x

עמוד 1 מתוך 3 123 אחרוןאחרון
מציג תוצאות 1 עד 10 מתוך 22

נושא: 22/3/09 - לא בדיוק סקירה אך לא פחות חשוב

22/3/09 - לא בדיוק סקירה אך לא פחות חשוב

בסיכום השבועי, ניתן לומר בקצרה כי כל הערכות הסקירה האחרונה התקיימו במלואן. הערכתי המרכזית היתה, כי התיקון לא ימשך ובכל מקרה מרביתו כבר אחרינו. בהתאם לכך ראינו את מדדי ארה"ב מסכמים שבוע חיובי אך בן עליות של כאחוז בלבד. בנוסף, יש להבחין כי חל צמצום פערים בין ישראל לארה"ב.אמנם הפער עודנו משמעותי אך כבר לא כמקודם עת הגיע עד 25%. בכל מקרה כל האופוריה שהיתה למשך כמה ימים אינה במקום, משום ששום גבול לא נפרץ והמדד עודנו בגבולות הצרים והמוכרים, ומתנהג כפי שנהג בדיוק רב בשלושת החודשים האחרונים.
    ההחלטה "המפתיעה" של הפד השבוע לא היתה כה מפתיעה משום שכבר לפני חודש, הערכתי שזה הכיוון הבא בו ינקוט ברננקי. עם זאת היקף התכנית עלה על הצפוי בצורה ניכרת. מוקדם להעריך את הצלחת התכנית (גם בתרחיש האופטימי של ברננקי מדובר על הצלחה לא מספקת) אך בכל מקרה אין הדבר אמור להשפיע על שוק המניות אלא בעיקר על שוק האג"ח וכבפועל יוצא על שוק המט"ח. מה שכן ניתן לומר בשלב זה, שהפד מסבך את ארה"ב יותר ויותר. כל הזרמת סכום גרנדיוזית שכזאת, מובילה לכך שבכדי שהתכניות הבאות (וברור שיהיו עוד מספר תכניות שכאלה) יהיו חייבות להשתוות, אם לא מעבר לכך, בהיקפיהן אחרת תיחשבנה לתכניות "קטנות" ולא מספיקות. העלאת הרף הזו מוגזמת וגם חצי מהסכום היה משיג את אותו אפקט חיובי אך מוגבל. בנוסף, לפני שלושה שבועיים ציינתי כי זה הזמן הנכון ביותר לביצוע שורט על הדולר. הדולר אכן נחלש עוד טרם ההחלטה לסביבות רמת 4.1 ₪ וכמובן שעם החלטת ברננקי קבל הדולר דחיפה חזקה מטה והוא קרוב לבדוק את רמת הארבעה שקלים. שבירת רמה זו תוביל את הדולר לרמת 3.85 ובהיעדר כלים שנותרו בידי פישר לשם העלאת שער הדולר, הדבר עלול לחדש מגמת ירידה חדה. בטווח הקרוב, צפוי היורו המשיך ולהתחזק.
    בשוק הישראלי, הצטננו מעט הרוחות אחרי ראלי בן שבוע, רק בכדי לגלות שוב ששום דבר מהותי לא השתנה. המדד עודנו ברצועה צרה והדיבורים על שינוי מגמה כרגיל היו מוקדמים ולא רציניים. עוד משכה את תשומת הלב ההחלטה על ביטול עיסקת ויטה פרי גליל. הערכתי, כי עיסקה זו לא תצא לפועל גם לאחר השלמת העיסקה, ואת הסיבות לכך אמנה בפורום השאלות תחת השאלות הרלוונטיות (אני מודע לעניין שהדבר מעורר). השבע הוא אף שבוע פקיעה והערכתי לפקיעה לא השתנתה: פקיעה בסביבות רמת 650 ואף מטה מכך תשרת את השחקנים.

