x

עמוד 1 מתוך 5 123 ... אחרוןאחרון
מציג תוצאות 1 עד 10 מתוך 46

נושא: אידיבי פיתוח - אגחים / הורדת דרוג

אידיבי פיתוח - אגחים / הורדת דרוג

אחרי שכבר ברור שהמוצא היחידי של אידיבי אחזקות זה הסדר הכולל תרומת בעלים ותספורת משמעותית - וההסתברות שזה יתרחש אינה גבוהה, עוברת תשומת הלב לאידיבי פיתוח.

בזמן שחלף משיאו של המשבר עלו אגרות החוב הארוכות של פיתוח בכמעט 100% (לעומת כ - 30% באחזקות) - עובדה המעידה על ההבדל התהומי בין פיתוח (נכס הבסיס) לאחזקות (האופציה).

הורדת הדרוג ע"י מעלות קוצבת את זמנה של פיתוח - 3 חודשים להורדת דרוג נוספת ל CCC אם לא יהיו הסכמות עם הבנקים לגבי התניות פיננסיות וכ -6-9 חודשי חסד לשפר את נזילותה .

נוסף לצרות האוביקטיביות בפיתוח, הבעיות באחזקות משפיעות לא פחות - ולרעה. האפשרות הסבירה כי אחזקות תיכנס למערבולת של מו"מ להסדר שאינו מוליך לשום מקום ומחזיקי האגח של אחזקות ימנעו מהדרקטוריון של אחזקות לבצע פעילות בפיתוח - וכך כל הפרמידה תשותק עד שיתבהר מי בעל הבית. במקרה כזה , הבנקים הנושים של פיתוח יאלצו לנקוט בצעדים משפטיים להבטיח את זכויותיהם - שיגרום לזכותם של בעלי האגח של פיתוח להעמידם לפדיון מוקדם.

אל שיתוקה הקרוב של ההנהלה, מצטרף הקושי לממש נכסים, בכל הרמות של הפרמידה , ואינני צופה שינוי ב- 6 חודשים הקרובים - נוחי מצפה למכור במחירי שיא, לקונים די ברור ש"מחר" אפשר יהיה לקנות את הסחורה יותר בזול, וזה לא ישתנה עד שנוחי לא יוחלף.

[כולל העסקה של העברת כלל ביטוח לכור - אינני רואה את בעלי מניות (המיעוט) של כור מסכימים לשלם "פרמיית שליטה" - הרי מה היא "פרמיית שליטה" - זו פרמיה שהרוכש שליטה מוכן לשלם כי מניח שיצליח להשביח הנכס - במכירת כלל ביטוח לכור אין באמת העברת שליטה - זה שבעלי השליטה של כור מוכנים לשלם פרמיית שליטה זה רק בגלל שהם גם בצד המקבל של הפרמיה.....
    אם הנהלת אידיבי פיתוח פיתוח תבקש מחיר הוגן (שווי שוק) לכלל ביטוח + תשלום מותנה ביצועים של כלל שנתיים קדימה - עיסקה כזו יכולה להתקבל בברכה בכור, אך יהיו לה מתנגדים בקרב בעלי החוב של פיתוח - יתכן שזה יהיה פתח ל"מיני הסדר" בפיתוח - פדיון מוקדם מסויים מתמורות המכירה, מתן שיעבודים ליתר - אך זה בלתי אפשרי בלי בעל בית ברור באחזקות.]

ככל שהזמן יחלוף יתרחשו שני דברים מנוגדים - הערך הנכסי של פיתוח יעלה ונזילותה תרד - והמוטיבציה של בעלי החוב פשוט להשתלט על נכסי פיתוח - תגדל.

התרחיש המתואר לעיל הוא לדעתי הסביר ביותר, יתכנו תרחישים טובים ממנו - הסדר באחזקות, מכירת כלל ביטוח, אפילו פרוק כור וחלוקת הונה לבעלי מניותיה - אך הם כרגע פחות סבירים בעיני.

בהנחה שהתסריט הוא השתלטות בעלי החוב של פיתוח על נכסי פיתוח בטווח זמן של כשנה , הרי אין לצפות לתשלום פארי על האגח ולכן אומדן של 75%-90% מפארי ישרת כטווח אפשרי של החזר במקרה של פרוק.

לאור זאת ראוי לשאול השאלה - מה לעשות עם האגחים של פיתוח ?

