x

מציג תוצאות 1 עד 9 מתוך 9

נושא: ביום הזה לא מבקשים סליחה

Re: ביום הזה לא מבקשים סליחה

מעניין מאד איך רייפמאן פונה ומצטט את את הרמחל (שחי לפני 300 שנה) ושכח לגמרי או שיכול מאד להיות שלא יודע אפילו מזה או יכול להיות שבחר להתעלם במודע מספר הספרים שנתנה לנו בהר סיני לפני 3300 שנה שבו כתוב בויקרא כג "אך בעשור לחדש השביעי הזה יום הכפרים הוא מקרא קדש יהיה לכם ועניתם את נפשתיכם והקרבתם אשה לה' וכל מלאכה לא תעשו בעצם היום הזה כי יום כפרים הוא לכפר עליכם לפני ה' אלוקיכם"

ועוד נאמר בויקרא טז, ל כי ביום הזה יכפר עליכם לטהר אתכם מכל חטאתיכם לפני ה' תטהרו

ובמשנה שנסדרה על ידי רבי יהודא הנשיא (המכונה רבי) שחי בערך לפני 1800 שנה כתוב

עבירות שבין אדם למקום יוה"כ מכפר עבירות שבין אדם לחברו אין יוה"כ מכפר עד שירצה את חברו (יומא ח, ט)
    וזאת הסיבה שביום הזה מבקשים סליחה האחד מחברו על מנת לקבל כיפור שלם גם בין אדם למקום וגם בין אדם לחברו

וברמב"ם שנפטר לפני 800 שנה כתוב

"בזמן הזה שאין בית המקדש קיים ואין לנו מזבח כפרה אין שם אלא תשובה, התשובה מכפרת על כל העבירות, אפילו רשע כל ימיו ועשה תשובה באחרונה אין מזכירין לו שום דבר מרשעו שנאמר 'רשעת וְרִשְׁעַת הָרָשָׁע לֹא יִכָּשֶׁל בָּהּ בְּיוֹם שׁוּבוֹ מֵרִשְׁעוֹ', ועצמו של יום הכיפורים מכפר לשבים שנאמר 'כִּי בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם'". (הרמב"ם בהלכות תשובה פ"א ה"ג)

ובהמשך כותב עוד (פרק ב ה"ז) "יום הכיפורים הוא זמן תשובה לכול, ליחיד ולרבים, והוא קץ מחילה וסליחה לישראל. לפיכך חייבין הכול לעשות תשובה ולהתוודות, ביום הכיפורים." עיי"ש ההמשך

ותמהני מאין לקח הכותב את האומץ לכתוב ש"כמעט כל מה שאנחנו יודעים על כיפור מוטעה מיסודו"

אין לי אלא לסיים שלכן כתבו חז"ל שאסור ללמוד קבלה אא"כ מילא את עצמו בשס ופוסקים, ואחר כך יעסוק בסתרי תורה של הקבלה. וכן כתב רבינו מהרח"ו בהקדמה לשער ההקדמות, וכן הוא בריש ספר עץ חיים (דף א´ סוף ע"ד). וכן כתב הגאון המקובל רבי משה קורדובירו בספר אור נערב (חלק א´ פרק ו´, וחלק ג´ פרק א´). וכן כתב השל"ה חלק א´ (בעשרה מאמרות דף כ"ט ע"ב) בד"ה ואתם בני. ע"ש. וכן כתב הרמ"א בהגה יורה דעה (סימן רמ"ו סעיף ד´), שאין לאדם לטייל בפרד"ס, דהיינו לעסוק בקבלה, רק לאחר שלמד ש"ס ופוסקים. וכתב הגר"א שם, שכן האמת, ומקורו מההיא דחגיגה הנ"ל, שאין מוסרים סתרי תורה וכו´. ע"ש.

וכדי לא להלאות את הקורא כל הנ"ל נכתב בקיצור נמרץ ויש עוד הרבה מה להוסיף
    דעתי בלבד, תקנו אותי אם אני טועה.

הטבע האנושי הוא להילחם בשוק, על מנת להצליח בשוק יש להילחם בטבע האנושי.

זכותו של כל אחד לפרש את היהדות כרצונו, אבל לשלול בשמה את אחד העקרונות הגדולים שלה זה כבר מוגזם!
    הכפרה והתשובה היא כאמור אחד מעקרונות היהדות החשובים ביותר, היא המאפשרת לכל אחד, ויהיה החוטא הגדול ביותר, לפתוח דף חדש.
    התנך וההסטוריה מלאות באישים שהוכיחו זאת: האדם הראשון אחרי חטא עץ הדעת, קין אחרי הריגת אחיו, יהודה אחרי מעשה תמר, אבימלך מלך פלישתים, אחי יוסף אחרי מכירתו, חטא העגל במדבר, דוד המלך במעשה בת שבע, חזקיה המלך, תושבי העיר נינווה, ריש לקיש - ראש השודדים שהפך לתלמיד חכם, רבי עקיבא ועוד ועוד.
    ספרות חז"ל מכל הדורות מלאה בסיפורי תשובה וכפרה. ידועה ומפורסמת מאוד האימרה במקום שבעלי תשובה עומדים - צדיקים גמורים אינם עומדים והאמרה יש קונה עולמו ברגע אחד.ותשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזרה.

