פוקוס: השקעות בפרישה
לעיתים קרובות יוצא לי לשמוע בין אם בשיח עם חברים או לחילופין בסקירות כלכליות על החשיבות של השקעות בפרישה לטווח ארוך. חשיבותן של ההשקעות לטווח ארוך הינה קריטית מבחינת גיל המשקיע, ככל שגיל המשקיע בפרישה הינו קטן יותר כך תשואת ההשקעה מבחינת הפרי שתניב תהיה גדולה יותר מאשר תשואת אדם בגיל מתקדם יותר שהחליט להשקיע רק כעת את השקעותיו.

ההשקעה היא לטווח ארוך

בטרם אנו משקיעים לטווח ארוך נצטרך לאמוד על שאלות כמו: מהו בדיוק טווח ארוך מבחינת השקעה ולמי היא מתאימה?, האם הטווח הארוך שלך הוא הטווח של חברך? כיצד מגדירים אפיק לטווח ארוך? כיצד אנו נערכים לפרישה בהשקעות שונות לטווח ארוך? האם לאחר פרישתנו יש מקום לחשיבה על הטווח הארוך? בואו ואספר לכם סיפור קצרצר שיענה על השאלות המופיעות מעלה.

סיפור קצרצר על גמד הפלא והאיש

היו היה אדם שפגש גמד פלא ברחוב, הגמד הציע לאדם כי בתמורה לכל רכושו ייתן לו מטבע אחד, בטווח הארוך יהיה מטבע זה שווה ממון רב, והוא יספק לדורותיו של האדם פרנסה רבה, אומר לו האדם תגיד לי מהו בדיוק הטווח הארוך עליו אתה מדבר? שהרי גילי הוא מעל 50 שנה, אומר לו הגמד אל תדאג תוך 60 שנה מהיום המטבע הבודד יכפיל את עצמו במאות אלפי אחוזים, אומר לו האדם תאמר לי ידידי בטווח הארוך אין ספק שזה יסייע לי אך מה עם כיום איך אוכל לקנות אוכל ומים? האם אמות ברעב כדי להעשיר את יורשיי? עונה לו הגמד אמרתי לך בטווח הארוך!.

התובנה: הסיפור על הגמד ואיש הפלא

בסיפור קצרצר זה ראיתם כי טווח זמן ההשקעה לטווח ארוך הוא גורם מכריע ונשאלת השאלה היא אם היה הונו של האדם מצריך רק כעשירית בעבור רכישת המטבע היום האם היה רוכש אותו? האם ההשקעה הייתה כדאית עבורו? ברור שהמסקנות היו כי הטווח הארוך הוא באופן יחסי והוא נמדד בין יחסי זמן ויחסי ממון, קרי השקעתו של האדם תהיה בין התאמה לגילו לבין הרמה הכלכלית שלו קרי האיזון בין גיל המשקיע לבין יכולתו הכלכלית להשקיע היא מה שתקבע את הכדאיות של ההשקעה.
מטרתו של סיפור זה הוא להמחיש לכם את החשיבות הרבה של חסכון לקראת פרישה משום שהחיסכון הינו קריטי על מנת להתקיים בכבוד, ולא כפי שאנו רואים כיום שהילדים שעוזבים את הבית הם ממשיכים להיעזר בכספיי ההורים, לכן נחוצה כאן אסטרטגיה של ממש, חשיבה ארוכת טווח עוד מגיל צעיר על מנת שלאורך זמן סכום הפרישה לטווח הארוך יהיה גדול, כל מה שיכול להפוך מזומן לבעל פוטנציאל ורווחיות ראוי שייבחן כהשקעה לטווח ארוך לקראת הפרישה המיוחלת.

גיל האדם ביחס להשקעותיו

בבואנו לבחון את גיל האדם ביחס להשקעותיו לטווח ארוך ניקח את הדוגמא הקלאסית הבאה:
אדם בוגר שרכש קרקע חקלאית על מנת שיוכל ליהנות מפירותיה לאחר שמוכר הקרקע הפציר שתוך שנים בודדות בשערוך של כעד 10 שנה תוכל הקרקע החקלאית להפשיר ולהניב פרי, באם גיל הקונה הוא 60 שנה האם הקונה יסכים לחתום על העסקה בלב שלם? קרוב לוודאי שאותו קונה אינו יחתום בלב שלם על העסקה מפאת גילו המבוגר לרבות מפני החשש שמא הוא יזדקק לכסף המושקע באדמה בהיעדר יכולת לכלכל עצמו, דוגמא זו נכונה לגבי קרקעות, חפצי אומנות, מטבעות וכדומה.
אני תמיד אומר למי שמבקש להכין את עצמו לקראת פרישה לך חפש לך משהו זול משום שהערך הזול לא יוזיל את עצמו יותר ממה שהוא כבר זול וערכו רק יוכל לעלות, אחד הדוגמאות הקלאסיות הינה רכישת עבודת יד מקורית כמו ציור יוקרתי של הצייר הכישרוני "יוסל'ה ברגנר" כהשקעה לימי הפרישה, נשאלת השאלה האם רכישה זו עדיפה מרכישת מניות בבורסה לניירות ערך? אם רכשתי חפץ יוקרתי שעשוי מעבודת יד וגילי הינו 35 ככל הנראה כשאהיה בן 65 יוצר היצירה כבר לא יהא בן החיים וכבר לא יהיה מי שייצר עבודות כאלו, ולכן קיים הסיכוי הסביר שבטווח הארוך אני אשביח את השקעתי ואקבל את תגמוליה לטווח הארוך ביתר שאת לכן השקעה זו הינה מניבה, אך עם גילי הינו 65 קרוב לוודאי שאני לא יהיה מסוגל ליהנות מפרי השקעתי משום שבטווח הארוך מפאת גילי הכדאיות לעסקת רכישת החפץ היוקרתי הינה לא כדאי עבורי מפני שהשקעה זו הינה לטווח ארוך וגילי הינו 65 כשתוחלת החיים הממוצעת הינה בין 80-90 בגיל כך שלא אוכל ליהנות מפרי השקעתי לטווח הארוך, אך מה שמתאים לי הוא השקעה לטווח קצר מפאת גילי המבוגר.

סיכום השקעות בפרישה לטווח ארוך

המונח השקעה לטווח ארוך לגיל הפרישה הינו טווח הזמן בו התחלנו לחשוב על עתידנו הכלכלי בפרישה, ככל שנעשה זאת מוקדם יותר ככה נוכל להישען על המשפט "בטווח הארוך זה יעלה"!.
כאשר אנו נערכים מבעוד מועד לגיל הפרישה בגיל מוקדם יותר, ככה טווח הזמן שעומד לרשותנו יהיה גבוהה יותר, כל מה שיכול להפוך למזומן ובעל פוטנציאל רווחי ראוי שייבחן כהשקעה לקראת פרישה, תיק החיסכון לפרישה יוכל שיהיו בו חסכונות בנקאיים ופיזיים לכן הקדימו השקעותיכם.

רן חובב מומחה למיסוי ופרישה

***ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינו לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליו לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בו תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.