x

מציג תוצאות 1 עד 5 מתוך 5

נושא: 24/5/09

24/5/09

השבוע נפתח בעליות חדות, תוך כדי פריצת מדד 850 הנקודות. מדד זה , אותו הגדרתי בעבר כמדד קריטי לקביעת המגמה במעוף, אמנם נפרץ אך ניתוח המתרחש השבוע מלמד כי לא ניתן לראות בפריצה זו פריצה אמיתית, משום שהשוק ברובו היה מווסת השבוע ע"י שחקני המעו"ף. הדוגמה הבולטת לכך התרחשה ביום שלישי עם קפיצמה של מדד המעו"ף ממינוס 0.2% לעליה של למעלה מאחוז! קפיצה זו התרחשה בשלב הסגירה (שעל הבעיות שהוא יוצר כבר כתבתי בעבר), והיוותה כלי שרת בידי השחקנים ליצור עיוות משמעותי. במשך מרבית השבוע כיוונו השחקנים למדד עולה מתוך מטרה למכור אופציות CALL במחירים מופקעים. ההתעלמות מהחוזים, וההקצנה במגמה גרמו לרבים לרכוש אופציות אלו תוך התעלמות ממחירן המנופח, ולכן כתוצאה מכך הנפילה בחמישי בשווין היתה משמעותית מעבר לסגירה (מינוס אחוז) שהרי מלכתחילה מחירם היה יקר במיוחד. השחקנים, שמתחילת החודש כיוונו לתנודה חדה (מרבית הכתיבות היו מרוכזות באיזור 750), קיבלו את מבוקשם גם ללא התערבות וכעת כל שנותר לעשות הוא לנסות למנף את הרווח. הדבר בוצע ע"י כתיבות מרובות של אופציותץ call במדדים שבין 870-900 ששוב, תומחרו יקר במיוחד. מכיוון שמדובר בשבוע פקיעה ועוד באחד עם מסחר חסר בניויורק, הרי שויסות הפקיעה צפויה להיות נוחה לשחקנים כשהמטרה היא לכוון לפקיעה נמוכה מרמות 850. כל פקיעה עד 870 תיחשב כפקיעה טובה כשפקיעה אידיאלית היא במדד 845 ומטה.
    מכיוון שכך, איני מסיק כי השבירה מלמדת על משהו בשלב זה, ויותר מזה אני נוטה להאמין שהמדד יתקן מטה, אם בזכות השחקנים ואם מסיבות עצמאיות לחלוטין.
    עיקר תשומת הלב התמקדה השבוע כמובן בשער הדולר שצלל בחדות מטה. מזה זמן רב שאני טוען, כי עם סימנים אמיתיים של יציאה מהמשבר הדולר יצנח. זאת ועוד, בסקירה מלפני שבועיים ציינתי כי

"לפנינו עוד מספר שבועות ספורים בלבד של רכישת מטח, ואני סבור שבשבועות הקרובים תצא הודעה בכיוון זה. טוב יעשו המשקיעים בדולר אם ימנעו מפתיחת פוזיציות לונג, משום שלמעט המצב בטחוני אין תמיכה ממשית לפריצה בשער המטבע. ההודעה לא בהכרח תהיה על הפסקת הרכישה, ויתכן בהחלט שהנוסח ידבר על הפחתה הדרגתית בכדי שלא ליצור לחץ מכירות דרמטי".