ואי אפשר שלא לסיים בפסוקי התורה המפורשים המתייחסים ישירות ליום הכיפורים שאין ולא יכול להיות להם שום פירוש אחר: "כי ביום הזה יכפר עליכם"
    כשמשה מבקש מהשם "הראני נא את כבודך", התשובה שהוא מקבל מהבורא היא "ה' ה' אל רחום וחנון ארך אפים ורב חסד ואמת. נושא עוון ופשע וחטאה ונקה"

מעניין מאד איך אבי 1 פונה ומצטט את את רבי חיים ויטאל(שחי לפני 450 שנה) ושכח לגמרי או שיכול מאד להיות שלא יודע אפילו מזה או יכול להיות שבחר להתעלם במודע
    מכך שכתב בהקדמה לעץ חיים: "בלי ספק כי העוסקים בתלמוד בבלי בלבד מגששים כעורים קיר בלבושי התורה, ואין להם עיניים רואות ברזי התורה הנסתרים בו. (הרב חיים ויטאל - כתבי האר"י, עץ חיים ח"א, הקדמת מוהרח"ו זיע"א, ט' - י').

ועוד.. התעלם מעיני אבי הכתוב: "אוי להם לבריות מעלבונה של תורה. כי בלי ספק בהיותם עוסקים בפשטיה ובסיפוריה לבדם, היא לובשת בגדי אלמנותה, ושק הושת כסותה, וכל האומות יאמרו לישראל, מה דודך מדוד, מה תורתכם מתורתנו, הלא גם תורתכם סיפורים בהבלי העולם, אין עלבון תורה גדול מזה. ולכן אוי להם לבריות מעלבונה של תורה. ואינם עוסקים בחכמת הקבלה, שהיא נותנת כבוד לתורה, כי הם מאריכים הגלות, וכל הרעות המתרגשות לבא בעולם... ומה יעשו הפתאים היתושים אשר בזמנינו זה, בהיותם חכמים שמחים בחלקם וששים בעבודתם... ואינם יודעים כי מיראתם להיכנס בה הם נמנעים מלהתעסק בה כנזכר, וע"כ גבעות אלו נתקלקלו, וליבם שורש פורה ראש ולענה, ועלתה בהם חלודת טיט ורפש, לכפור בחכמת האמת, ואומרים שאין בתורה אלא פשטיה ולבושיה בלבד... ואין ספק כי לא יהיה להם חלק בעוה"ב... ועליהם נאמר, הנה עבדי יאכלו ואתם תרעבו. (הרב חיים ויטאל - כתבי האר"י, עץ חיים ח"א, הקדמת מוהרח"ו זיע"א, יא' - יב').

כך כתב ידידי אבי 1 :אין לי אלא לסיים שלכן כתבו חז"ל שאסור ללמוד קבלה אא"כ מילא את עצמו בשס ופוסקים
    ועל זה העיר הראי''ה קוו ועוד רבים אחרים: והרי לא מלאתי את כרסי בש''ס ופוסקים?
    בהכלל, שלא יטייל בפרדס אלא מי שמלא כרסו בבשר ויין, יש לומר שמי שבא לעשות רק כפי חובת התורה מצד הדין. אבל מי שמרגיש בקרבו חשק ותשוקה ללמוד הדברים הפנימיים, ולהשכיל באמיתותו ית', הרי הוא בכלל "לעולם ילמד אדם תורה במקום שליבו חפץ". ושיהיה חזק מאד בדרכו וידע כי ישכיל ויצליח... וקביעות יהיה במה שנפשו חושקת לדבקה בידיעת שמו ית'. ואם יראה שרוב הלומדים אין הנהגתם כך, ידע שבאמת להם ראוי, שלא יהרסו אל הקודש עד שילכו כפי ההדרגה, ואין שייך בזה להתרוממות והתפארות, רק בחינות מחולקות באצילות הנפשית. (הרב ראי"ה קוק - אורות התורה, פרק ט', י"ב).

האם שוה לכל נפש גם לקטנים ?
    ואל יאמר הסריס "הן אני עץ יבש ומי אנכי לגשת אל הקודש פנימה בספרי קבלה". כי כבר הסכימו כל הצדיקים, כי זהו מעצת היצר ושקר בימינו. ואף שאינו מבין הכל, מכל מקום לשון הזוהר הקדוש מסוגל לנשמה והוא דבר השוה לכל נפש ישראל, קטן וגדול, כל אחד לפי הבנתו ושורש נשמתו. (הנהגות ישרות רבי צבי הירש האראוויץ מבאקשעוויץ אות ה').

