x

מציג תוצאות 1 עד 5 מתוך 5

נושא: איחוד פיסקאלי זה לחלשים | עולמית יומית... כלל פיננסים.

איחוד פיסקאלי זה לחלשים | עולמית יומית... כלל פיננסים.

איחוד פיסקאלי זה לחלשים | עולמית יומית 6 בדצמבר 2011.כלל פיננסים.

שוקי המניות בעולם המשיכו לטפס אתמול, לאחר שמנהיגי גרמניה וצרפת קראו להחלת חוקים חדשים לטיפול בבעיות האזוריות באירופה והגדילו את הציפיות לקראת הפסגה האירופאית המתוכננת ליום שישי (ראו הרחבה). גם דיווח של הפייננשיאל טיימס אמש על איום של סוכנות הדירוג S&P בתחזית שלילית לדירוגי האשראי באירופה לא הספיקה כדי להעביר את השווקים לירידות. אלא שמאוחר יותר, כשגם סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה על הידיעה בהרחבה, וציינה ממקורותיה כי S&P תאיים על כל 17 מדינות הגוש, התחילו המשקיעים לחשוש שאולי הגוש באמת יכול להתפוצץ והבוקר אסיה כבר פתחה בירידות. שעון העצר של הפצצה הופעל, אין דרך חזרה, או שהולכים לפתיחת האמנה האירופאית ליסודות של איחוד פיסקאלי או ש-S&P מפוצצת פצצה באמצע האיחוד.

באמונה עיוורת אני צועד על פי תהום
    כמו אבן מתגלגלת שעומדת במקום
    אחכה לך עד החיוך האחרון

הכל או כלום
    כבר אין בי רוח
    הכל או כלום
    אני זועק
    (ברי סחרוף – באמונה עיוורת)

התזמון של S&P הוא הכל חוץ ממקרי
    סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה כי סוכנות דירוג האשראי S&P צפויה לפרסם בקרוב אזהרת דירוג אשראי לכל מדינות גוש היורו, ובתוכן גם לשש המדינות בעלות הדירוג המושלם (AAA), כולל את גרמניה וצרפת. משמעות אזהרת הדירוג היא כי קיים סיכוי של 50% להורדה בדירוג האשראי ב-90 הימים הבאים. לפי הדיווח, S&P תשלים את הסקירה "בהקדם האפשרי" לאחר פסגת האיחוד האירופי בסוף השבוע. ומכאן שהיא לוחצת על הסכמות לפתיחת אמנת האיחוד לאינטגרציה פיננסים מסוימת.

האם זה בכלל תפקידה שלS&P להיות כלב השמירה של תקציבי המדינות? או האם של המדינות החזקות, גרמניה וצרפת, שדרשו אתמול לפתוח מחדש את אמנת האיחוד האירופי ולכלול בה סנקציות על מדינות שהגרעון שלהן יעלה 3%. האם זהו תפקידו של שוק ההון, שיכול להגיב באופן מיידי, לטובה ולרעה, על כל מדיניות ולהכווין כך את מקבלי ההחלטות? האם זה בכלל תפקידה של התקשורת? או בכלל של דעת הרחוב? התשובה שלי היא - שוק ההון! שוק ההון הוא המדויק ביותר, העוצמתי ביותר ואפילו לא הייתי פוסל את האפשרות של להציב לממשלה יעדים של פרמיות סיכון (CDS-ים) במקום יעד גרעון. כך שהיא תנהל את גבולות התקציב בהתאם לסיכון בשוק.

את כיוון השוק בזמן הקרוב יקבעו יותר החלטות פוליטיות מאשר מספרים:

היום (שלישי) - שר האוצר האמריקאי טימותי גייתנר מגיע לפרנקפורט על רקע המשבר האירופאי.
    בחמישי- פגישת מדיניות של הבנק המרכזי באירופה.
    בשישי – פסגת האיחוד האירופי בבריסל.
    רק כסף מזומן הוא באמת AAA?

ל-S&P אין אלוהים, הם האלוהים...
    עוד בשנת 1994 אמר תומס פרידמן ש"קיימות שתי מעצמות על בעולם, ארה"ב וסוכנות הדירוג מודיס', ואני לא יודע מי מהן חזקה יותר". אבל מאז שנת 2008, עת כישלון הדירוג של משכנתאות הסאב-פריים, מעמדן של סוכנויות הדירוג בעולם הולך ויורד. מעמד שהגיע לשפל נוסף לאחר הפחתת הדירוג המושלם לארה"ב ע"י סוכנות S&P. כעת S&P מנסה להחזיר את כבודה האבוד, משנה מתודולוגיית דירוגים, והולכת להראות לכל אחד בדיוק מה הדירוג שמגיע לו.