הדבר אמנם הועלה כאן, אך עדין הפתיע רבים שמשום מה, סברו כי בנק ישראל יוכל להמשיך בצעד זה עד אין קץ. הקטליזאטור נעוץ בפגישה בין ד"ר קרנית פלוג מנהלת המחקר בבנק ישראל, לראשי סיטי בנק. אנו יודעים מה דיווח הבנק שנאמר בפגישה, אך פחות מיממה אחריה נלקחה החלטה מצד סיטי למכור דולרים אל מול השקל מה שהתפרש כמשהו אותו אמרה מנהלת המחקר, שגרם לכלכלני הבנק להחליט כי זה הזמן לממש רווחים. המשקיעים פירשו זאת כיתכן ואמרה כי בנק ישראל מתעתד בקרוב להפסיק את הרכישה, ומכאן הדרך קצרה למהלך הירידות. הדבר מלמד על משמעות רכישת הדולרים ע"י בנק ישראל, ועל מה צפוי לקרות בהיעדרו. אין סיבות אמיתיות לעליה בשער הדולר, למעט התערבות הנגיד שהוציאה מכאן את אחרוני הספקולנטים. כעת, עם האפשרות כי הפסקת הרכישה קרובה מאי פעם חוזרים השחקנים לשלולית הדולר-שקל בה ניתן להשפיע בצורה חדה יותר, והדבר ניכר כמובן גם בהיקפי המסחר ההולכים וגדלים. עד כדי כך גדולה השפעת הרכישה ע"י הנגיד שבנק ישראל נאלץ לצאת בהודעה כי שום דבר לא השתנה והפעולות אותם מבצע סיטי הן פירוש שלהם בלבד. צעד זה לא הועיל, משום שפתאום נזכרו כולם שיש גבול עליון לרכישת הדולרים והוא הולך וקרב ולכן אולי הצטיידות בשורט על הדולר היא צעד בהחט מבורך.
    כעת הנגיד ניצב בפני שוקת שבורה. אותה ההודעה (על הפסקת הרכישה) אליה כיוונתי לפני שבועיים אינה יכולה לצאת כעת, משום שמשמעות הדבר היא צניחה בשער הדולר וחזרה לגבולת 3.8 תוך ימים ספורים. גם הודעה על הפחתה הדרגתית תזעזע את המטבע, ולמעשה כל הודעה חדשה להוציא הגדלת הרכישות תוביל להמשך הירידות. אותה שוקת שבורה באה לידי ביטוי גם בריבית המקומית שירדה לרמתה הנמוכה ביותר אי-פעם. אמנם, זה הזמן להעלות את הריבית אך במצב השוק הנוכחי קשה לראות כיצד יבצע זאת הנגיד ולכן קשה למצוא פתרון אידיאלי למצב. משום מה כל הבנקים הודיעו כי הדולר יזור במהרה לשערו הקודם 4.2 אך גם אם ההידרדרות תיבלם, איני רואה סיבה לשער דולר זה למעט הודעה של בנק ישראל כי (הוא מזניח את חוקי הכלכלה הבסיסיים) ויגדיל משמעותית את רכישת הדולרים. הייתי מציין כי צעד מעין זה משולל כל הגיון, אך כדלא נותרו ברשותך כלים אתה פונה לצעדים הנואשים והקיצונים ביותר.
    פתרון אלגנטי יותר, גם אם לא יפתור את הבעיה בצורה מלאה הוא הגדלת היקף הרכישות של האג"ח הארוכות. אני מעריך שגם כלכלני הבנק מודעים להשלכות החיובית (בטווח הקצר) לצעד זה, ולכן בקרוב תצא הודעה בכיוון זה.
    לשער הדולר המידרדר, נוסף השבוע הנתון כי המיתון במשק ממשיך להעמיק והפעילות הכלכלית במגזר העסקי מתכווצת. בנק ישראל פרסם, כי המדד המשולב למצב המשק המשיך לסגת גם בחודש שעבר עם ירידה באפריל ב-0.3%. הירידה במדד החודש מעידה על המשך ירידת היקף הפעילות (מהצד האופטימי, הירידה היא בשיעור מתון ביחס לזה של החודשים הקודמים) בהובלת מדד הייצור התעשייתי ובירידות ביבוא וביצוא הסחורות.
