x

עמוד 1 מתוך 5 123 ... אחרוןאחרון
מציג תוצאות 1 עד 10 מתוך 47

נושא: 2014 - תחזית

2014 - תחזית

שנת 2014 להערכתי תהיה שנת הצמיחה העולמית הראשונה שבה החששות מאיזה משבר מוניטרי האורב מעבר לפינה יעלמו.

המאמצים של הממשלות ב 6 שנים האחרונות לייצב את המערכות הכלכליות המקומיות והעולמיות בצרוף רגולציה על בנקים ומוסדות פיננסים ,העובדה ש"המתכון" לטיפול במשבר מתפתח כבר קיים ומאזני הבנקים התנקו באופן משמעותי מהלוואות רעות תאפשר לכולםף לראשונה מאז 2008 לחזור למתכונת פעילות של עסקים כרגיל.

המשמעות של האמור לעיל היא צמיחה וצמצום אבטלה בכל מקום , גידול ברווחי החברות, עליות בבורסות.

ריבית לטווח קצר - עדיין תישאר ברמה המינימלית האפשרית, תתחיל לעלות להערכתי בתחילת שנת 2015

ריבית טווח ארוך - עד תום 2014 , וכנראה עוד קודם, הפד יסיים את ה QE שיפסיק לתמוך בשערי ריבית נמוכים לטווח ארוך, אך מנגד הצמיחה תביא לקיטון הגרעון והצורך בגיוס חוב יקטן - השיווי משקל החדש שיווצר יהיה ריבית טווח ארוך ברמה גבוהה יותר , אך להערכתי לא תהיה קפיצת מדרגה לרמות ריבית של 5%-6% שנתי שהם הנורמה

אינפלציה - שנת 2014 תתחיל למלא את קיבולות הייצור - הפיזיות והאנושיות אך לא ברמה שתפתח לחצים אינפלציוניים

דולר - בניגוד מוחלט לדעתם של רבים וטובים שארה"ב מפחתת בכוונה את המטבע שלה , אני בדעה שהדולר לא ימשיך להחלש ויש אפשרות, תלוי בעוצמת הצמיחה, שהוא אף יתחזק- התחזקות המטבע הסיני מחד שתצמצם הגרעון המסחרי האמריקאי ועליית הריבית לטווח ארוך הם גורמים משמעותיים שיתמכו בשער הדולר.

נדל"ן - עליות מחירים בכל העולם , בכל סוגי הנדל"ן

אנרגיה - מחירי האנרגיה יתחילו לעלות , למרות הנפט והגז האמריקאי שמביא את ארה"ב לעצמאות אנרגטית. יחד עם זאת, בשוק האנרגיה מתחוללת מהפכה שקטה שרובו המכריע של הציבור כלל לא מודע לה - ייצור אנרגיה מגז , ממקורות מתחדשים ורכבים נטענים שוברים את מודל חברות החשמל המסורתיות:
    - מכיוון שיש גז זול - מתרחש תהליך של הקמת תחנות כח "בחצר המפעל" ומפעלים התנתקים מהרשת
    - בחלקים מארה"ב מחירי חשמל מרוח תחרותיים ביותר - למעשה רוב יכולת ייצור החשמל החדשה בארה"ב היתה ב 2013 מתחנות רוח
    - אנרגיה סולארית - קליפורניה מובילה את החבורה- המחירים ב 2014 יגיעו לשיוויון מלא ואף יותר זולים מחשמל מהרשת
    - רכבים נטענים- דווקא הרכבים הקטנים, שנוסעים 100 ק"מ לטעינה מובילים את המהפכה - מכיוון שמכונית חשמלית יעילה פי 4 בשימוש באנרגיה ממנוע שריפה פנימית ומחיר יח' אנרגיה חשמלית זולה לעין שיעור מיח' אנרגיה מדלק לרכב , עלות האנרגיה לק"מ של רכב חשמלי היא מאוד נמוכה ולכן לאנשים שגרים בפרברים ונוסעים כל יום לעבודה ברכב, מעבר לרכב חשמלי שנטען מהשקע מאפשר להם לקחת רכב חשמלי (שיותר יקר מרכב רגיל) בליסינג אך מכיוון שהוצ' הדלק משמעותית יותר נמוכות , העלות החודשית של ליסינג+דלק ברכב רגיל, מול ליסינג + טעינה ברכב חשמלי משאירה להם בשנה בכיס אלפי דולרים. הפער הזה ילך ויתרחב מהטעם הפשוט - לבנות ולתחזק רכב חשמלי זה יותר זול מאשר רכב המונע בדלק והעלות נמצאת בסוללות שמחירם ליח' אחסון אנרגיה יורד משנה לשנה