ולו עמי שומע לי בדור הזה, שהמינות גובר היו לומדין עם תינוק בן תשע שנים ספר הזוהר והתיקונים להגות בהם. והיה יראת חטאו קודמת לחכמתו ויתקיים. (נוצר חסד פרק ד' משנה כ').

על לימוד ספר הזוהר אין שום הגבלה, כי רובו מדרש. והיה החפץ חיים מעורר לכולם, שילמדו כל שבת את הזוהר של אותה פרשה, ואפילו לבחורים. (הוספות בנין יוסף).

מי צריך ללמוד ומה עם מי שלא לומד?
    הנה בלי ידיעת חכמת הקבלה הוא כבהמה, אחר שעושה המצווה בלי טעם, רק מצות אנשים מלומדה. ודומה לבהמות האוכלות חציר, שאין בו טעם אכילת אדם. ואפילו הוא בעל עסקים גדול במשא ומתן וטרוד הרבה, לא יפטור מעסק חכמה זאת. (הרה"ק מזידיטשוב, סור מרע ועשה טוב.).

השל"ה הקדוש:
    וידוע שאמר לבניו שכל מי שלא טעם טעם חכמת הקבלה לא טעם טעם יראת חטא מימיו (ועיין ב"עשרה מאמרות").

ואם תרצה עוד אלפי ציטוטים אמציא לך אותם.

גם אני מתנגד נחרצות למה שכתב אלי רייפמאן, הוא שוגה כפי שכתבת בדברים יסודיים, אבל אתה לא פחות ממנו. כל מי שאומר לא ללמוד את תורת הקבלה, ומסתתר אחר הטענה שאף לו אינה מובנת, שצריך קודם למלא כרסו בש''ס ופוסקים, חוטא חטאה גדולה עד מאוד. היות ופנימיות של כל דבר, ולאו דווקא של היהדות, אפילו בחינוך ילדים, בזוגיות, במסחר בבורסה, היא המפתח להתחברות אמיתית לדברים. ומי שמורה להתעסק רק מלמעלה, אינו אלא טועה ומטעה.
    יש אומנם להזהיר שצריך אי אלו הקדמות, אך כמדומני, שזה הפך תרוץ ללא ללמוד. שראיתי כאלו שכרסם התנפחה למימדים עצומים, ומתי תתמלא? וכי אפשר למלא את כרסו בש''ס ופוסקים וכי יש גבול ללימוד בש''ס ופוסקים, אלא כבר נאמר במסכת חולין דף כ''ד " מי שלא ראה סימן יפה בתלמודו, ישנה את תלמודו" ועוד שהמחלוקת בין חכמים לרבי יוסי היא אם לאחר 3 שנים או לאחר 5 שנים. וכי אלו שלומדים ש"ס ופוסקים הסתפקו ב-5 שנים? ודאי שלו. אכן תרוץ גרוע.
    החשש ממה שקרה עם שבתאי צבי צריך להילמד, לקבל לקחים ממנו ולאחר מכן ללמוד את חכמת האמת שהיא הראויה לכל יהודי.

אבי1 היקר אני מבקש שלא תראה זאת כניגוח אישי, אני אומר את הדברים האלו כי יש לי איזו נגיעה אליהם, אתה הייתה רק הגירוי לכך.
    בכל מקרה מבקש את סליחתך אם פגעתי, לא לכך כוונתי.

דעתי בלבד, תקנו אותי אם אני טועה.

הטבע האנושי הוא להילחם בשוק, על מנת להצליח בשוק יש להילחם בטבע האנושי.

ני ני ני

אני רואה מעניין כאן...

למרות שאני הקטן מצדד באבי1 (נו מה גם לי יש נגיעה אישית בדבר....)

וע"ז נאמר אדם קרוב אצל עצמו.....(דבריו של מר דוד)

והעיקר, פתקה טובה מן שמיא.

אני הקטן מצדד ברבי חיים ויטאל.

שלום לכם ידידים!
    לא ידעתי שיש כאן מקובלים רציניים מאוד. אולי נפתח כאן פורום קבלה?

שלום לכם ידידים!
    לא ידעתי שיש כאן מקובלים רציניים מאוד. אולי נפתח כאן פורום קבלה?

הרשאות

• אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים
  • אתה לא יכול לפרסם תגובות
  • אתה לא יכול לצרף קבצים להודעותיך
  • אתה לא יכול לערוך את הודעותיך
  •  
מידע ונתוני מסחר -למשתמשים מחוברים בלבד. הרשמה/התחברות