אני מוצא לנכון, בשבוע בו לא קרו דברים מהותיים, לנצל את הבמה לכתוב על נושא חשוב במיוחד והוא תחום הנגזרים והאופציות אשר לא מעטים באתר נכוו ממנו בשנים האחרונות.

את הדברים הבאים אני כותב לאחר אין ספור מכתבים נוגים על אנשים אשר הפסידו את כל הונם באופציות. מיילים על הפסדי רווחים, הפסדי קופ"ג, כספי ביטוח וכדומה. חסכונות שהצטברו במשך שנים, ונמחקו בימים ספורים לאחר החלטה פטאלית. לאלה מצטרפים לא פעם שקרים ובושה, מתחים בתוך המשפחה, ובעיקר הרגשה נוראית של חוסר אונים.
    הבורסה, כל בורסה, הנפיקה אופציות כמכשיר מתוחכם לגידור תיק. המטרה היתה לתת למשקיע יכולת ל"רכך" חלק מההפסדים במקרה והשוק מתנהג בניגוד לכיוון אותו צפה. עם השנים התהפכו היוצרות והמחזור באופציות גדל מעבר למחזור במניות. כיום, הזנב מכשכש בכלב. מהר מאוד ביצעו עליה לארץ הקודש גופי גידור שעיקר רווחיהם מארביטראז' באופציות, אליהם חברו שחקני מעוף המנסים להרויח נקודתית ממצב השוק.
    ב 2001 החל הבאזזז הגדול עם הופעתם של עוד ועוד בתי ספר שהציעו "התמחות" בנגזרי המעוף והדולר תוך הבטחה לרווחים מהירים של מאות ואלפי אחוזים בחודש. חיש קל, אנשים רבים נשאבו לתוך אותו עולם בו אלף ₪ יכולים להיהפך ל 100,000 ₪ בחודש, בקלות יחסית. רק לקנות PUT כשהבורסה יורדת, ולעבור לCALL כשהיא עולה. אז זהו, שלא אלו פני הדברים כלל ועיקר. בהמשך אסביר מדוע הסטטיסטיקה נוטה בבירור כנגד קוני האופציות.
    הבעיה הראשונה של רבים הן באתר והן מחוצה לו היא בגישה. לא ניתן להתקרב למכשיר כה מתוחכם מבלי להבינו בצורה אבסולוטית. זוהי לא מניה בה ברוב המקרים אם רק נחכה מספיק המניה תעלה ותחזיר את ההפסדים. באופציות קיים אלמנט הזמן המקציב למשקיע ימים בלבד להחזר ההפסדים, לכן המקום לטעות הינו מינורי ביותר . בשל כך, אין תחליף לידע והבנה באופציות! הידע וההבנה שלי נרכשו במשך שנים רבות, ועד היום אני ממשיך ללמוד בכל שבוע מטעויות שלי ושל שחקנים אחרים: עוד אסטרטגיה חדשה, עוד שכלול של גידור, ועוד נסיון לתמרון מניה או מדד. רבים לא מנסים כלל ללמוד ו"מרגישים" את השוק, או במלים אחרות מרגישים את הכאב בכיס. דוגמא טובה לכך: לא יתכן שאנשים באתר שואלים לדעתו האחד של השני, האם מחיר האופציה "זול". אין דבר כזה זול, ודעתי או דעתך לא רלוונטית. יש נוסחא, מציבים בנוסחא את הפרמטרים ומגיעים למחיר המניה. לכל שאלה באופציות יש תשובה מוחלטת, ותופתעו לדעת שהבסיס להבנת התחום קל יחסית. לא פעם התבטאתי כאן כי רמת הקורסים המוצעת בישראל ושיטת הלימוד רחוקות מלהיות מספקות אך במחיר של אופציה בודדת בתוך הכסף, תוכלו לקבל כלים בסיסיים שיאפשרו לכם להתקדם עצמאית ולהמשיך להתמקצע. זו אינה תמורה מספקת לכסף (גם בשל המחירים המופקעים) אך האם לא עדיף להוציא סכום זה על לימוד מאשר על הימור נטו. ישנם ספרי לימוד נהדרים על אופציות, מרמת הבסיס ועד לרמת המשקיע המתוחכם. ספרים עם תרגול, ועם הסברים ארוכים המקנים ידע לרב לקוראיהם ומתעמקים הרבה מעבר לרמת הקורסים. בשנה הראשונה הייתי מציע לנכנס לעולם האופציות לא להשקיע ולו שקל אחד , אלא להתרכז בלימוד התחום ונסיונות על יבש. אחרי כל נסיון שכזה לנתח מה קרה ומדוע התפספסה האסטרטגיה. איזה פרמטר לא נלקח בחשבון וכן, גם איך אפשרי היה להגדיל רווחים. בשנה לאחר מכן להשקיע בסכומים קטנים בלבד, ורק אחרי כל טבילות האש הללו ניתן לגשת למסחר בהיקף משמעותי. אין תחליף לידע! ולכן חייבים פשוט חייבים ללמוד את הנושא. רבים מדי מקלים ראש, ולא מבינים את הסיכון הכרוך במסחר בנגזרים הן ברמה הכספית והן ברמה שמעבר לכך.