חזרת הייצור לארה"ב - המגמה תמשיך, מונעת משני גורמים עיקריים- התיקרות עלויות בסין (שכר עולה + התחזקות מטבע) מחד וכניסת רובוטים חדשים לייצור + ייצור עם מדפסות 3D - הייצור עובר לארה"ב אך המשרות לא חוזרות אלא בחלקן

תיירות - ב 2014 צפוי "בום תיירותי" - יותר תעסוקה, מחירי טיסות זולים - פעם היתה "הצפה" של תיירות יפנית - הפעם תור הסינים.

מגזר טכנולוגיה - "הסוף" של הרשתות החברתיות - אני מעריך שהמשתמשים יצביעו ברגלים והבועה תתחיל להתרוקן , טאבלטים וטלפונים חכמים יהפכו למוצרים גנריים - אנדרואיד ישתלט על העולם, הריווחיות של אפל תרד, שוק הרכבים החשמליים יצטופף

אירופה - 2014 תהיה השנה של אירופה, ובעיקר המדינות החלשות שסבלו ממיתון מתמשך - יוון, אירלנד, פורטוגל מתייצבות והבורסות שלהן יחגגו

יפן - אחרי שנים של ניוון כלכלי, יפן רוחשת פעילות , השאלה, שאין לי מענה עליה - האם ייפן המזדקנת יכולה להמציא עצמה מחדש ולחזור לפסים של צמיחה בת קיימה? אם יתחילו לחלחל ספקות , אזי יפן עשויה לעמוד בפתחו של משבר חריף - רמת החוב שלה היא ענקית- 200% מהתל"ג. המדיה הכלכלית כמעט לא עוסקת בנושא אך ארה"ב ואירופה הם מופת לניהול חוב/גרעון מול יפן שבין לילה יכולה להיכנס למערבולת של משבר חוב

סין- הרפורמות והצמיחה בסין ימשכו אך הדגש יתחיל לעבור מגידול הייצוא בכל מחיר לעידוד הצריכה הפנימית וחלק מכך זה ייסוף מטבע שיאפשר הקצאה נכונה יותר של משאבים - סין היום יבואנית גדולה של חומרי גלם ואנרגיה שהופכים למוצרי ייצוא במפעלים מזהמים ולא כלכליים בחלקם - אם סין מבקשת לבנות כלכלה ברת קיימא היא חייבת להסתנכרן עם המערכת המוניטרית העולמית שמווסתת את הביקוש/היצא באמצעות שערי מטבע

עולם שקט - אומנם בסביבתנו מתנהלות מלחמות אזרחים ברמות עצימות שונות (סוריה, מצרים, לבנון, תימן, עיראק, לוב, אפגניסטן, דרום סודאן , מאלי ומדינות נוספות באפריקה) אך ביתר העולם שקט. מאז מלחמת קוריאה לא היתה התנגשות צבאית משמעותית בין מדינות הנחשבות מעצמות - התקופה הארוכה ביותר מאז שיש "מדינות" (בערך מהמאה ה 16). מלחמות זה פשוט לא כלכלי יותר - אין מה להרוויח, יש רק מה להפסיד וככל שהשקט ישמר כך הסיכונים לכלכלה קטנים.
    בעוד שהעולם שקט, העסקים הבטחונים פורחים ושהצמיחה חוזרת - המגמה תמשיך. המוקד הוא דווקא אסיה - עלייתה של סין למעמד של מעצמה כלכלית דוחף אותה לבקש מעמד של מעצמה צבאית. ומהיא מעצמה צבאית? זו מדינה היכולה "להקרין" כח למרחקים אסטרטגיים- טילים בליסטיים, נשק גרעיני, מפציצים ארוכי טווח, נושאות מטוסים, כוחות אמפיביים , מערך תצפית שליטה ובקרה שמאפשר פעילות כזו והשאיפה לעליונות טכנולוגית בכלי הנשק. עד לפני 5 שנים לסין כמעט לא היה דבר מכל אלו, היום היא משקיעה סכומי עתק בפיתוח כל אחד מהמרכיבית והתוצאות כבר נראות לעין. זה כמובן מלחיץ את כל השכונה - הרוסים זוכרים איך גי'נגנס חאן חצה את כל רוסיה והגיע לים השחור, היפנים יודעים שלסינים יש חשבון ארך עימם, ההודים לא יכולים לפגר אחרי סין ודרום קוריאה חוששת מהיום בו צפון קוריאה לא תחצוץ בינה ובין סין. בקיצור - יש באסיה מרוץ חימוש ומי שישכיל לעקוב ימצא היכן להשקיע.

