x

עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון
מציג תוצאות 1 עד 10 מתוך 11

נושא: מחירי דיור - תוכנית לפיד

מחירי דיור - תוכנית לפיד

לפיד משרת את הבוחרים שלו - סדר לחלקם סיבסוד של עד 250 אלף ש"ח מממחיר דירה .

העלות המוערכת 3.1 מליארד ש"ח לשנה.

זה בטוח יסייע לרכישת דירה עבור אלו שמתאימים לקריטריונים, אבל איך זה מסתדר עם הרצון להוריד מחירי דיור לכולם?

לי העניין לא היה ברור עד שהגיע ההסבר הבא:

"ניתוח כלכלי של התוכנית שערך ארז כהן - שמאי מקרקעין וכלכלן השותף במשרד ברק פרידמן כהן ושות' כלכלה ושמאות מקרקעין - מעלה כי תוכניתו של שר האוצר דווקא עשויה להשיג את מטרותיה. זאת, לטענת כהן, משום שכשם שהביקוש לדירות חדשות יגדל בקרב רוכשי דירה ראשונה, כך הוא צפוי להיחלש משמעותית בקרב משפרי דיור, שיתקשו למכור את דירות יד השנייה שברשותם (שכן ההטבה אינה חלה על רכישתן). מי שבכל זאת יתעקש למכור, יעשה זאת במחיר נמוך משמעותית מבעבר, שיוכל להתחרות עם ההטבה שהעניקה הממשלה לרוכשי דירות חדשות, ובכך תושג מטרת הורדת המחירים בשוק."

לדברי כהן, "הסובסידיה המוצעת תביא להגדלת הביקוש מצד צעירים הזכאים לדיור אך אינם מסוגלים להגשימו. כתוצאה מעליית הביקוש תיתכן עלייה מסוימת במחירים. עם זאת, כדי לזכות בקהל רוכשים זה, ניתן לצפות להוזלה במחירי דירות העולות כיום סביב 1.7 מליון שקל. קבלנים יוזילו מחירי דירות אלה אל הרף של 1.6 מליון שקל, ושוק הדירות מיד שנייה (עליו לא חלה התוכנית, בשלב זה) צפוי להיקלע לקיפאון. רוכשים פוטנציאליים של דירות יעדיפו לקנות מקבלנים כדי ליהנות מהתוכנית ואילו המוכרים לא ימהרו להוריד את המחיר כיוון שהם אינם זכאים להנחה ברכישת הדירה החלופית ולכן לא יוכלו לוותר על המקור הכספי של מכירת דירתם.

"בעלי הדירות שלא ימכרו במחיר הנמוך, גם לא יוכלו לשדרג דירתם ויפחת גם הביקוש לדירות היקרות יותר, וכך תושג השפעה חיובית נוספת להפחתת מחירי הדירות בשוק החופשי. אולי התוכנית אינה כל כך רעה. היא מטפלת בטווח הקצר בקהל היעד, ומשתלבת, בטווח הארוך עם פעולות נוספות להפחתת מחירי הדיור".

לוגיקה צרופה - סיבסוד של דירות חדשות במחיר של 1.6 מליון ש"ח לחלק קטן מהאוכלוסיה יגרום לירידה חדה בביקושים לדירות יד שניה כי הקבלנים יורידו מחירים מ 1.7 ל 1.6 כדי לזכות בקהל הרוכשים. אבל באותה נשימה הוא גם קובע שהזכאים לא יכולים לממש את הרכישה.

מדהים.

אחרי שגמרתי להתפקע מצחוק מהניתוח של "שמאי מקרקעין וכלכלן" שכנראה למד באיזה מכללה מזרח אירופאית בהתכתבות, הזכרתי לעצמי את הכלל מספר אחד בכלכלה - היצע וביקוש נפגשים במחיר שיווי משקל. אם הביקוש עולה (כי עכשיו יש אוכלוסיה שתרוץ לקבל את המתנה של לפיד) וההיצע לא עולה - המחיר יעלה.

ודווקא מחירי דירות היד שניה יעלו מכיוון שרוב הבניה החדשה בישראל באזורי הביקוש היא במחירים שמעל 1.6 מליון - המחירים לא יושפעו מהתוכנית, רק ברמת המחירים מ 1.6 ומטה יתגברו הביקושים לדירות חדשות שיביאו לעליית מחירים בפלח הזה שתרים את מחירי דירות היד שניה המקבילות שרובן דווקא ברמת המחירים הזו.