    מעבר לבעיית הגישה באופציות קיים אצל רבים עניין הריגוש. לעיתים אני מבקר בקזינו. כמעט תמיד אני מפסיד אך אני נהנה מהחוויה. איני מתרגש מההפסד, כי ברור לי מלכתחילה שיש מחיר להנאה שאני הולך לחוות וקרוב לודאי שאני אצא ללא הכסף. הסטטיסטיקה נגדי, והסטטיסטיקה תמיד מנצחת. אני לא מכיר מישהו שהתעשר מהימורים, ולמען האמת גם איני מכיר מישהו שהרויח לאורך זמן (אם אתם מכירים אחד כזה, קרוב לוודאי שהוא משקר). וכאן, כל משקיע אמור לשאול את עצמו האם הוא משקיע בצורה לוגית מתוך מטרה להרויח בצורה שקולה או שמא עניין הריגוש מהווה מרכיב חשוב בדרך השקעותיו וחשוב מכך בעצם הימצאותו בשוק הנגזרים. אסור להתיחס לבורסה כאל קזינו. ניתן להרויח בבורסה ואף להתעשר. חלק מתלמידיי, בתקופה שעוד למדתי, אף הצליחו לעשות זאת ובצורה מרשימה, אך אסור להתיחס לבורסה כאל קזינו! רוצים לסחור בשביל ההנאה, זה בסדר גמור אך היו מודעים למחיר שתשלמו עבור הריגוש והיו מודעים לסיכויי ההצלחה הנמוכים. ריגוש מוביל להחלטות אמוציונאליות, שהן בסיס כל חטא בבורסה. הפסדים באופציות קשה עד בלתי אפשרי להחזיר דרך מניות, וכך נוצר מעגל קסמים של חזרה לאופציות, העמקת ההפסדים ושינון המשפט "אני מחזיר את ההפסדים ויוצא".
    אם יש לכם ספק מדוע אתם סוחרים באופציות להלן מספר שאלות קצרות שיפתרו את הדילמה: האם אתם יכולים להיות בחוץ? רבים פשוט לא יכולים להתנתק מהמסך וממשיכים להביט במדדים גם אחרי מכירת האופציות. התחושה היא שמשהו בסף הריגוש חסר, ומדגדג בקצה האצבעות.
    האם אתם ממשיכים לעקוב אחרי אופציות (רלוונטי אגב גם למניות) אחרי שמכרתם אותן? משפטים כמו הרווחתי עשרה אחוז אך יכולתי להרויח 250% מאפיינים את אנשים אלה.
    האם מצב הרוח שלכם מושפע ממדד המעוף? אופוריה ודיכאון יאפיינו אנשים אלה בליווי הלקאה עצמית.
    ישנם עוד שאלות בסגנון אך הנקודה מובנת, ואם עניתם על אחת מהשאלות הללו חיובי אזי אתם אינכם שם מתוך מטרה (רק) להרויח אלא גם בשל הריגוש.
    ואם בכל זאת אינכם בטוחים, להלן אסטרטגיה פשוטה שאני מציע לכם לאמץ בחום. ראו הוזהרתם: האסטרטגיה משעממת, אינה דורשת מעקב, ובעצם אינה דורשת שום פעולה במהלך החודש.
    מצב השוק גורר סטיות תקן גבוהות, וכתוצאה מכך מחירים מאוד גבוהים. בתחילת כל חודש ניתן לנצל זאת בכדי למכור אוכפים רחוקים מאוד מהמדד - עד 8 סטרייקים ויותר. אם המדד לצורך הדוגמא הוא 650, נבצע קניה של PUT 570 מכירה של PUT 580. מהצד השני, נבצע קניה של CALL 740 ומכירה של CALL 730. זהו, זה הכל. 7-8% בחודש בסבירות של למעלה מ 90 אחוז. אם אתם מביטים באסטרטגיה זו ולא מבינים מדוע להיכנס עבור תשואה חודשית שכזו, אתם נמצאים באופציות בשביל הריגוש.
