הצטרפת לחדר
(15:53) מומחה:ופספסתי משהו מעניין היום?
(16:01) המכונה:ולא ממש,יום דשדוש קלאסי
(16:07) מומחה:וגם זה לא רע
(16:11) נוקוטו:ויש הרבה דיבורים סביב נאוי ואסאר
(16:27) מומחה:ולא מתעסק איתן
(20:0 אלון פיאדה:ושלום לכולם
(20:0 אלון פיאדה:ווערב טוב
(20:0 אלון פיאדה:ומוזמנים להעלות שאלות בנוגע לאגח
(20:11) אורי1972:ושלום אלון
(20:11) אורי1972:ונייר חדרה אגח 6 בבקשה
(20:11) Sharon209:ואלון ערב טוב מה דעתך על ממשל דואלי 1115?
(20:13) נוקוטו:וגזית גלוב יא נראית יציבה מאי פעם, מה אומר?
(20:15) אנליסט:ובזק צפויה להנפיק, האם שווה להתעסק איתה?
(20:16) דוידיק:והיי אלון, איתמר יב בבקשה
(20:17) אלון פיאדה:ונתחיל אחד אחד
(20:17) אלון פיאדה:וואם ברצונכם ללמוד אבקש מכל אחד למנות את הסיבות שהוא מסתכל דווקא על הנייר שצויין
(20:1 אלון פיאדה:ויש מתנדב?
(20:19) אורי1972:ונייר חדרה החברה התייצבה לאחרונה והאגח קופצת
(20:19) אלון פיאדה:ואז נתחיל עם נייר חדרה,
(20:20) אלון פיאדה:ובמבט חטוף (מייד נצלול לפרטים) נראה כי אגח זה מבין האופציות המצויינות מעלה בעל עדיפות מסויימת
(20:20) אלון פיאדה:והוא אומנם שיקלי, אבל נושא ריבית להחזקה של כ-5%
(20:20) אלון פיאדה:ומחיר השוק שלו היה גבוה יותר בחצי שנה האחרונה
(20:21) אלון פיאדה:וכך שיש אליו "בשר" והוא הוכיח בעבר כי יכול לנצל אותה
(20:21) אלון פיאדה:וכמובן שבסופו של דבר גם הוא חסום בתקרת הזכוכית בערכים אליהם יכול להגיע (במיוחד בגלל שאינו צמוד)
(20:22) אלון פיאדה:וואולי זה יתרונו הסמוי
(20:22) אלון פיאדה:ובטווח הקצר, בגלל שהערכה היא למדדים נמוכים, השקלי יכול לטפס בגלל הכסף שזורם לשוק
(20:22) אלון פיאדה:וולכ ניתן לעשות בטוח קצר/בינוני 4-5% על הנייר
(20:23) אלון פיאדה:וובתלות במצבי השוק בעתיד אולי עד 10% על הכסף
(20:23) אלון פיאדה:ולפידיון גם יכולל היות להחזקה שכן מחמ בינוני נותן טווח תשואה מספיקה (על מול החלופות בשוק)
(20:24) אלון פיאדה:ואך חשוב לזכור, כי לשיטתי, אין נכנסים בשביל אחוזי תשואה בודדים ולוקחים סיכונים
(20:24) אלון פיאדה:וויש שני סיכונים עיקריים בנייר זה
(20:24) אלון פיאדה:והראשון - בסבירות מאוד נמוכה, אך בסיכון גבוה - בגלל ששקלי ולא צמוד מדד, מדדים גבוהים יכולים לגרום להפסד ניכר
(20:25) אלון פיאדה:ושימו לב כי השימוש שלי במילה סיכון קשורה לאחוז ההפסד הפוטנציאלי ולא למונח השגור בשוק של סיכון
(20:26) אלון פיאדה:וועדיין למי שמאמין בשוק הישראלי ומוכן לספוג גם ירידה בערך שוק (שכן זה רק שאלה של זמן עד למשבר הבא [גם אם ייקח שנתיים - שלוש להגיע אליו])
(20:27) אלון פיאדה:וניתן להחזיק בנייר ולקבל ערך טוב לכסף שכן במקרה של התממשות סיכון (בין אם במשבר ובין אם במדדים גבוהים) החלופות לא טובות הרבה יותר, אך לא נוכל להציע פה את הניתוח המלא לכך.