למערכת הפיננסית באירופה למעשה כבר קרה הנורא מכל
    הבנקים באירופה לא הכירו בכמעט כל ההפסדים שנגרמו להם מירידת הערך של שוק האג"ח הממשלתיות באירופה, בעיקר בגלל שדרוגי האשראי של חלקם הגדול של אותן מדינות גבוה יחסית. אבל מה יקרה אם S&P אכן תפחית בצורה משמעותית את דירוגי האשראי של המדינות? הבנקים יכנסו לצרות טכניות בגלל דרישות ההון מהם. למה רק טכניות? כי אלה דרישות רגולטוריות, מבחינת הבנק המשקיעים כבר זנחו אותו. למעשה, השוק כבר מחק בארבע השנים האחרונות כמעט 80% מכלל שווי השוק של המוסדות הפיננסיים בגוש האירו, ועדיין כלכלות גוש האירו ממשיכות לתפקד כרגיל. אז מה יותר חשוב מגבלות טכניות או האמת? מגבלות טכניות זה משהו שאפשר לשנות. והנה הבוקר מדווח שועידת באזל לפיקוח על הבנקים עשויה לשנות כמה מהמגבלות בדבר הנכסים שבנקים ראשיים להחזיק כדי לעמוד בדרישות הנזילות.

"סוכנויות דירוג זה דבר מיושן – קרקע לסיכון מוסרי"
    הכלכלן סקוט גראניס, טוען אין בעולם משקיע רציני שבסיס החלטותיו הוא דירוגי סוכנויות הדירוג. לדעתו, הדבר היחיד בעולם של היום שהדירוגים הללו משרתים הוא להקל את היכולת של פקידים טכנוקרטים להחליט. למשל, נכסים שיחשבו כהון עבור הבנקים (Tier 1). הדירוגים לדבריו "מספקים קרקע פורייה לסיכון מוסרי". האם דירוגי האשראי באמת אפשרו במידה מסוימת לפוליטיקאים הגנה מוסרית מפני חוסר האחריות שלהם בהגדלת החובות? האם העלאת דירוג למשל מכשירה את הקרקע להתנהלות לא אחראית?
    אז אם לא חברות הדירוג, מי יעניש מדינות על התנהלות לא אחראית? אתם מדברים כאילו השוק באמת חיכה להורדות דירוג כדי לשחוט איזו מדינה. אז אם סוכנויות הדירוג לא יעילות בכפיית משמעת, ולא שוק האג"ח שנזכר מאוחר מידי, אז באמת רק איחוד פיסקאלי יכפה על אותן מדינות התנהלות אחראית? לא! איחוד פיסקאלי עד שהוא יכפה משהו השמש תכבה. שוק ההון חזר להיות כלי טוב בפיקוח על מדינות:

תג מחיר באירופה – משקיעי האג"ח "סוגרים חשבון"
    הרעיון העיקרי מאחורי איחוד פיסקאלי בגוש האירו הוא שהגוש יוכל לכפות על החברות בו תקציבים מאוזנים וכך להימנע ממשברים כדוגמת אלה המתרחשים שם כיום. איך הגוש בדיוק ייכפה? אילו סנקציות הוא יכול להטיל? קנסות? אז לידיעתכם, יש מישהו שיכול לעשות את זה טוב יותר, אני קורא לו "הקצב משוק ההון" אלה הם משקיעי האג"ח! שוק האג"ח לא רואה בעיניים, הוא לא סולח על כלום, על כל שינוי הכי קטן הוא מטיל קנס בצורת תשואה גבוהה יותר. אתם שואלים איפה היה שוק האג"ח עד עכשיו שנתן לאותן מדינות ללוות בריביות נמוכות? שוק האג"ח מודה שבלבלו אותו, שרימו אותו, שהסתירו ממנו חובות. אבל הוא גם לא נשאר חייב, הוא סגר חשבון עם יוון ונכנס חזק בשאר מדינות ה-PIIGS. מעכשיו והלאה הוא כבר לא ייתן להן לצאת בשלום מדברים כאלה, מעכשיו הוא יפקח עליהן שבע עיניים. חמודים, אתם יכולים לוותר על הסכמים ואמנות, יש בעל בית חדש באירופה: משקיעי האג"ח. מי שלא יעמוד בגרעון ייענש, וחזק!