    וזה מוביל אותי לנושא הבא – פרספקטיבה. קחו גוף מוסדי, הבטיחו לו תשואה של 10% השנה והוא יאמץ ללא כל מחשבה שניה. רבים מסוחרי האופציות, גם הותיקים שבהם רואים בתשואה שבועית מעין זו תשואה זניחה ולא מספקת. הרשו לי בבקשה לתקן את הטוענים כך, משום שמה שטוב לגופים מוסדיים ולשחקני מעוף בהחלט גם טוב עבור כל משקיע מהשורה. יתרה מזאת, 10% שבועי עם ריבית דה ריבית יהפכו 10,000 ₪ ללמעלה ממליון ₪ בפחות משנה.
    ישנן עוד נקודות חשובות, ולמי שיש עוד יש ספק אני מקווה שההסבר המתמטי הבא יסיר אותו. אכתוב באופן ברור בלי להיכנס לכל הנוסחאות, ואקח דוגמא ממוצעת אך היחסים זהים לחלוטין באופציה בתוך הכס ובאופציה מחוץ לכסף. לצורך הדוגמא בחרתי באופציית PUT אך הדבר זהה כמובן גם לאופציית CALL.
    מה הסיכוי האמיתי שלך להרויח מקניית אופציה חשופה?
    כפי שציינתי לעיל, לא מספיק לדעת את כיוון השוק ולהלן ההסבר. מכיוון שהסבירות לכל מצב שוק, יורד/עולה/מדשדש, שווה הרי שבעצם רכישת אופציית PUT ,ועוד טרם נכנסו כלל לנושא, נושאת בחובה 66% לרעת הרוכש, עוד במעמד הרכישה. אם הייתי אומר לכם שימו אלף ₪ 66% שתפסידו אותם ו 33% שתכפילו (במקרה אופטימי) אותם, הייתם שמים? לא בטוח אבל נתקדם שלב אחד קדימה. לא מספיק שהבורסה תרד אלא חשובים גם הקצב והעקביות. באופציה יש תטא הלו היא ערך הזמן, כלומר כמה האופציה נשחקת עם כל יום שעובר. אם תהא ירידה במדד אך העליה בערך האופציה לא גדול מהתטא הרי שהאופציה תפסיד כסף (זה ההסבר למי שלא מבין איך לעיתים המדד יורד ועדין הפוטים מפסידים). אם ניקח כממוצע את אמצע החודש, שכן בימים לפני הפקיעה התטא מאוד קיצונית הרי שמדובר בשחיקה ממוצעת של 8% ביום, ולכן הסיכויים לרעת הקונה כבר עולים ל 74% סיכויי הפסד.
    נוסף על כך קיים ענין המגמה. גם בתרחיש אופטימי לפיו עבור כל יום עליות ישנם יומיים ימי ירידות (בשיעור דומה) הרי שלמעשה הסיכוי שהרווח מיום אחד (נטו) יהיה גבוה משחיקה של שלושה ימים הוא קלוש ומתורגם לעוד לתוספת 10% לרעת הקונה, וסה"כ 84% סיכויי הפסד.
    מעבר לזה, קיים פקטור סטיית התקן שככל שזה עולה מחיר האופציה יקר יותר והרווח נמצא בנקודה קיצונית יותר. בתקופה הנוכחית בה סטיית התקן סביב רמות 30, קניית אופציה במרחק 3 סטרייקים מהמדד מחייבת שינוי של 10% חודשי ! לא אלאה אתכם בחישוב המלא אך הסבירות מוסיפה 9% נוספים לרעת רוכש האופציה. גם בהנחה ומחיר הקניה הינו המחיר ההוגן הרי שהסיכויים למחיקת הכסף בקנית אופציה חשופה עומדים על 93% סיכויי הפסד!
    במלים אחרות אם כבר החלטתם להיכנס לעולם זה, ורק אחרי שלמדתם והתמקצעתם חובה לבצע מכירות ואסטרטגיות. לא ניתן להרויח רק מקניות. רבים סבורים בטעות שהסיכון בכתיבה גבוה מקניה אך בפועל לאחר הבנה מגלים כי עצם הכתיבה מגדרת את הסיכון, והסיכוי לרווחים עולה בצורה משמעותית. אל תקללו את שחקני המעוף, "המחזיקים" את השוק. מעבר לעובדה שפעמים רבות זה לא נכון, יש לכם היכולת "לעבור" לצד שלהם. הפקיעה המועדפת על השחקנים אינה סוד כמוס ומבט מהיר בתחילת כל חודש במפת הפוזיציות תעיד על כך. אני מדגיש שוב, לא ניתן להרויח לאורך זמן ללא כתיבה וביצוע אסטרטגיות!

