מעשית אתה יכול למכור את כל 9 האגחים הנוספים במחיר של 100 לרשום הפסד (שכן קנית אותם ב- 103) ואז תשלם אותו הדבר (באחוזים), אך במידה ואתה רוצה לקנות חזרה את האגחים הפסדת בתשלום עמלות.

כמו כן יש לקחת בחשבון תשלום מס על ניכיון (כפי שהזכרנו) מה שמוסיף סיבוכיות גדולה יותר לחישוב. שכן על מי שנפדה אתה משלם בעוד על מי שאתה מוכר בשוק לא!
    אלון פיאדה

"לימוד והעמקת הידע הפיננסי האישי הם חובתו של כל אדם בעידן בו אנו חיים"

האמור לעיל אינו מהווה חלופה לייעוץ אישי
    המותאם לצרכיו של המשקיע, ע"י יועץ מוסמך.
    הכותב עשוי להחזיק בני"ע בהם עסקה הודעה זו.

הרשאות

• אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים
  • אתה לא יכול לפרסם תגובות
  • אתה לא יכול לצרף קבצים להודעותיך
  • אתה לא יכול לערוך את הודעותיך
  •  
מידע ונתוני מסחר -למשתמשים מחוברים בלבד. הרשמה/התחברות