עליית המחירים עשויה להיות אף יותר חדה מהצפוי בגלל אי הוודאות לעד מתי ינתנו ההטבות הללו - כל מי שזכאי יעשה מאמץ עליון לנצל את זכאותו מהר ככל האפשר לפני שנס פח השמן הזה יגמר והקבלנים פשוט "יישרו קו" למחיר 1.6 מליון, גם אם התכוונו למכור ב 1.5 מליון..... - הקבלנים לא יורידו 5% מהמחיר על מנת לרדת ל 1.6 - הם יעלו מחירים גם ב 15% להגיע ל 1.6.

כלומר הקבלן יעלה המחיר ל 1.6 , זכאי , שלא תכנן בכלל לקנות דירה אבל "יש עכשיו הזדמנות" ישלם 1.355 מליון ש"ח לקניית הדירה , והלא זכאי שתכנן לקנות דירה ב 1.50 מליון ש"ח ימצא דירה כזו רק כדירה יד שניה.

מעניין כמה זמן יקח ללפיד להבין שהוא מאוד מיטיב עם המשקיעים שקנו דירות זולות להשקעה (או שזה כבר ברור לו וגם הם ממצביעיו....)

לכל זאת יש להוסיף שברבעון הראשון שיווק מנהל מקרקעי ישראל קרקעות לרק 4000 דירות - זה קצב שנתי של 16,000 שדרוש לפחות 40,000.

יהיה מעניין.
    נערך לאחרונה על ידי tby, 25.03.2014 בשעה 19:52
    בלוג: on-vix.blogspot.co.il

ללא קשר למחירי הדירות,

טיבי שלום,

מתי לדעתך יגמר המחזור הכלכלי השורי בו אנו נמצאים?

בתודה

מתי לדעתך יגמר המחזור הכלכלי השורי בו אנו נמצאים?
    אני מחזיק בדעה מאוד לא אורתודוכסית בנושא מחזורים כלכליים.

לדעתי מחזור כלכלי זה פיקציה שכרוך בנסיון להתאים תנודות, בכלכלות המערביות, שאינן מחזוריות שנובעות בחלקן מגורמים חיצוניים ("משבר הנפט של שנות השיבעים" , ההאטה שאחרי אסון התאומים) או מבעיות שקשורות לחוסר איזון זמני ברמת מחירים (בועת הדוט קום) או שילוב של מספר גורמים (הורדת רגולציה, רמאויות וחוסר איזון במחירים) - במשבר של 2008 .

אני בדעה שכל זמן שהטכנולוגיה תמשיך להתפתח ותוביל לעליה הפריון / איכות חיים / תוחלת חיים של תושבי כדור הארץ אנחנו ב"סופר מחזור" של שוק שורי שהתחיל לפני 150 שנה וימשיך עוד שנים ארוכות עם הפרעות קצרות - כל פעם מסיבה אחרת - ואין אנו יכולים לצפות מה יקרה. כל המשברים ב 150 שנה האחונות היו בלתי צפויים.

אם היו "מחזורים כלכליים" הרי היו צריכות להיות תקופות שפל ארוכות - ואין כאלו מאז המיתון הגדול של שנות ה 20 של המאה הקודמת. יתרה מזו, תבדוק כמה רבעונים הכלכלה לא צמחה ב 400 רבעונים האחרונים (100 שנה) ותראה שהיחס בין צמיחה לאי צמיחה הוא עצום. אין מחזוריות, יש "הפרעות זמניות" אקראיות .

תבדוק בכמה שנים הבורסות הניבו פחות מהאינפלציה - גם כאן - היחס מראה שאין כל מחזוריות - יש פה ושם הפרעה אקראית לשוק השורי - הדאו גונס עלה משנות השמונים עד שנת 2000 ברצף של יותר מ 15 וזו לא הפעם הראשונה ב באה ה 20 שזה קרה

אין סיבה לחשוב שהשוק לא יכול להמשיך לעלות (יותר מהאינפלציה) עוד 10 שנים ברציפות - אין מה לשבת ולפחד מתי תהיה קריסה. קריסה מתרחשת שכולם חושבים שהכל בסדר - אז מגיע אי איזון במחירים = בועה ויש תיקון חד וקצר - וחוזרים לעליות

לאור ההסבר הזה , וודאי תבין שהתשובה לשאלה שלך היא - כנראה בעוד הרבה מאוד שנים .