במונחים של סיכוי/סיכון, הסיכון די ברור - תוך 3 חודשים הורדת דרוג (התניות פיננסיות) או תוך 6 חודשים הערת "עסק חי" (נזילות נמוכה) שיביאו להפסקת תשלומי האגח. במקרה כזה , אין ספק שמחירי האגחים ירדו אל מתחת לערך בפרוק - כלומר מי שירצה יוכל לקנותם יותר בזול ולהיכנס להסדר "בעיניים פתוחות" ובמחיר כניסה טוב יותר.

לאור זאת אגחים "קצרים" של פיתוח מסוכנים ביותר, אך גם הבינוניים בעייתיים במקרה של עצירת תשלומים.

מה הסיכוי בארוכים יותר? - בהסתכלות של 6 חודשים קדימה , קשה לי לראות המשך שיפור במחירי האגח אל מול ההתרחשויות ברקע - מו"מ להסדר באחזקות, איום על הורדת דרוג וכו' . גם אם יהיו הפתעות חיוביות בכל הגזרות אינני צופה שהאגחים של פיתוח יגיעו לתשואות של האגחים של דיסקונט השקעות - דיסקונט השקעות ו' (ארוך) נסחר ב 8.66% מול פיתוח ט' (פחות ארוך) שנסחר ב - - 13.66% כך שהסיכוי די מוגבל

בסיכומו של דבר, אני בדעה שבעת הנוכחית, הסיכון באגחי פיתוח עולה על הסיכוי ובהסתברות גבוהה תהיה נקודת כניסה טובה יותר , לפיכך אני לוקח את הרווח הנאה בפיתוח ומעביר חלקו לדיסקונט השקעות

לאור התנגדות מסתמנת של האוצר לעסקת כלל ביטוח אני לא רואה מה ימנע את ה״ירידה בנזילות״. לדעתי הצעד המתבקש האמיתי הוא מיזוג של כור ודסקש. יעביר מזומן מיידית לפיתוח שמחזיקה 13% ויחזק את ההון של דסקש שגם כך כבר יכולה לחזור לגייס הון בהנחה שתתן מניות כביטחון. הרי מי לא יסכים לקחת כ-5% עם בטחונות של סלקום/ שופרסל וכו׳. בקשר ליציאה מאגחים של פיתוח אני לא כל כך בטוח כי לטעמי האגחים במחירם הנוכחי אפילו מגלמים רווח הון במקרה של פירוק ואני אף פעם לא הייתי מאלו שמנסים לתזמן את השוק.

עפ"י הפרסומים לאחרונה, מחזיקי האגח של פיתוח מתנגדים לכל המהלכים של "הצפת ערך" ו"הגדלת נזילות" בפיתוח - קרי - פיצול שופרסל ומכירת כלל ביטוח לכור.

נציגות האגח מסמנת מטרה ברורה -חוץ מקבלת הדוידנדים שחולקו בעבר - גיוס הון לפיתוח או ע"י הבעלים (אין סיכוי) או הכנסת משקיעים חדשים.

בינתיים הכל מתנהל באמצעות מכתבים מעו"ד , אך שעון החול הולך ואוזל

"הרעשים" שעושה הנציגות בפיתוח מן הסתם משפיעים על היכולת לגבש הסכמות באחזקות - לדעתי סוף פברואר יגיע ואחזקות יבקשו "הארכה" לאופציה של אדלשטיין והנציגות באחזקות תגיע לרגע האמת.

TBY, האם יש לנציגות השפעה כלשהי?!
    הרי כל עוד החברה עומדת בתשלומים ונמצאת ללא הערת עסק חי (יש לה עוד חצי שנה כך..) מה יכולים לעשות הנושים?

הרי כל עוד החברה עומדת בתשלומים ונמצאת ללא הערת עסק חי (יש לה עוד חצי שנה כך..) מה יכולים לעשות הנושים
    אני בדעה שהנושים יכולים וצרכים לפעול לפני הערת עסק חי.

הערת עסק חי מסמנת את תחילת הסוף, היא ניתנת מאוד מאוחר ומעידה על בעיות כל כך קשות שההנחה היסודית של "עסק חי" מתחילה להיות מוטלת בספק.

כנושה ללא בטחונות, אני חייב להתערב לפני הערת עסק חי - אותי מעניין שווי נכסי נקי, תזרים מזומנים צפוי - אפשרי / לא אפשרי וכל אינדיקציה שהשוק נותן לי, דרך מחיר החוב , שצפויות בעיות בגבייתו.

מהפסיקה עד היום של בית המשפט, בעיקר סביב אפריקה, ברור לכולם שתהליך חדלות פרעון הוא תהליך ממושך שתחילתו בחברה שנראית חזקה ונזילה וסופו חשש כבד לפשיטת רגל.