(20:2 אלון פיאדה:וועדיין, אני מעדיף תמיד להזכיר כי אני אישית מעדיף להמתין בחוץ, גם אם זה שנתיים, ולהפסיד גם 10% תשואה בשביל להמתין עם הכסף בחוץ ולהיכנס במהלך משבר, מה שעשינו פה בין 2008 ל-2010 עוד יחזור ואתם רוצים להיות מוכנים אליו - אבל זו רק דעתי האישית.
(20:29) אלון פיאדה:ומבחינת החברה: נייר חדרה הינה חברה מסוכנת כלל, היא מתעסקת בסופו של דבר במוצרי צריכה, ולפיכך הסיכון שלה דומה לסיכון שקיים בכל חברה - שיתממש אסון בחברה עצמה.
(20:30) אלון פיאדה:ואסון כזה יכול להיות בגלל חשבונאות יצירתית כמו מה שראינו במטריקס לאחרונה (שלו צריכה להיות השפעה נמוכה באופן יחסי על האגח - ויותר השפעה זמנית על מחיר השוק שלו [כלומר הזדמנות])
(20:31) אלון פיאדה:ווכן, אסון שקשור בייצור עצמו, כמו שראינו ברמדיה לדוגמה.
(20:31) אלון פיאדה:ואבל זה סיכון שקיים בכל חברה, בין אם היא יצרנית ובין אם היא עוסקת בשווקים אחרים (לדוגמה לא חסרות חברות שעוסקות בנדלן שלא הצליחו להחזיר חוב).
(20:33) אלון פיאדה:ולעומת כל מה שאמרתי למעלה אגח יא של חברת גזית גלוב לא ניכן באותו 'חן' של השקעה פוטנציאלית
(20:33) אלון פיאדה:ובעוד הוא 'בטוח' לפי הגדרת השוק
(20:33) אלון פיאדה:ואין אליו בשר
(20:34) אלון פיאדה:ווהוא נסחר בתשואה נטו להחזקה של פחות מאחוז וחצי
(20:34) אלון פיאדה:והוא אומנם צמוד מדד, שזה מבחינתי יתרון (שכן מוריד את אחד משני הסיכונים כפי שהגדרנו אותם מעלה
(20:35) אלון פיאדה:ומה שמשווה לו ערך מקביל של 3.5 עד 4 אחוזים
(20:36) אלון פיאדה:וכלומר, לצורך ההשוואה, ה'ביטוח' של המדד וה'ביטוח' שזה חברת גזית גלוב ולא נייר חדרה שווה בשוק אחוז עד אחוז וחצי
(20:36) אלון פיאדה:ווזה לדעתי הרבה
(20:37) אלון פיאדה:ובמצב הנוכחי, לשנתיים-שלוש הקרובות, ההסתברות למדדים חריגים אינה גבוהה, כך שביטוח למדד אינו צריך להיות מתומחר כלל (אולי בפרומילים)
(20:37) אלון פיאדה:והאם אחוז תשואה שווה את הביטחון של גזית גלוב לעומת זה של נייר חדרה?
(20:37) אלון פיאדה:וברור שהוא צריך להיות שווה משהו, אבל לא אחוז ובוודאי שלא אחוז וחצי
(20:3 אלון פיאדה:ומה גם שהוא נושא סיכון נוסף בצורה של הפער בין מחיר שוק למחיר מתואם (במיוחד אם החברהרשאית לעשות פידיון מוקדם - דבר המחייב בדיקה מצד המשקיע!!!)