    זהו הנתון העיקרי שאני מעריך כי ימנע מהנגיד להעלות את הריבית, ביום שני הקרוב. ירידה של 3.6% בתוצר ברבעון הראשון של השנה אינה דבר שהנגיד יכול לשים בתיעדוף נמוך, ולכן על אף העליה בציפיות האינפלציוניות, ועל אף ההרחבה המוניטרית יתקשה הנגיד בשלב זה להעלות את הריבית.
    בעולם, היתה זו הודו שהדהימה את המשקיעים עם זינוק של כ 17% יממה לאחר הבחירות. בשבועיים האחרונים ציינתי כאן, כי זוהי המדינה בה יהיה נכון להשקיע בתקופה הקרובה. יתכן כי תניב מעט פחות מסין, אך בוודאי שהדבר יבוא לידי ביטוי בתנודתיות פחותה, וכהשקעה "שפויה" יותר. בכדי להבין את הזינוק המטאורי לאחר הבחירות, צריך להיות בקיא במצעי המפלגות ובמתרחש טרם הבחירות. מפלגת השלטון, מפלגתו של מנמוהן סינג, שנבחרת זו הפעם השניה , היא גם המפלגה שהנהיגה בשנים האחרונות את הרפורמות בשוק ההון שקידמו את הודו למרכז הבמה. אמנם, קשה להגדיר מפלגה זו כקפיטליסטית (בכל זאת הודו), אך מכיוון שממולה עמדה המפלגה הקומוניסטית הרי שהכינוי יהלום מצב זה. נצחונה של המפלגה לא היה מוטל בספק, אך הפער הפתיע בהחלט. פער כה גדול עד כי מפלגתו של מנמוהן לא תזדקק לקולות הקומוניטסים ותוכל להעביר את כל הרפורמות החדשות, ולהמשיך את אלו שכבר התחילו ללא חשש. ברור מאליו, שאותה ההנהגה שקידמה את הודו צפויה להמשיך ולדחוף אותה קדימה , וזהו תמריץ נוסף להשקיע במדינה זו.
    בארה"ב, פורסמה תחזית האבטלה המראה כי האבטלה עלולה להגיע ל-9.6%. זה זמן רב שאני טוען כי אבטלה דו-ספרתית היא דבר שקרוב לוודאי נראה במהלך השנה הקרובה, ובהתחשב בעובדה כי פשיטת GM ו/או קרייזלר אינה מגולמת בתחזית, הרי שעושה רושם כי הדרך לכיוון זה סלולה. מכיוון שכך, ראשי הפד מנסים ליצור הפרדה בין שוק התעסוקה לשוק ההון בציינם בכל נאום, כי אמנם שוק התעסוקה ימשיך להציג נתונים עגומים אך יתכן בהחלט כי שוק ההון יתאושש עוד במהלך שנת 2009. רצונם, ובצדק מצידם, לא לקשר בין שני הדברים הללו ולגרום למשקיעים להתמקד בעיקר בעתיד תוך שינון האימרה כי שוק ההון מקדים את הכלכלה. חשוב לשים לב כי במידה והתחזית תתממש, ואף כעת עם הגידול באחוז האבטלה, הדבר מצביע כי תכניתו של אובמה ליצור מקומות עבודה אינה נושאת פרי. בתרגום למספרים, לפנינו לפחות עוד 3 חודשים בהם קצב איבוד המשרות יעלה מעל 600,000 ברמה החודשית, ובהתאם לזה התחזיות שנשמע בעתיד הקרוב.
    הדובר מוצא את ביטויו כבר בטווח המיידי, עת נתון תביעות האבטלה שבר שיא שלילי חדש עם עליה של 75,000 תביעות עבור השבוע המסתיים בשישה עשר למאי, לרמה של 631,000 תביעות. גבוה אף מעבר לציפיות האנליסטים שציפו ל 625,000 תביעות.