אז במה להשקיע?

התחזית על אינפלציה ושערי ריבית תומכת בהשקעות שירוויחו מעליית ריבית לטווח ארוך - אני בשורט על TMF (תעודה ממונפת X 3 על אגח ל 20 שנה ויותר) - כך מרוויחים פעמיים - מעליית הריבית ומהתנודתיות שמגלחת מהשווי של תעודת סל ממונפות

נדל"ן - קרנות ריט מכל הסוגים, אך יש להזהר מהקרנות שמחזיקות אגח מגובה משכנתאות - שם עליית הריבית גורמת לירידה בשווי תיק המשכנתאות ולהפסדי הון - אך גם שם יש הזדמניות כי החשש בשוק , יחד עם התוצאות המאוד רעות של 2013 , הביאו חלק מהקרנות הללו להיסחר מתחת להון העצמי וכך הקרנות קונות את המניות של עצמם במקום להשקיע באגח - ומרוויחות הרבה יותר....
    מי שמאמין בבום התיירות שיגדיל חשיפה לריטים של מלונות.
    חשיפה נוספת לנדל"ן ניתן דרך חברות בניה ואף דרך חברות המספקות עצים לבניה

אנרגיה - לא הייתי מחזיק מניות של חברות חשמל אך במחירים נכונים חברות שמעורבות עמוק בתחום האנרגיה הסולארית / רוח / ייצור בטריות יכולות להיות השקעה מצויינת לטווח ארוך. יחד עם זאת , יש היפ סביב הנושא ובהחלט יכול להיות שההזדמניות יהיו דווקא הפוכות - למכור מניות מנופחות - כמו לדוגמא טסלה. מגזר הפחם צפוי להתאושש.

מתכות - הביקושים העולמים יגדילו הביקושים לברזל ונחושת - החברות בתחום עדיין במחירים נמוכים

צמיחה עולמית - מי שמאמין שהצמיחה העולמית תגדל , הסקטור להשקעה הוא ההובלה - הובלה ימית, יבשתית , נמלים וכו' - עסקי ההובלה בנויים ממרכיב ענקי של הוצאות קבועות וחצי משתנות- שהביקוש גדל פתאום הרווח קופץ

אירופה - מניות של סקטורים פיננסיים - בנקים / ביטוח, תעודות של על אירלנד, פורטוגל , יוון (טורקיה מתילה להיות מעניינת לאור הירידות החדות שם)

ארה"ב - בנקים, חברות ייצרניות, חברות המוכרות מוצרים לצרכנים. מי שמאמין בארה"ב - השקעה במקסיקו היא בחירה לא רעה.

מילות סיכום

במקום לשבור את הראש ולהתחיל לחפש מניות בסקטורים ספציפיים, תמיד צריך לזכור שיש חלופה פשוטה - לכל סקטור / תת סקטור יש ETF - צריך רק לחפש 30 שניות.