(20:40) אלון פיאדה:ואני לא הכנס לפירוט על הממשלתי הדואלי
(20:40) אלון פיאדה:ורק הציין כי הנייר נסחר בתשואה שלילית, אך זו רציונלית במידה מסויימת (לעומת ממשלתיות אחרות) בגלל סיכוני (או נכון יותר לומר סיכויי) המטבע
(20:41) אלון פיאדה:ואך באמת לא נוכל להרחיב על זה על רגל אחת בצאט
(20:42) אלון פיאדה:ואיתמר יב הינו אגח להמרה, כך שיש פה גורמים חשובים שצריך לשים לב אליהם
(20:43) אלון פיאדה:ולדוגמה עם האגח נמצא בתוך הכסף (ואז הוא עדיף במידה מסויימת על המנייה - בתלות בפרמייה)
(20:43) אורי1972:ותודה רבה אלון, ממש מרגיש כאילו אני בהרצאה שלך, ממש כיף
(20:43) אלון פיאדה:ותודה�
(20:43) אלון פיאדה:ווהאמונה של המשקיע בחברה עצמה
(20:44) אלון פיאדה:ושכן בסוףמדובר על חברת ביומד עם מוצר שעדיין צריכה להוכיח יכולת
(20:44) אלון פיאדה:ובכל מקרה מדובר בהשוואה מסובכת על מול אגחים אחרים, אך על מול המנייה ככל הנראה עדיף, והסבר לכך ניתן למצוא בקורס שלי
(20:45) אלון פיאדה:ולגבי הנפקות, אני השנן שוב את המנטרה שלי - אני לא משתתף בהנפקות, שכן בהנפקה אין מידע עודף
(20:45) אלון פיאדה:וובכל מקרה כאשר השוק רווי בכסף, למשקיע הקטן אין באמת יתרון יחסי בהשתתפות בהנפקות
(20:46) אלון פיאדה:וחשוב לזכור כי כאשר מסתכלים על הנפקה ברור כי על מול כל פעולה ניתן לייצר רווח או הפסד
(20:46) אלון פיאדה:וכלומר ניתן להרוויח מהנפקה
(20:46) אלון פיאדה:ואך אם מסתכלים היסטורית על הנפקות אני לא בטוח כלל שבשיקלול יש רווח המצדיק את הדבר
(20:47) אלון פיאדה:וובטח ובטח אם מתחשבים במרווחי זמן מההנפות, אז בדרך כלל ניתן לקנות במחיר טוב יותר
(20:4 אלון פיאדה:וובכל מקרה גם כניסה אחרי ההנפקה יכולה להניב רווח, ואם נשאיר אחוזים מסויימים בחוץ - לפחות לא מדובר בהימור
(20:4 אלון פיאדה:וחשוב לזכור, הנפקות מבוצעות לפי ערך (בטח של אגח שלא כמו מנייה לא יכולה להשתנות בעשרות אחוזים לאחריה)
(20:49) אלון פיאדה:וכך שמדובר במשחק סכום אפס
(20:49) אלון פיאדה:וויש שיומרו שלילי, שכן אם אתה כמשקיע אומר כי אין לך מידע עודף אתה כנראה זה שלא יודע את כל המידע... והמבין יבין
(20:50) אלון פיאדה:וולדעתי כיסינו את כל השאלות שהיו למעלה
(20:50) אלון פיאדה:ואז שאלה לסיום? מישהו...
(20:51) אלון פיאדה:ואם אין שאלות נוספות
(20:51) אלון פיאדה:ונסיים כאן להיום
(20:51) אלון פיאדה:ומקווה שנהנת
(20:51) Sharon209:ותודה רבה
(20:51) אלון פיאדה:ושנהנתם
(20:51) אלון פיאדה:וואולי גם למדתם משהו �
(20:52) Sharon209:והיה כל כך מעניין שאפילו ליכולתי להתערב לך עם עוד שאלות
(20:52) Sharon209:ומקווה שנתראה שראשון הבא
(20:52) אלון פיאדה:ואז עד לפעם הבאה
(20:52) אורי1972:ותודה רבה אלון, צ'אט מעולה
(20:52) אלון פיאדה:ושיהיה לכולם שבוע מסחר רווחי
(20:52) אלון פיאדה:וושבוע שקט למדינת ישראל