הכלכלות התגברו על 2 מלחמות עולם שהשמידו רכוש בטרליונים והותירו מליונים של נכים והציגו צמיחה מייד אחרי המלחמות

ההסבר הכלכלי מאד פשוט: זה צעד מהיר, לא דורש התעמקות, לא דורש הבנת בעיות השורש והטיפול בהם, אפשר להכריז "עשינו", וזה עובר מסך טוב.

זה צעד מהיר
    נחכה ונראה.

לי יש תחושה עמוקה שהעניין יתמסמס לחלוטין - ההטבה כל כך גדולה שכל הקבוצות שלא נכללות בה (ערבים / חרדים / עולים ועוד קבוצות קטנות יותר) יחוללו כזו מהומה שבסוף ירדו מהעניין - לתת לכולם זה בלתי אפשרי

היום בבוקר הודיעו שהקריטריון של שרות צבאי יורד. נותנים לכולם....

ציטוט פורסם במקור על ידי tby צפה בהודעה
    נחכה ונראה.

לי יש תחושה עמוקה שהעניין יתמסמס לחלוטין - ההטבה כל כך גדולה שכל הקבוצות שלא נכללות בה (ערבים / חרדים / עולים ועוד קבוצות קטנות יותר) יחוללו כזו מהומה שבסוף ירדו מהעניין - לתת לכולם זה בלתי אפשרי

זו היתה דעתה המנומקת של "יש עתיד" נגד תוכנית הורדת המע"מ רק לפני חצי שנה - דברי סגן סר האוצר מיקו לוי על הצעת חוק דומה לפני 6 חודשים:

"מס ערך מוסף הנו מס המוטל על הצריכה" נימק סגן השר לוי את ההחלטה להתנגד לחוק, "והוא חל על כלל המוצרים והשירותים ועל כלל הצרכנים במשק. הוא פשוט, ויעילותו של חוק מס ערך מוסף באה לידי ביטוי בכך שנשמור על העיקרון של אחידות המס, וכדי לשמור על עיקרון זה חוק המע"מ אינו קובע שיעורי מס מיוחדים ואינו פוטר מוצרים או צרכנים מתשלום המס".
    "יש לציין כי רכישת דירה חייבת במס ערך מוסף, רק כאשר היא נקנית מהקבלן. רכישת דירה מיד שנייה כלל אינה חייבת במע"מ. האם הכוונה היא להקל על מי שירכוש דירות מגורים מהקבלן? הרי דווקא מלאי הדירות הישנות, שהוא גדול ממלאי הדירות החדשות, עשוי להתאים לרכישה על-ידי זוגות צעירים. לא מן הראוי לעודד אוכלוסייה זו לרכוש רק דירות חדשות".
    "קביעת פטור ממס ערך מוסף לרוכשי דירה ראשונה חדשה שנקנית מן הקבלן תביא לכך שאוכלוסייה זו, שתרצה ליהנות מהפטור ממע"מ, תבקש לרכוש רק דירות חדשות. למה הדבר יביא? הדבר יביא לעלייה בביקוש לדירות אלה ולפיכך אף לעליית מחירים. אני לא בטוח שאותו פטור יגיע לכיסו של הצרכן. אני בספק. זה יגיע לכיסו של הקבלן. יישום הצעת החוק יביא לכך שהנהנה מהטבת המס יהיה הקבלן, ולא הרוכשים, וכך ההטבה לא תגיע אל מי שמגישי ההצעה התכוונו להם בדיוק" נימק סגן שר האוצר.
    מיקי לוי המשיך ואמר את דעתו על החוק, כשהוא מסביר למה המדינה לא תעמוד בו מבחינה תקציבית: "עלות החוק המוצע מגיעה כדי 1.4 מיליארד שקל בשנה. בימים טרופים אלה זה מאוד מאוד בעייתי, אך על מספר זה יש להוסיף עלויות נוספות, בשל שינוי בביקושים, הונאות, זיופים של רישום דירות על שמם של אחרים כדי לזכות בפטור האמור, פיקוח והשפעות רוחב. חשוב לציין כי מגישי הצעת החוק אינם מציינים איזושהי הצעה ממשית למימון - מקורות למימון הסכום הגדול של הצעתם. הם הסתפקו באיזושהי אמירה של פטור, וזהו. הסכום גדול מאוד, דבר שיוביל להפסד הכנסות ממסים בסכום שקשה להסכים לו, בייחוד בעקבות המשבר הפיסקלי שבו אנו נתונים".