    לשוק התעסוקה מצטרף כמובן שוק הדיור שממאן להתאושש עם קצב התחלות הבניה הנמוך אי-פעם (משנת 1955). גם כאן האנליסטים פספסו עם תחזית אופטימית מהמצב בפועל. הצד החיובי של הדברים הוא תחרות פחותה מצד מוכרי הדירות, אך פחות התחלות בניה משמעה פחות ידיים עובדות והדבר צפוי ליצור לחץ נוסף על רמות האבטלה הנוכחיות.
    אני סבור, כי השבוע הזה מחזיר במעט את הפרופורציה לשוק ההון יחד עם השבועיים האחרונים בהם היה נדמה כי הכל מאחרינו והמשבר כבר הסתיים.
    טרימטאבס, גוף אנונימי למרבית המשקיעים בארץ פרסם את הסקירה רבעונית שלו. אני ממליץ בחום לעקוב אחרי גוף זה, שכן הוא מסכם אינדיקטור חשוב מעין כמותו לכדי מספרים כוללים. החברה עוקבת אחר רכישות חוזרות, הנפקות ורכישות ע"י בעלי עניין ובכירים בתוך החברות. טרימטאבס הצליחה לחזות קריסה של מניות קודם לשוק מתוך ההבנה כי בעלי החברות מודעים טוב מכולם למצב החברה, וקניה שלהם משמעה הבעת אמון. לעומת זאת, מכירה משמעה כי המחיר הנוכחי מגלם הזדמנות לרווח ולכן המניה צפויה לרדת. אותה חברה מציינת, כי בעוד שהנפקות וגיוסי הון היו בכמויות גדולות בעשרות אחוזים מהממוצע, לרוב לא ניצפו כלל רכישות חוזרות גם ברמת המחירים האטרקטיבית בה מצוי השוק כיום. יתרה מזאת, השוק מוצף במניות כתוצאה מאותן הנפקות מה שמלמד כי מרבית בעלי העניין סבורים כי אין הדצקה למחיר הנוכחי, תוך ניצול הראלי למיקסום רווחים.
    כמובן, שמקום תעשיית הרכב לא נפקד גם הפעם, אך דווקא בהקשר חיובי. GM קיבלה במהלך הסופ"ש הלוואה נוספת ע"ס 4 מיליארד דולר מהממשל. אע"פ, שכל הנתונים מראים כי כיוונה של החברה לפשיטת רגל, הרי שאני רוצה לפרגן לממשל כי הוא לא היה מלווה לגוף שהוא בטוח כי לא יוכל להחזיר את החוב הזה (במידה וכן אובמה יהיה חשוף לביקורת עזה במיוחד). עד כה, מדובר על סכום כולל של כ 19.4 מיליארד דולר, ולכן לממשל אינטרס מובהק לשמר את החברה בחיים, גם אם לא בוריאציה הפשוטה של החברה הנוכחית, שאחרת כספי משלמי המיסים התאדו לשווא. קשה לראות איך תתאושש החברה, אך מצד שני קשה שלא לפרש מהלך זה כהבעת אמון מצד הממשל.
    לסיום, שוק האג"ח הסולידי של ארה"ב רעד עם החשש מהורדת דירוג למדינה החזקה בעולם. כפי שציינתי כאן בעבר, ברור מאליו כי המדינה צפויה לקבל הורדת דירוג, אך אין בנמצא את הגוף שיהיה מוכן לקחת על עצמו בשלב זה את האחריות להידרדרות שוק ההון, ולכן אין חשש כי הנ"ל יתרחש בחודשים הקרובים. אמת, הדבר קרה בבריטניה (וכמובן שבצדק) אך בריטניה עדין אינה ארה"ב, ולכן כל הירידות בשבוע החולף צפויות לתקן בימים הקרובים לאחר שהמשקיעים יבינו כי ארה"ב, למרות כל מגרעותיה והדפסת הכסף, היא עודנה המקלט הבטוח ביותר.