מי שיכול למכור בשורט, מכירה של קרן שורט ממונפת יוצרת רווח של המדד (קרן שורט יורדת שהמדד עולה ולכן מכירה שלה בשורט מניבה רווח שהמדד עולה) + רוווח הנוצר משחיקת המחיר של הקרן בגלל המינוף - אני מחזיק באופן כמעט קבוע שורט של קרנות שורט X3 כהשקעה במדדים הרצויים

לא לשכוח אסטרטגיות השקעה על תעודות סל הקשורות ל VIX

תיק השקעות דורש ניהול אך לא תזזיתיות - אין מה לקנות ולמכור כל פעם שהשוק זז ימינה או שמאלה. את התשואות הגבוהות באמת עושים בהחזקה רצופה . חייבים לזכור שבכל המחקרים שנעזו על שוק ההון, רוב התשואה השנתית מושגת בחודשים בודדים- לא הייתה שם- הפסדת, וזה מה שקורה לרוב המשקיעים - שהשוק יורד הם בורחים רק כדי להיכנס שהשוק עוד יותר גבוה ממה שהיה- משקיעים לטווח ארוך חייבים ללמוד לפעול גם נגד המגמה.

לא לפעול עפ"י טיפים וכתבות - שהדברים מגיעים לבלוגים הפופולריים או לאקונומיסט זה מידע לעוס שכל מי שבתעשיה כבר מכיר אותו. המחירים כבר מגלמים את המידע ויתכן שאף מעבר לכך. חייבים ללמוד להתאפק ולא לרוץ ולקנות את "הדבר הבא" או לפעול עפ"י התחזיות השחורות או הוורודות כי ברוב המקרים זה מסתיים בהפסד -יש תעשיה שלמה שמתפרנסת מלגרום למשקיעים הפשוטים להיכנס להשקעות ספקולטיביות שיש מי שמרוויח מכל העניין ובגדול.
    דווקא השקעה בסקטורים חבוטים , שרחוקים מאור הזרקורים היא יותר בטוחה ובדר"כ יותר ריווחית.

תודה רבה על התחזית המושקעת

סקירה מענינת..
    מדוע אתה מאמין בבום תיירותי? והאם אתה חושב שישראל תשתתף בחגיגה?
    תודה על ההשקעה

תודה על ההשקעה. מעניין מאד.
    יש לי ספקות בקשר לעליות בנקים באירופה.
    האם תוכל להעריך את המגמות בישראל ?

ש לי ספקות בקשר לעליות בנקים באירופה
    ספקות זה טוב. בשביל זה צריך לעבוד ולבדוק הנתונים

ראשית , בדוק כמה עשו כבר ב 2013 הבנקים וחברות הביטוח בארה"ב ואירופה

אח"כ בדוק את הריווחיות שלהם , השווי היום והמגמות לעתיד ותנתח את ההבדלים בין ארה"ב לאירופה

מדוע אתה מאמין בבום תיירותי? והאם אתה חושב שישראל תשתתף בחגיגה?
    אני בדעה שבטחון תעסוקתי שנובע מירידה באבטלה בעולם , בתוספת שיפור רמת החיים במדינות העולם השלישי שמתחברים למטוסים יעילים / חברות לו-קוסט / מחיר דלק נמוך ודולר נמוך מאפשר לכמויות אדירות של אנשים לעלות על טיסה

לגבי ישראל - אין לי ספק שישראל תהפוך למוקד תיירות עולמי והגידול בתיירים יהיה גדול מהגידול העולמי , אך זה מאוד תלוי במה רואים במסכי הטלויזיה בעולם.

ו

תודה על התחזית! מעניין מאוד.

טיבי, מעניינת אותי התיחסותך לתחזיות באופן כללי.
    זה דבר ידוע שבלתי אפשרי לחזות את העתיד.
    גם אם מצליחים פעם פעמיים - אח"כ טועים ובגדול.
    גם נאסים טאלב כתב על זה, גם דניאל כהנמן.
    וורן באפט אף פעם לא מנסה לתת תחזיות, לצפות לאן הכלכלה תלך, שערי ריביות וכדומה.
    השיטה שלו היא bottom-up. כלומר הוא מנתח את העסק עצמו ואת המתחרים,
    אבל לעולם לא מנסה לחזות כיוונים כלליים של הכלכלה

ה דבר ידוע שבלתי אפשרי לחזות את העתיד.
    אני לא שמעתי על זה.

אני גם לא מכיר ארגונים רציניים שאין להם תוכנית עבודה עם הנחות לגב הסביבה העיסקית שלהם.

