"גלובס" ופירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג ישראל, בהובלת חן שיין, שותף בכיר וראש תחום הנדל"ן של הפירמה, החליטו לאחרונה לייסד "פורום נדל"ן", שיכנס מידי תקופה את האנשים הכי רלוונטיים, לדיון בנקודות הבוערות עימם מתמודד (ותמיד יש התמודדות) ענף הנדל"ן.

אליעזר פישמן וחיים כצמן, הפזורים עם השקעות בכל העולם, כמעט בכל הענפים, הם האורחים הראשונים. פישמן הוא גם הבעלים של "גלובס".

הראיון המלא עם השניים מתפרסם היום במוסף הנדל"ן של "גלובס". להלן קטע קצר ממנו, ובו התייחסות לשוק הישראלי.

לאורך כל השיחה עם כצמן ופישמן, שמה של ישראל כיעד להשקעה כמעט ולא עלה על ידי השניים. האם לא כדאי לחזור כעת הביתה, כשהעולם כולו נתון בסערה?
פישמן: "אין פה הזדמנויות. במיתון הקודם בישראל היו לי 400 אלף מטר ריקים ובמיתון הזה אין לי 100 אלף מטר ריקים".

כצמן: "אנחנו לא רואים שום שינוי ואפילו רואים התחזקות. אנחנו עכשיו מאכלסים את הקניון בכפר סבא בהצלחה".

פישמן: "מחירי הדירות בישראל הולכים לעלות ב-10%. אף אחד לא יבנה ב-4% מרווח, אז או שתיפסק הבנייה לחלוטין או שזה יעלה ל-14%. דירה שאתה מוצא היום במיליון שקל תמצא בעוד חמישה חודשים, לא בעוד שנתיים, בעוד 100 אלף שקל, כי לא יתחילו לבנות. משרדים כבר לא בונים פה מזמן. הייתה קצת התכווצות בגלל ההיי-טק אבל זה יחזור. בישראל אין עודפים. כרגע זה מאוזן וברגע שתתחיל כלכלה נורמלית יהיה מחסור".

כצמן: "למרות כל הקולות שנשמעים פה, המצב בשוק הישראלי הרבה יותר טוב ממה שאנשים חושבים. אני חושב שזה נובע מכמה סיבות, והסיבה הראשית היא שבישראל לא הייתה השתנות מחירים. מי שישן על הרצפה לא יכול ליפול מהמיטה. לדעתי, ישראל גם הולכת להיות אחד הנהנים של משטר אובמה. לא יודע בצד הפוליטי, אבל בצד העיסקי אני חושב שכל פתיחת המחקר של תאי גזע והחדשנות שלו בנושא אנרגיה וכך הלאה אלה דברים שיחלחלו בישראל דרך תקציבים וכך הלאה. הקטר של המשק הישראלי זה ההיי-טק ונגזרותיו ואני חושב שבישראל החזות ברמה הכלכלית מאוד חיובית. ככה אני מאמין".

http://www.globes.co.il/news/article.as ... 52&fid=607