זו כל התורה ואלו כל המספרים. תסלחו לי על הפומפוזיות, אך הרגשתי שלעיתים מדובר בפיקוח נפש של ממש, ולכן הרשתי לעצמי לחרוג ממנהגי לכתוב סקירה שבועית וליחד את הסקירה השבועית לנושא חשוב זה. רבים וטובים לא נותנים את הכבוד הראוי לתחום הנגזרים כתוצאה מחוסר הבנה, או כל סיבה אחרת ומהר מאוד מוצאים את עצמם בבור שקשה מאוד להיחלץ ממנו. אין בדברים הללו שום רצון להטיף חלילה. כולנו אנשים בוגרים האחראים למעשינו אך בהחלט היה חשוב לי להציב מראה בפני חלק מהסוחרים שלעיתים נוטים להתעלם ממנה. איני נאיבי ואני יודע שרבים יקראו את הדברים הללו אך הרגש יגבר עליהם. מטרתי אינה להניא ממסחר באופציות כי אם לחדד את הצורך הקריטי בהבנה והתמקצעות בתחום בטרם זריקת כספים מיותרת. אין סכום כסף בעולם ששווה בריאות, שלמות משפחה ואושר אישי ובטח שלא הימורים לשמם.
    מקווה שכל אחד העוסק בנגזרים יקח את הדברים לתשומת ליבו. אנא מכם, בכל לשון של בקשה - הפעילו שיקול דעת. במדינת ישראל פועל קזינו ללא שום רגשות, ללא סכום התחלתי ובמסווה של עסק חוקי למהדרין.