כאמור, קשה לי להאמין שהתוכנית באמת תצא לפועל

ציטוט פורסם במקור על ידי tby צפה בהודעה
    מדהים.

אחרי שגמרתי להתפקע מצחוק מהניתוח של "שמאי מקרקעין וכלכלן" שכנראה למד באיזה מכללה מזרח אירופאית בהתכתבות, הזכרתי לעצמי את הכלל מספר אחד בכלכלה - היצע וביקוש נפגשים במחיר שיווי משקל. אם הביקוש עולה (כי עכשיו יש אוכלוסיה שתרוץ לקבל את המתנה של לפיד) וההיצע לא עולה - המחיר יעלה.
    תסלח לי שאני לא חושב כמוך, אבל למרות שהתואר שלי בכלכלה הוא לא בהתכתבות... זה לא אומר שהוא טועה.
    כלכלה זה לא מדע מדויק, בכלכלה יש גם פסיכולוגיה.
    אבל בכל זאת, הביקוש יעלה לדירות חדשות מקבלנים, אבל הביקוש לדירות יד שניה יפחת, לפיכך אני חושב שהמחירים ירדו במיוחד בדירות יד שניה, אני חושב שמחירי הדירות הגיעו לקצה הגבול העליון ואנחנו בשלים לתיקון, והתכנית הזאת תוכל להיות הטריגר לזה. להגיד בוודאות שזה יקרה אני אף לא אומר. אבל לפחות נעשה צעד בכיוון וזה עדיף מהמצב הקיים.
    אם אני התכוונתי לקנות דירת 4 חדרים בפתח תקווה ב1.6 מיליון מהקבלן, אז עכשיו אני אקנה בהנחה של 200K, לכן בשולי המרכז המחירים ירדו, ואולי בפריפריה הקבלנים ינסו לנגוס בהטבה מהמדינה.
    כמובן שבמקביל הממשלה צריכה לחוקק את מס השבח לדירה שנייה ולהגדיל את היצע הדירות, מה שעוד יותר יוריד את מחירי הדירות, בכל מקרה הצעד הוא נכון וטוב שהוא נעשה

הביקוש יעלה לדירות חדשות מקבלנים, אבל הביקוש לדירות יד שניה יפחת
    אם זו היתה שאלה במבחן בכלכלה 1 הייתה נכשל. שהמחיר יורד הביקוש עולה . כלומר עם יש עכשיו סובסידה והמחיר עבור חלק מהצרכנים ירד - יהיו יותר צרכנים. מכיוון שההיצע אינו עולה - המחיר חייב לעלות.

להלן ההסבר:

דירות חדשות ודירות יד שניה הם מוצרים תחליפיים - על זה אי אפשר להתווכח

עכשיו באופן מלאכותי, לחלק קטן מהצרכנים יש סיבסוד לקנות מוצר א' -דירה מקבלן עד מחיר 1.6 מליון כולל מעמ

מה קורה סביב מוצר א'? - הביקוש גדל מאוד כי כל מי שמקבל סובסידיה ירצה לקנות מוצר א' גם אם בכלל חשב לקנות מוצר ב' (דירה מקבלן ב 2 מליון ש"ח) או מוצר ג' (דירה יש שניה עד 2 מליון ש"ח) או מוצר ד' (דירה יד שניה מתחת ל 1.6 ) וגם אם בכלל לא רצה לקנות דירה אבל עכשיו יש הזדמנות.

מה יקרה שכל הביקוש הזה יתכנס למוצר א'? בגלל שאין מספיק היצע למוצר א על מנת לענות על כל הביקוש, כל הדירות החדשות מקבלנים בטווח מחירים של 1.4-1.6 מליון יתכנסו למחיר המקסימלי המזכה בסובסידיה - כי יש קונים - זה כלל הצע וביקוש פשוט ואינני מאמין שיש מישהו שחולק על כך.