מניות ומגזרים
    מדד הנדל"ן – כבשבוע שעבר, אם תינתן לו "הסיבה" לרדת הוא יקפיד לשמור על תשואת חסר מול המדד. המדד אינו צפוי להפתיע ולעלות, ללא עליות בכלל הבורסה, ולכן מוטב לשמור בשלב זה על פוזיציית השורט, למרות אי אילו ימים בהם המדד מזנק.
    בנקים – אין שינוי מהשבוע שעבר.
    זהב – כפי שצפינו שבוע שעבר, מוסיף הזהב להתחזק, ומגמה זו צפויה להמשיך גם אם לא בצורה דרמטית במיוחד.
    נפט – בניגוד למה שצפינו הנפט לא דשדש עם נטייה לירידות אלא אף טפס קלות וחצה את שער ה 60$. איני מוצא כל סיבה לעליה זו, ובכלל לגל העליות האחרון. מצד שני, לעולם לא הולכים נגד המגמה והנפט חצה התנגדות ברמות 58$. כעת יש להמתין לראות אם אכן יתבסס מעל רמה זו (לדעתי לא) ואז להחליט על המשך המגמה. שורטים על הנפט בהחלט אפשריים, ולונגים על הנפט מבורכים אף יותר שהרי יניבו רווח וודאי (רק שאלה של זמן עד שהנפט יחזור לרמות ה 100 $ לחבית).
    דולר – ממשיך להחזיק בדעה שיש למטבע עוד מקום לרדת אף מעבר לירידה הדרמטית בשבוע האחרון. איני מבין מהיכן נובע בטחון כל בתי ההשקעות הסבורים כי הדולר יחזור תוך ימים לשער 4.2
    אלביט מערכות – שבועות רבים שאני ממליץ עליה בחום. כעת, עם פריצת השיא החדש והמימוש בשער הדולר אני ממליץ לכל משקיעי הטווח הקצר והבינוני להודות בשלב זה למניה, ולממשה. לטווח ארוך היא תמשיך להיות מצויינת, אך אני סבור שאפשרי יהיה לרכשה במחירים נוחים יותר לאחר תיקון קל.
    אג"חי אלרוב נדל"ן – אלפרד אקירוב, לאחר שסיים ל"טפל" באג"חי אלרוב שם פעמיו לכיוון אלרוב נדל"ן. הבעת אמון מוחלטת, בהיקף יחסית גדול המלמדת כי בעל השליטה בחברה מאמין בחוסנה ומוצא במחיר הנוכחי הזדמנות רכישה. אלרוב (ואלרוב נדל"ן), שמעולם לא היתה מניה גרועה וסבלה יתר על המידה בשל השתיכותה למגזר, נסחרת כעת בתשואה אטרקטיבית למשקיע הסולידי ואג"חי אלרוב נדל"ן בתשואה הנוכחית ובהתחשב בסיכון מהווים הזדמנות טובה.
    012 סמייל – לדעתי, הדו"ח הטוב יותר שראיתי בשנה החולפת ! צפויה למימוש קטן לאחר הדו"ח שהקפיץ את המניה, אך המימוש הנוכחי מהווה הזדמנות קניה מצוינת לחברה שעתידה עוד לפניה.