לשמחתי, מתחילים לראות בישראל התערבות נושים לפני שהחברה זקוקה בדחיפות למזומנים, על מנת למנוע מצב של שחיקת ערך חברה / בטחונות והגעה לקשיי נזילות - קרדן NV ופלאזה כדוגמאות טובות, אלביט הדמיה כדוגמא רעה שהתעוררו כולם מאוחר מדי - מה שעושים היום היה צריך לבצע לפני 6 חודשים לפחות

מה נושי פיתוח יכולים לעשות? - דבר ראשון לעצור תשלומי האגח - כשאין בטחון שיש יכולת לשלם לכולם את המגיע להם ולאור הורדת הדרוג די ברור שסכנה זו קיימת - ניתן לטעון שעד שיובטח התשלום לכולם, תשלום נוכחי מהווה העדפת נושים.

הנציגות של פיתוח מורידה כפפות ומזהירה את החברה מתשלום ריבית לחוב בנק הפועלים.

עם כל הסימפטיה למחזיקי האגח של אחזקות, מחזיקי האגח של פיתוח חייבים לדאוג קודם כל לעצמם, וכפי שכתבתי מספר פעמים - חדלות פרעון זו לא נקודה בזמן - זהו תהליך שחייבים לתפוס אותו מוקדם על מנת לצמצם פגיעה אפשרים / יותר גדולה בנושים

אין ספק שהנהלת החברה משדרת "הכל בסדר" גם שלא הכל בסדר - ראינו זאת באחזקות, באלביט ובדלק נדל"ן. צריך להתעלם מההנהלה ומבעלי המניות ולפעול כבעל חוב שדואג לאינטרסים שלו. להנהלה ולבעלי המניות אינטרסים שונים לחלוטין.

עכשיו הנהלת פיתוח, הדירקטורים של פיתוח וחברת הביטוח שמבטחת אותם צרכים לקבל החלטה קשה - האם ילחמו בבית משפט וינסו לשכנע שאין העדפת נושים - אם יזכו וישלמו ובעתיד הקרוב החברה תגיע לחדלות פרעון הם יהיו מאוד חשופים לתביעות - או שגם בפיתוח יתחיל תהליך של הסדר.

אני בדעה שאסור לסמוך על המזל - בעלי החוב של פיתוח יכולים לראות את כל הכסף, אך על מנת להבטיח זאת נדרש הסדר שיוריד את עומס החוב .

ההסדר האופטימלי היום לפיתוח הוא הפיכת חלק מהחוב למניות בכורה נושאות ריבית נצברת שניתנות לפרעון מוקדם שיסחרו בבורסה + פיצוי קטן במניות

מה זה אומר? - מניות בכורה הם נייר ערך שנחשב כחלק מההון אך קודמות להון המניות בפרוק ואינן מזכות בזכויות הצבעה. לעומת זאת המניות נושאות ריבית שחייבת להיות משולמת לפני תשלום דיוידנד לבעלי המניות הרגילים. בעת מצוקה, החברה רשאית להפסיק לשלם את הריבית על מניות הבכורה, אך הריבית נצברת ותשולם כשיתאפשר.

אם 50% מהחוב של פיתוח יומר למניות בכורה נושאות ריבית של 8% - לחץ המימושים מאוד יקטן, האגח הנותרות ישולמו ללא קושי וכן הריבית על מניות הבכורה.

מכיוון שמניות הבכורה יהיו סחירות (ונשאות ריבית) יש להם ערך כמו לאגח ללא בטחונות - ניתן למכור אותם בשוק. האופציה לפרעון מוקדם תאפשר לחברה להחליף את מניות הבכורה לחוב יותר זול לכשיתאפשר.

זה פתרון ישים, פשוט וטוב לכולם (גם לנושי אחזקות ) בתספורת 0

כדאי לישמו היום ולא להמתין למצב שיחמיר
    נערך לאחרונה על ידי tby, 03.03.2013 בשעה 10:29

אין שכל אין דאגות...

כחלק מההיסטריה בקבוצה, ובמאמץ נואש להגדיל נזילות אידיבי מדווחת היום על מימוש של יתרת האחזקות בכת"ש. כמובן שהמחיר היה נמוך משמעותית ממחיר השוק כיאה למימוש תחת לחץ.

הדבר היחיד זאני חושב עליו בעקבות כך, שמצב החברה כמובן הורע, אך אג"ח שנפרע במלואו עוד 3 חודשים נראה מעניין יותר. לדעתי החברה מכרה בכוח את יתרת כת"ש כדי להמנע מהערת עסק חי. במידה וזו אכן לא תופיע קשה לי לראות איך תעצור הנציגות את השתלום ביוני.