ה"תחזית" שלי אינה אמירה חדה - מדד המניות יגיע לשער X אלא נסיון לנתח מגמות על מנת לאתר הזדמניות השקעה - זו תוכנית העבודה שלי , תתיחס אליה כאל הצפיות שלי מהשוק. כולנו יודעים שלא כל הצפיות מתממשות אך אם אין צפיות , כל מה שמתרחש זה הפתעה וזרו הדג' הופך להיות יועץ ההשקעות....

אני חייב לציין שמגמות הם רבות שנים כך שלא אמור להיות שינוי דרסטי בין שנה לשנה אלא מתרחש דבר מה משמעותי וכמובן אני עוסק בנושאים שקרובים אלי - אין לי צפיות לגבי הדבר הבא בביוטכנולוגיה / רפואה או היי-טק ועוד סקטורים עסקיים רבים - את אלא אני בדר"כ מוכר בשורט כשיש הצדקה לכך.

גם לניסים טאלב היתה תחזית - יהיה ארוע "ברבור שחור" שיחזיר לו את כל ההפסדים + רווח מפוזיציה שמהמרת על ירידה חדה במדד - היה לו מזל והארוע התרחש לפני שפיטרו אותו.

גם לבאפט יש תחזית - המשק האמריקאי יציב וחזק וימשיך לצמוח

מי שמשקיע בשוק המניות ואגח ממשלתי ולא מבצע תחזית משול לחיפוש זהב בחושך - יש לך סיכוי למצוא - אבל סיכוי הרבה יותר גדול עם תעבוד באור
    נערך לאחרונה על ידי tby, 04.01.2014 בשעה 18:39

היי טיבי,

תודה רבה על התחזית, מאוד מעניינת. רציתי לשאול האם חזית את המשבר ב2008 ואם כן מה עשית בזמנו על מנת להתגונן.

האם חזית את המשבר ב2008 ואם כן מה עשית בזמנו על מנת להתגונן.
    מ 2002 עבדתי בחו"ל כך שב 2006 ובעיקר ב 2007 היתה לי תחושה אישית מהמתחולל סביבי שיש עודף ביקושים עצום שיוצר בועה. לא הייתי מעורב כל כך בשווקים כי עבדתי (אי אפשר להרוויח כסף מהשקעות שעובדים במשהו אחר....)

הייתי בזמנו בקשרי עבודה עם בנקאי אמריקאי שהתזה שלו בכלכלה היתה על בועות והקדשנו כמה דקות כל פעם במסגרת פגישות העבודה בהחלפת דעות על "הבועתיות שבמצב" - הייתי הרבה יותר נחרץ ממנו באשר למצב.

כך או כך, בשוק עולה אני מוציא כסף , בוודאי לא מכניס כסף חדש, ומכיוון שההשקעות שלי היו בתחום ה HY בארץ וממילא לא היה הרבה במה להשקיע, כך שרוב הכסף שלי פשוט ישב בעובר ושב והמתין להזדמנות - מתוך הרגשה ש"משהו צריך להתרחש" כך שהמשבר פרץ רק 15% מהכסף להשקעות היה מושקע.

בשום פנים לא חזיתי משבר מהסוג שהתפתח, אפילו לא קרוב, אבל הייתי אז רחוק מהשווקים וההשקעות היה תחביב.

במילים אחרות - ההגנה היתה פשוט להיות מחוץ לשוק.

על זה נאמר - יותר מזל משכל.

החוכמה היתה לנצל את הנזילות שהיתה לי בשעות הכי שחורות בשווקים-

ב 2008 עזבתי את העבודה והקדשתי 100% מזמני לשווקים.

במחצית 2009 כבר הייתי מושקע בכ 90% מהנזילות - הכסף פשוט שכב על הרצפה בתחום ה HY - רק להתעלם מכל מה שקורה ולקנות תיק מפוזר של חוב זוטר לעיתים בפחות מ 10 סנט לדולר.

הרשאות

• אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים
  • אתה לא יכול לפרסם תגובות
  • אתה לא יכול לצרף קבצים להודעותיך
  • אתה לא יכול לערוך את הודעותיך
  •  
מידע ונתוני מסחר -למשתמשים מחוברים בלבד. הרשמה/התחברות