* את סקירת האופציות ניתן למצוא תחת פורום אופציות מאי.
    * לעוקבים אחרי האסטרטגיה השבועית, אני ממליץ לחזור ולקרוא את קורות האסטרטגיה בשבוע החולף. רבים מיהרו לגזור את דינה לאחר יום, אע"פ שהניבה רווח. במעקב אחר השבוע החולף, ניתנת דוגמא לכיצד ניתן לתקן אסטרטגיה במידה והנחות היסוד אינן מתממשות.

שבוע טוב ומוצלח !

Re: 24/5/09

שלום שחקן ותודה על הסקירה.

אם יפתיע הנגיד ויחליט להעלות את הריבית כיצד יפרש זאת השוק לחיוב או לשלילה?

היי שחקן.

כתבת :"השחקנים, שמתחילת החודש כיוונו לתנודה חדה (מרבית הכתיבות היו מרוכזות באיזור 750), קיבלו את מבוקשם גם ללא התערבות וכעת כל שנותר לעשות הוא לנסות למנף את הרווח...."

תקן אותי אם אני טועה, אבל השחקנים הגדולים הם אלו שמבצעים את הכתיבות הגדולות בתחילת החודש. אם הכתיבות היו ה- 750, למה טוב להם שהמדד יברח להם כ"כ? הרי הם יעדיפו תמיד להרוויח מהשחיקה, לא? למה התכוונת שאמרת "הם קיבלו את מבוקשם"?

ציטוט פורסם במקור על ידי ybjunk
    היי שחקן.

כתבת :"השחקנים, שמתחילת החודש כיוונו לתנודה חדה (מרבית הכתיבות היו מרוכזות באיזור 750), קיבלו את מבוקשם גם ללא התערבות וכעת כל שנותר לעשות הוא לנסות למנף את הרווח...."

תקן אותי אם אני טועה, אבל השחקנים הגדולים הם אלו שמבצעים את הכתיבות הגדולות בתחילת החודש. אם הכתיבות היו ה- 750, למה טוב להם שהמדד יברח להם כ"כ? הרי הם יעדיפו תמיד להרוויח מהשחיקה, לא? למה התכוונת שאמרת "הם קיבלו את מבוקשם"?
    כתיבת אוכפים של אופציות שבתוך הכסף מניבות רווח רק כשהשוק בורח .
    לדוגמא לפי המדד של היום לפקיעה ביוני
    אתה מבצע
    מכירה של CALL840
    קניה של CALL850
    מכירה של PUT 870
    קניה של PUT860

באסטרטגיה כזאת ברגע שהמדד בורח לכיוון כלשהו , אתה תמיד תהיה חייב להחזיר 1000 שקל בדיוק בפקיעה , בזמן שעל הכתיבה כולה היום תקבל כ1200 = 20% רווח .
    אסטרטגיה כזאת לא טובה לשוק מדשדש מכיוון שאם המדד יפקע בין קצוות הסטריייקים , תצטרך להחזיר עד 2000 שקל .

ציטוט פורסם במקור על ידי elron
    ציטוט פורסם במקור על ידי ybjunk
    היי שחקן.

כתיבת אוכפים של אופציות שבתוך הכסף מניבות רווח רק כשהשוק בורח .
    לדוגמא לפי המדד של היום לפקיעה ביוני
    אתה מבצע
    מכירה של CALL840
    קניה של CALL850
    מכירה של PUT 870
    קניה של PUT860

באסטרטגיה כזאת ברגע שהמדד בורח לכיוון כלשהו , אתה תמיד תהיה חייב להחזיר 1000 שקל בדיוק בפקיעה , בזמן שעל הכתיבה כולה היום תקבל כ1200 = 20% רווח .
    אסטרטגיה כזאת לא טובה לשוק מדשדש מכיוון שאם המדד יפקע בין קצוות הסטריייקים , תצטרך להחזיר עד 2000 שקל .
    היי
    תודה על המענה הסופר-מהיר.
    אבל נותרה נקודה אחת שלא הבנתי - דיברנו כל הזמן על אוכף, אבל אתה מדבר בכלל על שוקת.... בשוקת כמובן מרויחים אם המדד יוצא מהקצוות. באוכף אין לך את ההגנות של הסטרייקים הרחוקים יותר.
    אז, למה הכוונה בדיוק? לאוכף או לשוקת? האם השחקים הגדולים עובדים בעיקר עם שוקתות או אוכפים, ולמה התכוון שחקן מעו"ף?

הרשאות

• אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים
  • אתה לא יכול לפרסם תגובות
  • אתה לא יכול לצרף קבצים להודעותיך
  • אתה לא יכול לערוך את הודעותיך
  •  
מידע ונתוני מסחר -למשתמשים מחוברים בלבד. הרשמה/התחברות