כמו כן גם חלק מהדירות של 1.7-1.8 יגיעו למחיר 1.6 ע"י תעלולים של הפרדת מחסן / חניה / מכירת דירה ללא גמר - ןעדיין לא יהיה מספיק היצע.

עכשיו שאין יותר דירות מקבלן בטווח מחירים של 1.3-1.8 - מה יקרה לדירות יד שניה בטווח המחירים הללו? הרי מי שהתכוון לקנות דירה ב 1.5 מליון , אם הוא יכול, יקנה דירה ב 1.6 מקבלן וישלם 1.25 אך מי שאינו זכאי?(שזה הרוב) - אין דירות מקבלנים במחיר הזה - רק יד שניה ועכשיו יש יותר מתחרים על דירות היד שניה הזולות כי את דירות הקבלן ניצלו צרכנים שקודם לא תכננו לקנות או שתכננו לקנות דירה חדשה / יש שניה יותר יקרה!
    כלומר מחירי דירות יד שניה זולות - יעלו.
    לגבי דירה יד שניה מעל 1.6 - מי שלא זכאי ותכנן לקנות - יקנה בכל מקרה , מי שרצה לקנות דירה חדשה ב 1.7 ולא זכאי - אין דירות כאלו יותר - הוא יקנה יד שניה שיהפכו להיות האלטרנטיבה היחידה עבורו

בסופו של דבר, השוק יתמיין מחדש -

זכאים ירכשו דירות ב 1.6 שהם דירות שהיו 1.3-1.8 לפנ זה - כי הם מסובסדות עבורם
    לא זכאים יקנו מה שהם יכולים לפי מחירי השוק - הביקוש שלהם לא יתנה , אולי אף יגבר אם יגיעו למסקנה שאין מה לחכות יותר.

מכיוון שיהיה ביקוש חדש על אותו היצע - המחירים יעלו, וכפי שכתבתי - זה מאוד עוזר למשקיעים שקנו דירות זולות - המחירים שלהם יעלו.

הדבר היחיד "הטוב" שיכול לצאת מזה - הקבלנים יעשו מאמץ להוריד סטנדרט גימורים על מנת להתכנס למחיר 1.6 ואולי אפשר יהיה לקנות דירות ללא גימורים - מי שתפסיד זו הממשלה - היום משלמים מס רכישה גם על האמבטיה....

אתה מצטט לי תאוריות מספרי כלכלה, וכנראה לא הבנת את מה שכתבתי...
    אני מודע היטב לתאוריות, אבל אמרתי שלפעמים כלכלה זה לא מדע מדויק (זוכר את אלה שכבר קבעו לפי מספרים בעבר, שאידיבי פיתוח שווה 0...?)
    עכשיו תנסה להשיב לטענות האלה, אם אני זכאי, ואני רוצה לקנות דירה בפתח תקווה, האם המחיר ירד או יעלה? (אם כרגע ההיצע לזכאים קטן, אז הם לא יקנו השנה אלא בשנה הבאה או בעוד שנתיים)
    עכשיו תכניס פסיכולוגיה, אם אנשים קונים דירות בהנחה האם האחרים יהיו "פראיירים" ויקנו דירות במחיר אפילו יותר גבוה מהיום? (אולי אפילו יהיה להם שווה לחכות חמש שנים ולקנות את הדירות מהזכאים)
    המחירים לא יכולים לעלות בלי סוף, ואמרתי שבנוסף למע''מ 0 צריך להגדיל את היצע הדירות, זה לא משהו שקורה מיידית,
    אבל יש סיכוי לא רע שהתכנית הזאת כן תצליח, אגב, כל הכלכלנים שנפנפו עם ספרי התאוריה כמוך גם צעקו בהתחלה שזה שטויות וכד', ופתאום חלק מהם כבר לא בטוח כל כך ואומרים שאולי "פסיכולוגית" זה כן יגרום לעצירת המחירים.

הרשאות

• אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים
  • אתה לא יכול לפרסם תגובות
  • אתה לא יכול לצרף קבצים להודעותיך
  • אתה לא יכול לערוך את הודעותיך
  •  
מידע ונתוני מסחר -למשתמשים מחוברים בלבד. הרשמה/התחברות