ההנהלה תספר על מימושים ותכניות ונזילות עד אמצע 2014 ותמרח את בית המשפט לדעתי.

יש איזושהיא קונספציה שאומרת שאם אין הערת עסק חי אז אי אפשר למנוע תשלומים לנושים.

הקונספציה הזו אינה חוק או תקנה , לא עברה את מבחן בית המשפט , אך היא השתרשה מספיק בנוף כדי שיתיחסו אליה ככזה ראה וקדש.

ובכן - זו שגיאה.

נושי החברה (והנהלת החברה) צרכים להגיע להסדר עוד לפני הערת עסק חי - כשהעסק מקבל את ההערה , יש כבר תספורת ואפילו רצינית.

הנסיון של החברה "להימנע" מהערת עסק חי ע"י מכירה בלחץ של נכסים, אינה משרתת אף אחד -ההיפך היא רק הופכת מצב קשה לקשה יותר - לחברה נשארת אותה מצבת חובות, אך פחות הכסים ברי השבחה והפער בין נכסים להתחיבויות נותר בעינו ומתרחב

לפיכך, על נושי חברה להתעלם מהערת עסק חי. ברגע שחוב החברה אינו ניתן למחזור ולחברה אין נזילות מספקת לתקופה ארוכה, ובוודאי אם החברה טוענת כי נכסיה שווים יותר משווים הנוכחי - יש להגיע להסדר - לא בהכרח תספורת - אפשר לפרוס החוב, אפשר להמיר חלקו למניות - כל שנדרש על מנת למנוע נזק מתמשך לנושים ולאפשר "מיחזור חוב" גם ללא גיוס חוב חדש.

לגבי פיתוח - החברה ללא יכולת למחזר חוב, שווי נכסיה הסחירים נמוכים מחובותיה . אז יש לחברה מזומן ל -12 חודשים קדימה. אז מה? ישלמו חובות קצרים היום ע"י מכירת נכסים בלחץ וישאירו את אותו הפרש בין נכסים להתחייבויות - רק על פחות חוב - כלומר אם תהיה בעיה - התספורת תהיה יותר גדולה.

אני מאוד מקווה שנושי פיתוח ילכו לבית משפט ויכריחו את החברה להיכנס להסדר - כפי שאפריקה השקעות ביקשה הסדר לפני שיהיה מאוחר מדי.

בית המשפט ידון ונקבל החלטה תקדימים שתהיה בסיס לנורמות חדשות בשוק ההון

באשר להערת עסק חי: מהראוי שלשכת רואי החשבון תבחן הנושא. לא יתכן שחברה ללא יכולת מחזור חוב לא תקבל הערת עסק חי, זה פשוט לא עומד באף מבחן סבירות אל מול כללי החשבונאות של זהירות ושמרנות.
    נערך לאחרונה על ידי tby, 06.03.2013 בשעה 15:25

אני מסכים איתך, אבל אם בבית משפט החברה תמרח את המחזיקים ואת השופטת.. מה יעשו? הם יערבבו את כולם עם שקרים על השבחה ומימושים ושווי נמוך מהשווי הראלי ושאר ירקות. בית המשפט לא יהיה אמיץ מספיק לצערי

מכירת המניות של כלל תעשיות וקבלת הדיבידנד האחרון מכלל יבטיחו לפיתוח מניעת הערת עסק חי בדו''ח הקרוב.
    בנוסף, הרווחים של החברות הבנות ברבעון האחרון יחזירו את פיתוח להון חיובי בדוחות הרבעון הקרוב (אחרי שני רבעונים של הון שלילי) דבר שיסגור סופית כל טענה של מחזיקי האג''ח בבית המשפט שלא תחזיק מים.
    מחזיקי אג''ח פיתוח חיים בחלומות אם הם חושבים שיוכלו לעשות משהו בבית המשפט,במיוחד עם הון חיובי בדו''ח הקרוב, כל שופט מקצועי ישטוף את מחזיקי האג''ח ויזרוק אותם מכל המדרגות.
    למרות שלדעתי המרה של חלק מהחוב למניות פיתוח למי שיהיה מעוניין (קרן יורק?) יהיה WIN WIN לכולם, אבל זה צריך להיות בהסכמה ולא באיומים.

תגיות בנושא זה

הרשאות

• אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים
  • אתה לא יכול לפרסם תגובות
  • אתה לא יכול לצרף קבצים להודעותיך
  • אתה לא יכול לערוך את הודעותיך
  •  
מידע ונתוני מסחר -למשתמשים מחוברים בלבד. הרשמה/התחברות