שבוע טוב ומוצלח !

Re: 22/3/09 - לא בדיוק סקירה אך לא פחות חשוב

שבוע טוב שחקן, כל מילה חקוקה בסלע, אמת לאמיתה, המראה שהצבת נכונה ביותר, יש מצב שבכל זאת אולי נקבל אסטרטגיה בקניות ולא בכתיבות. מספיק שזה אולי קצת יואיל, כי מן הסתם יש את הריגוש במסחר הזה שאנשים אוהבים, אז לפחות שיקטינו נזקים????

תודה

המשך יום טוב

לגזור ולשמור

אין מילים, כל כך נכון

תודה על הסקירה!
    מוריד בפניך את הכובע על הניסוח ועל תוכן הדברים.
    תודה.

שחקן יקר אני אנני מתעסק באופציות למרות שבאמת רוצה ללמוד ולדעת לפחות לדבר את השפה של שחקני האופציות חשתי את האחריות שבליבך לאנשים שיושבים בצאט אני לא פעם מהצד משקיף עליהם לא מבין את שפתם אך זעקת ההפסד מגיע עד אלי כמו לעיתים רחוקות את צהלת הרווחים היום אני שמח שיש לי משמעת עצמית בכל אופן אם הערכתי אותך היום אני שמח להיות אפילו החלק הפרומיל שמכיר ויודע אותך מברך אותך שאתה חלק מעמי ושאלוהים יברך אותך בכל מעשה ידיך וכן ירבו אנשים כמוך בעמנו אמן ואמן ממני מנחם

תודה רבה

תודה על כתבה מעולה
    שבוע טוב לכולם

שחקן!!!!!!!!!!!!!
    מילים כדורבנות!!!!!!!!!!!
    אתה צודק לא ב100%
    אלא ב1000%
    אני מציע מי שרוצה לעבוד עם אפצ' חשופות
    רק עם סטופלוס
    למדתי על בשרי
    שחקן עוד דבר
    אם אתה יכול להעביר קורס בתשלום לגבי איסטרטגיות בתשלום כמובן
    אני בטוח שהרבה ירצו לילמוד מפיך
    ואפילו כאלה שחושבים שיודעים יבואו לילמוד
    בתיקווה שתרים את הכפפה
    אבי
    נ.ב.
    לגבי הסקירה הייתה מאוד מ ר ג ש ת!!!!!!!!!

שחקן, צהוריים טובים !

ראשית מודה לך מאוד על כך שהסברת והזהרת את הקהל ממסחר בנגזרים !!!
    כל מילה - אמת לאמיתה!!!
    עשית מצווה אמיתית!!! ה' יברך אותך ויאריך את ימייך !!!
    אני כאחד מתחום הנגזרים (כ-7 שנים) גם כן לומד יום-יום, אף פעם אני לא טוען שיודע הכל !
    הזכרת בסקירתך לספרות למתקדמים - מה הייתה כוונתך?
    שבוע טוב ומוצלח לכולם !!!

בברכה,
    אלמוגין.

א.כאחד שהיה קורא דרך קבע את סקירותיו של שחקן מעוף בביזפורטל, אין לי מילים... אבנאדם פשוט תותח! ברוב המקרים צדק!
    ב. האסטרטגיה של אוכף רחוק או מה שקוראים שוקת, בעייתית,א.ברוב הפעמים קשה למצוא בכלל מרווחים בין שערי הקניה לבין המכירה באופציות רחוקות כ"כ,+ העמלות, ב. בחמשת החדשים מתוך כלל החדשים ב2008, המדד עשה יותר מ8% בחודש!!!! כך שבאסטרטגיה זו הייתם נמחקים!
    אשמח לקבל תגובתכם המלומדת.תודה. :ugeek:

הרשאות

• אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים
  • אתה לא יכול לפרסם תגובות
  • אתה לא יכול לצרף קבצים להודעותיך
  • אתה לא יכול לערוך את הודעותיך
  •  
מידע ונתוני מסחר -למשתמשים מחוברים בלבד. הרשמה/התחברות