איחוד פיסקאלי זה לחלשים

השווקים הגלובליים מתחילים בבירור לאבד את סבלנותם לנוכח הזרם הבלתי פוסק של תוכניות לא יעילות. הם רוצים את הדבר האמיתי:

רק דבר אחד מצליח להוציא את אירופה מהמשבר:
    לא רכישות אג"ח של ה-ECB הצליחו להוריד משמעותית את תשואות האג"ח של איטליה, לא הגדלת רשת הביטחון, לא הורדות ריבית בגוש האירו ואפילו לא תוכנית חילוץ ליוון, מה שבעיקר הביא בימים האחרונים לנפילת התשואות מרמה של 7.24% לרמה של 5.87% היו בעיקר תוכניות קיצוצים ורפורמות מבניות באיטליה ולחצים לאיחוד פיסקאלי שמטרתו זהה, ניהול קיצוצים כפוי. השוק מראה לקובעי המדיניות מה צריך לעשות. ובלי קשקושים על האטת הצמיחה בגלל הקיצוצים. הצמיחה של איטליה לא מעניינת לנו את ה.... תקצצו עוד!

לקראת יום שישי, נראה לנו שהלחץ של S&P הוא דווקא לחץ חיובי, אם בהילות היא מה שקובעי המדיניות באירופה צריכים אז יש להם.
    ניתן לעקוב אחרינו גם בדף הפייסבוק.

Re: איחוד פיסקאלי זה לחלשים | עולמית יומית... כלל פיננסים.

בוקר טוב,

1. כתיבה יפה מאוד.

2. מי הכותב? שם:_____________-

היי

אמיר כהנוביץ כתב את הסקירה.
    ניתן לעקוב אחרינו גם בדף הפייסבוק.

חברים,

עצוב לקרוא עוד מאמר המשמיץ לשווא את סוכנויות הדרוג.
    האם הן טובות רק לתת חוות דעת חיוביות (גם אם הן מזויפות ומטעות)??
    בכלל, אם התלונות באות גם לאחר שחטאו לתפקידן (כמו במשבר הסאבפריים) וגם לאחר שממלאות את תפקידן (כמו עכשיו בהורדות הדרוג) אז אני שקט.
    אישית, אני מעדיף את חוות הדעת של סוכניות הדרוג על פני האנליסטיקה של בתי ההשקעות שלעולם תהיינה חיוביות... ואם קצת פחות חיוביות בטח לא תצורף אליהן המלצת מכירה. חס וחלילה!!!
    בתי ההשקעות גם חוטאים מאד בתחזיות האופטימיות שלהן - לעולם יחזו לשנה הקרובה תשואה חיובית של 8%-12%. הרי, למה לקלקל עסקים??

גם אני טוען שהסוכנויות "טעו ומעלו בתפקידן" לאחרונה ובמיוחד בכל הנוגע לארה"ב - לדעתי, הפחתת הדרוג היתה צריכה להיות של 2 דרגות לפחות אם לא יותר!!!
    האם כלל פיננסים/צחי סולטן יסכימו להיות חתמים לחברה בע"מ כמו ארה"ב??

שבוע טוב,
    אודי

ציטוט פורסם במקור על ידי udiwe
    חברים,

עצוב לקרוא עוד מאמר המשמיץ לשווא את סוכנויות הדרוג.
    האם הן טובות רק לתת חוות דעת חיוביות (גם אם הן מזויפות ומטעות)??
    בכלל, אם התלונות באות גם לאחר שחטאו לתפקידן (כמו במשבר הסאבפריים) וגם לאחר שממלאות את תפקידן (כמו עכשיו בהורדות הדרוג) אז אני שקט.
    אישית, אני מעדיף את חוות הדעת של סוכניות הדרוג על פני האנליסטיקה של בתי ההשקעות שלעולם תהיינה חיוביות... ואם קצת פחות חיוביות בטח לא תצורף אליהן המלצת מכירה. חס וחלילה!!!
    בתי ההשקעות גם חוטאים מאד בתחזיות האופטימיות שלהן - לעולם יחזו לשנה הקרובה תשואה חיובית של 8%-12%. הרי, למה לקלקל עסקים??

גם אני טוען שהסוכנויות "טעו ומעלו בתפקידן" לאחרונה ובמיוחד בכל הנוגע לארה"ב - לדעתי, הפחתת הדרוג היתה צריכה להיות של 2 דרגות לפחות אם לא יותר!!!
    האם כלל פיננסים/צחי סולטן יסכימו להיות חתמים לחברה בע"מ כמו ארה"ב??

שבוע טוב,
    אודי
    אני הבנתי, שסוכנות הדירוג מספר אחת לטעמו זה תשואות אג"ח לעשר שנים.

את זה לפחות אני הפנמתי כבר ב- 2008.

על זה לא סוכנות דירוג יכולה להשפיע ולא בית השקעות.

הרשאות

• אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים
  • אתה לא יכול לפרסם תגובות
  • אתה לא יכול לצרף קבצים להודעותיך
  • אתה לא יכול לערוך את הודעותיך
  •  
מידע ונתוני מסחר -למשתמשים מחוברים בלבד. הרשמה/התחברות